گروه کم کربوهیدرات که ابتدا ۳۳۷ چربی اشباع شده در خون داشتند، بعد از ۱۲ هفته آن را به ٪۲۹ تقلیل دادند. گروه دیگر که ابتدا دارای ۳۰٪ چربی اشباع شده بودند، بعد از ۱۲هفته آن را فقط به ٪۲۹ تقليل دادند، درحالی که گروه کم کربوهیدرات سه برابر گروه دیگر چربی در برنامه غذایی شان بوده است. یعنی میزان کل چربی در خون در گروه کی توجنیک حتی ٪۳۰ کمتر نشان میدهد. این نشانه آن است که خوردن چربی تأثیری در بالا رفتن میزان چربی در خون ندارد.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

چربی ها در کجا انباشته می شوند؟؟؟

سؤال های دیگر می توانند مربوط به عکس العمل کبد، عضلات و سلول های چربی بدن باشند. دکتر جف ولک می گوید: «ممکن است پرسیده شود شاید چربی در خون کمتر شده، ولی باید دانست در کجاها انباشته شده و شاید کارهای خطرناک ناشناخته ای در بدن انجام میدهد که در خون دیده نمی شود.

 برای جواب به این سؤال چون نمی توان از کبد یا عضلات بدن این افراد برای آزمایش نمونه برداشت، محققان بالا دو عدد موش را نیز روی این دو رژیم قرار دادند. بعد از ۸ هفته در چهار بافت مختلف این موشها میزان تری گلیسیرید بسیار پایین آمده بود، یعنی هم در کبد و عضلات و هم در بافت چربی و عضلات پا و کمر چربی به شکل قابل ملاحظه ای کم شده بود.» نتیجه همان است که قبلا به آن اشاره شد.

 دکتر جف ولک نتیجه گیری می کند:

«با گرفتن رژیم کم کربوهیدرات و مصرف چربی اشباع شده، سوخت برتر بدن چربی خواهد شد و میزان آن در خون و بافت تری گلیسیریدی پایین می آید. و حتی کسانی که مقداری هم کربوهیدرات مصرف می کنند، دیگر بالا رفتن تری گلیسیرید، آن طور که می گویند، خطرناک به نظر نمی رسد. ولی به طور قطع می توان گفت که وقتی بدن کیتو – سازگار می شود، میزان این چربی ها به شکل قابل توجهی افت می کند. پس خوردن چربی اشباع شده آشکارا بی ضرر است.»

ذخیره چربی بیشتر از مصرف غذاهای نشاسته ای است یا از چربی ها؟

همان طور که میدانیم بدن انسان مکانیزمی دارد که می تواند کربوهیدرات ها را به شکل چربی، یا در کبد یا در بافت های چرب روی هم انباشته کند. در دو دهه گذشته تکیه بر این بوده است که کربوهیدرات اضافی وقتی انباشته می شود که میزان مصرف انرژی از مصرف کالری کمتر باشد.

به عنوان مثال اگر فردی ۲۰۰ گرم کالری مصرف کند، می تواند به اندازه ۲۰۰ کالری فعالیت بدنی کند تا خوردن و سوزاندن را به برابری برساند. استفن فینی می گوید: «این عقیده، با وجودی که با اطلاعات علمی زیادی پشتیبانی می شود، اشتباه است.» حقیقت تلخ برای آن دسته از افراد که ایده بالا را حمایت می کنند آن است که بدن چربی بیشتری با خوردن کربوهیدرات ها ذخیره می کند تا خوردن خود چربی. باز برای اثبات اشتباه بودن نظریه بالا، پانزده سال پیش، دکتر استفن فینی و همکارانش تحقیق بسیار کنترل شده ای را در دانشگاه کالیفرنیا۔ دیویس بر روی گروهی از زنان انجام دادند.

 آنها به همه گروه به مدت ۴ ماه همان قدر غذا دادند که مطابق میزان مصرف انرژی آنها در طی یک روز باشد. به این ترتیب وزن همه آنها ثابت ماند. اما کاری که انجام شد این بود که تدریجا میزان مصرف چربی غذای این گروه را از ٪۳۵ به ٪۲۵ و بعد به ٪۱۵ تقلیل دادند. در هر مرحله آن میزان کالری که از رژیم غذایی آنها کم میشد را با دادن کربوهیدرات جبران می کردند، ولی میزان پروتئین را ثابت نگاه داشته بودند.

ضمن اینکه فرم کربوهیدرات هایی که به سوژه های خود می دادند، بسیار سلامت گونه و فقط دارای دانه های مخلوط گندم، جو سبوس دار و بسیار کم شکر بود. با همه این احوال’ هر بار که میزان کربوهیدرات را بالا می بردند، سرم تری گلیسیرید به شدت در خون همه آنها بالا می رفت.

همچنین اسیدهای چرب خون نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کرد. تغییر فاحش دیگر در اسید چرب غیراشباع دیده شد که اسید چرب ۱۶ کربنی است و آن را پی آلی یا امگا ۷ که در انواع ماهی وجود دارد، می نامند. همان طور که کربوهیدرات جایگزین مصرف چربی در رژیم این گروه می شد، همراه اسیدهای چرب که به کلسترول چسبیده است، پی آای نیز تقریبا دو برابر افزایش پیدا می کرد.

چگونه است که میزان لیپوجنسیس، یا مکانیسم چربی سازی، در آزمایش بالا بین افراد بالا می رفت، درحالی که بیشتر از مقداری که انرژی می سوزاندند، کربوهیدرات مصرف نمی کردند؟

دکتر استفن فینی توضیح می دهد: «در میان همه آنها با وجود آنکه توانستند وزنشان را حفظ کنند، ولی مقدار تولید سرم پی اای در بدنشان بالا می رفت. این تغییرات نه فقط در خون بلکه در بافت چربی، که با سوزنی از چربی بدن آنها برداشت می شد، نیز میزان انباشت بافت تری گلیسیرید را بالا نشان میداد. و جالب این است که میزان تولید پیالی در جاهای مختلف بدن آنها و فرد به فرد متفاوت بود، در حالی که همه آنها دقیقا از غذاهای مشابه مصرف می کردند که این ثابت می کند ساختن چربی از غذاهای نشاسته ای بیشتر است تا از خود چربی.»

او اضافه می کند:

 «مسلم است که با گرفتن رژیم کیتوجنیک در عملکرد هورمون انسولین بهبود ایجاد شده و مکانیسم چربی سازی در بدن قطع می شود و برعکس با مصرف کربوهیدرات، مکانیسم چربی سازی بالا می رود.»

چرا متابولیسم اسیدهای چرب وقتی بدن در وضعیت کیتو – سازگاری است متفاوت است؟

تحقیقات زیادی ثابت می کند که بدن فردی که کیتو – سازگار است، با متابولیسم چربی برخورد دیگری دارد. توضیح عملکرد پی یوافای و اسیدهای چرب غیراشباع چندزنجیره ای یا چند پیوندی که در روغن دانه ها و یا روغن ماهی یافت می شود، بسیار پیچیده است. جف ولک تأکید می کند: «بیشتر به دلیل اینکه پیچیدگی عملکرد و ایجاد فرایندهای آن در بدن بسیار زیاد است. در هر سرم آن ۲۰ نوع مختلف اسید چرب است که دو یا چند پیوندی است که هرکدام متعلق به ۳ نوع از دسته های مختلف روش های متابولیک در بدن است، ولی کافیست بدانیم رژیم کیوجنیک باعث تغییرات فیزیولوژی مهم در بالا رفتن متابولیسم اسیدهای چرب در غشا سلولی می شود.

اسیدهای چرب ضروری در غشا عضلات به شکل مثبتی روی حساسیت به انسولین تأثیر می گذارد، و البته این حساسیت با سازگار شدن بدن با رژیم کیتوجنیک بهبود می یابد. در ضمن، بالا رفتن محصول نهایی حاصل از اسیدهای چرب ضروری در کبد اثر آنزیم هایی که باعث فرم گرفتن سلول چربی جدید می شود را کاملا قطع می کند. درنتیجه وقتی شخص رژیم کم کربوهیدرات دارد، کاملا جلوی فرایند چربی سازی گرفته می شود. و توجه کنید که بالا رفتن اسیدهای چرب ضروری سرم تری گلیسیرید را به شدت کم و افرادی که سندرم متابولیک دارند را بهبود می بخشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =