چرا اذهان عموم مردم از لیپوپروتئین متنفر است؟ گفته شد چربی ها به عنوان سوخت اول و برتر، برای زمان هایی که هورمون انسولین در بدن کم است، استفاده می شود.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

دکتر جف ولک

اما تنفر اذهان عموم از لیپوپروتئین ها یکی از افسانه های تغذیه است و علت آن این است که لیپوپروتئین ها کلسترول دارند و آنسل کیز کلسترول را دوست نداشت. و ادامه می دهد: «لیپوپروتئین ها شوختی هستند که در طول جریان خون حرکت می کنند و به سلولها | سوخت می رسانند و کلسترول آنها ممکن است “بد” یا “خوب” نامیده شوند که بسته به آنکه کجا شکل می گیرند و کجا آخرین مسیر آنهاست، خوبی و بدی آنها مشخص می شود و دیدگاه “بد” یا “خوب” بودن آنها دیدگاهی بسیار ساده است. خوشبختانه این دیدگاه در حال عوض شدن است و تحقیقات بسیاری از محققین ثابت کرده است که از کلسترول آن طور که شایسته است، قدردانی نمی شود.

جف ولک می گوید:

«بدون کلسترول اصلا لیپوپروتئین ها وجود نخواهند داشت و ما باید به شدت به دنبال راه حلی باشیم که چربی در خون در جریان باشد، چون بسیاری از مواد غذایی ضروری ای که فقط با چربی حل و جذب می شوند از طریق لیپوپرتئین ها به سلول ها و ساختارهای حیاتی بدن منتقل می شوند و به آنها انرژی می رسانند.»

در هر شخص سالم همیشه زمانی در روز هست که انرژی بیشتری از چربی، و نه از گلوکز، در بدنش در گردش و جریان است. و این بده و بستان، چه با استفاده از چربی ذخیره و چه چربی که در کبد وجود دارد، به همان اندازه مهم است که گلوکز. چربی هم مانند گلوکز توسط عضلات برای استفاده بلافاصله و یا به عنوان سوخت برای زمان هایی که ورزش یا فعالیت های بدنی می کنیم، ذخیره می شود.

وقتی به مدت طولانی ورزش می کنیم، چربی در عضلات افت می کند، همان طور که گلوکز افت می کند، و در طول روزهای بعد برای مرحله ترمیم، چربی در عضلات دوباره ساخته می شود. چون می دانیم که بعد از ورزش های طولانی فیبرهای عضلات آسیب می بینند که اتفاقی طبیعی است و با گذشت یک یا دو روز و مصرف چربی و پروتئین این بافت ها اصطلاحا ترمیم و بازسازی می شوند.

آیا عکس العمل بدن افراد به مصرف چربی یکسان است؟

افراد مختلف، بسته به نوع تجزیه و جذب اسیدهای چرب، بدنشان با مصرف کم کربوهیدرات سازگار می شود و از چربی برای سوخت استفاده می کند. دکتر استفن فینی می گوید: «اگر کربوهیدراتی وارد بدن نشود، بدن از ساختن چربی کاملا دست می کشد.

منظور این است که با نخوردن غذاهای نشاسته ای نه تنها بدن چربی جدید نمی سازد، بلکه میزان اکسید کردن چربی ذخیره شده در بدن نیز بالا می رود. ولی قطعة همه چیز به همین جا ختم نمی شود، مثلا چرا بیشترین اسید چربی که می سوزد، چربی اشباع شده در بدن است.

دانستن علت آن دری به روی درک ما از “رژیم چرب” باز خواهد کرد و خواهیم دانست چرا در رژیم کی توجنیک خوردن چربی های اشباع شده به سلامتی آسیبی نمی زند.» با مصرف کم کربوهیدرات بدن عکس العمل متفاوتی با زنجیره اسیدهای چرب اشباع نشده دارد.

این چربی ها برای فوسفولیپیدها ضروری هستند؛ فوسفولیپیدها نوعی چربی هستند که اجزای اصلی سازنده غشای سلولی اند و عملکرد سلول ها را تنظیم می کنند.

 گرفتن میزان کافی از چربی غیراشباع چند زنجیره ای در غشای سلولی در فرایندهایی مانند انتقال گلوکز، کنترل التهاب، دفع نمک، کنترل فشارخون، تخمک گذاری در زنان و انتقال اسپرم نقش حیاتی دارد. دکتر جف ولک می گوید: «این بدن است که انتخاب می کند که آیا چربی را بسوزاند یا ذخیره کند. ممکن است بدن یک فرد چربی را بسوزاند و یک فرد دیگر چربی را در ناحیه شکم یا در ناحیه پا ذخیره کند.

چون بدن دقیقا می تواند یک اسید چرب را در قسمت خاصی از بدن ذخیره کند، پس این درست نیست که می گویند شما همان هستید که می خورید. یک انسان لاغر و باریک و سلامت ممکن است ده برابر شخص دیگر غذا بخورد، ولی همچنان لاغر بماند چون بدنش انرژی را به شکل چربی ذخیره نمی کند و حدود ۹۹٪ آن را می سوزاند. در فرایند هضم، جذب، انتقال، ذخیره و اکسید کردن آنچه می خوریم بدن هر فرد با فرد دیگر فرق دارد و این بدن است که انتخاب می کند کدام سوخت را کجا بسوزاند و یا ذخیره کند.

 حتی انواع چربی ها در بافت های چرب، همچنان بسته به آنکه کجای بدن هستند، نوعشان با هم متفاوت است. نوع چربی ذخیره در پاها با نوع چربی های ذخیره شده در قسمت شکم متفاوت است.»

مهم این است که بدانیم برای فردی که رژیم کیتوجنیک دارد، همه چیز متفاوت می شود. با محدود کردن مصرف کربوهیدرات، بدن چربی ذخیره نمی کند و آنچه ذخیره شده است را می سوزاند، چون فردی که رژیم کم کربوهیدرات دارد، بدنش ناچار می شود که چربی را به شکل ذرات کیتون در جریان خون قرار داده و اضافی آن را دفع کند.

کدام توضیح علمی ثابت می کند خوردن چربی اشباع شده بی ضرر است؟

می دانیم که بدن سه راه برای برخورد با چربی اشباع شده در نظر می گیرد: آنها را می سوزاند، ذخیره می کند، یا آنها را به چیز دیگری تبدیل می سازد؛ مثلا به اسید غیراشباع چند زنجیره ای.

وقتی غذاهای نشاسته ای می خوریم، بدنمان انسولین تولید می کند و وقتی انسولین در بدن وجود دارد، کلید سوزاندن چربی خاموش است، یعنی چربی اکسید نمی شود، بلکه بلافاصله ذخیره می شود. حال اگر غذاهای نشاسته ای نخورید، این فرایند برعکس می شود، یعنی چون انسولین بسیار پایین است، پس چربی، اکسید شده و به عنوان اولین سوخت در دسترس، انرژی تولید می کند و ذخیره نمیشود.

 سؤال این است که چه اتفاقی می افتد اگر چربی اشباع شده بخورید، درحالی که غذاهای نشاسته ای و کارب را قطع کرده اید؟ بدن چه جهتی را انتخاب می کند؟ آیا بدن چربی سوزی را بالا می برد؟

 دکتر جف ولک می گوید:

 «جواب اصلا برای همه یکسان نیست، چون همان طور که گفتیم در افراد مختلف متابولیسم چربی متفاوت است. همان طور باید دید چربی ها در خون دارای چه پیوندی هستند؛ پیوندهای دوتایی هستند یا چند زنجیره ای.» برای روشن شدن مطلب، دکتر جف ولک از دانشگاه کنتیکت آمریکا، که در طی ده سال گذشته تحقیقات بسیار دقیقی بر روی تأثیر تغذیه و ورزش و رژیم کم کربوهیدرات انجام داده است، مطالعه ای روی دو گروه ۲۰ نفری به مدت ۱۲ هفته داشته است تا تفاوت های متابولیسم چربی در بدن افراد مختلف را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =