در میان این عده از افراد با یک کلیه، فقط ۶۵ نفر آنها کلیه هایشان را از دست داده اند و خودشان نیز نیاز به تعویض کلیه داشته اند. این رقم نصف رقمی است که معمولا افراد عادی با دو کلیه دچار اختلالات کلیوی می شوند. علت آن این است که بیشتر این افراد در حقیقت به یکی از افرادخانواده کلیه هدیه کرده اند که نشان میدهد کار نکردن کلیه در خانواده آنها یک بیماری خانوادگی است. بر این اساس خیلی دور از انتظار نیست که این افراد در طی سه سال اول بعد از اهدای کلیه، خودشان دچار اختلالات کلیوی شوند. این حقیقت آدم را به فکر می اندازد که قطعا فقط مصرف پروتئین نیست که باعث از بین رفتن کلیه می شود.»

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

نگاهی دیگر به چربی ها چربی ها به چند گروه یا دسته و نوع تقسیم می شوند؟

چربی ها به عنوان سوخت اول و برتر، برای زمان هایی که انسولین در بدن کم است، مورد استفاده قرار می گیرند. چربی ها از نظر سطح اشباع، یعنی طول و تعداد پیوندهای دوگانه بین زنجیره های کربن، به سه دسته تقسیم می شوند.

دسته اول که یک پیوند دوگانه کربنی دارند، پی یوافای (چربی غیراشباع شده تکی) ، و دسته دوم که بیش از یک پیوند دوگانه کربنی دارند، چربی غیراشباع چندتایی نامیده می شوند. اسیدهای چرب غیراشباع چندتایی، در روغن های گیاهی مانند آفتابگردان، ذرت، سویا، کانولا، دانه ها، مغزها و ماهی های چرب یافت می شود.

 اسیدهای چرب غیراشباع تکی، در تمام فرآورده های حیوانی و گیاهی یافت می شوند، از جمله در روغن زیتون، روغن بادام زمینی و بیشتر دانه های روغنی دسته سوم اسیدهای چرب ضروری هستند که در بدن ساخته نمی شوند، ولی در حفظ سلامتی انسان نقش حیاتی به عهده دارند، امگا ۳ و امگا ۶ دو کلاس از این چربی ها هستند که قوی برای ساختار و عملکرد ارگان های بدن ضروری هستند، برای همین به آن ها اسیدهای چرب ضروری می گویند.

اسید چرب ضروری امگا ۳، در دانه ها، مغزها، تخم کتان و تخم شربتی ، ماهی های چرب مانند ساردین، سالمون، و ماهی قزل آلا یافت می شود. و امگا۶ در تعداد غذاهای بیشتری مانند روغن های گیاهی، دانه های روغنی، تخم مرغ، مرغ و کنجد یافت می شود.

 چربی ها در آب محلول نیستند، بنابراین نمی توانند به شکل ابتدایی در جریان خون حمل شوند. همان طور که آب و روغن با یکدیگر مخلوط نمی شوند، لیپیدها، کلسترول و خون نیز باهم مخلوط نمی شوند. برای آنکه کلسترول و تری گلیسیریدها بتوانند در جریان خون به حرکت در آیند، بدن چربی را به شکل بسته هایی در می آورد که می توانند به پروتئین وصل شوند، به آسانی با خون مخلوط شوند و همراه آن در بدن به گردش درآیند. این بسته های کوچک را لیپوپروتئین می نامند.

پروتئین در آب محلول می شود و از این خاصیت خود برای حمل چربیها به سوی بافت ها استفاده می کند. لیپوپروتئین در آب حل می شود و بسته های آن از دو بخش تشکیل می شوند، یکی چربی ها که شامل کلسترول و تری گلیسیرید هستند و در بخش مرکزی تجمع یافته اند و یکی پروتئین و فسفولیپید است که در بخش پوسته قرار دارند.

 لیپوپروتئین ها در واقع مانند کامیونی هستند که کلسترول و تری گلیسیرید را بار می کنند و در ترافیک جریان خون در رگها، از نقطه ای به نقطه دیگر حمل می کنند و به مقصد که همان بافتهای بدن باشد، می رسانند.

متابولیسم چربی ها از دو مسیر خارجی و مسیر داخلی انجام می شود. تری گلیسیریدها از طریق غذا «مسير خارجی» و کبد «مسیر داخلی» که معمولا مقدار قابل ملاحظه تری گلیسیرید می سازد، وارد خون می شوند. کایلومایکرونها تری گلیسیرید موجود در خون را به بافتها می رسانند و لیپوپروتئین های خیلی سبک تری گلیسیرید تولیدشده در کبد را با خود حمل و در اختیار بافت های چربی و عضلات قرار می دهد.

در این بافت ها، آنزیمی موسوم به ال پی ال وارد عمل می شود و مولکول های تری گلیسیرید را تجزیه و به اسیدهای چرب تبدیل می کند. سپس اسیدهای چرب از بسته لیپوپروتئین ها خارج و در بافت چربی دوباره تبدیل به تری گلیسیرید می شوند. تری گلیسیریدها یا در بافت چربی ذخیره می شوند و هر وقت لازم باشد به عنوان منبع مهم انرژی مورداستفاده بدن قرار می گیرند یا در بافت های عضلانی می سوزند و انرژی تولید می کنند.

 بدین ترتیب تری گلیسیرید منبع مهم تولید انرژی ست.کلسترول نوعی از چربی هاست که بدن برای مقاصد متعدد و گوناگونی از آن استفاده می کند و به آن احتیاج دارد. متخصصان تغذیه برای متمایز کردن دو نوع کلسترول در خون، کلسترولی که از طریق خوردن به بدنمان می رسانیم، را کلسترول رژیمی می نامند.

 وقتی بدن ما نتواند فقط از غذاهایی که می خوریم، کلسترول خون موردنیازش را دریافت کند، خودش آن را می سازد، که به آن کلسترول خون می گویند. کسانی که کلسترول پایین دارند، معمولا حال عمومی خوبی ندارند، چرا که وجود کلسترول در خون برای عملکرد صحیح بدن حیاتی است. در حقیقت غشای دور سلول ها از کلسترول ساخته شده و کلسترول خون مانند پوستهای سلول ها را احاطه کرده است.

از وظایف مهم کلسترول یکی این است که برای ساخت اسیدهای صفراوی به کار می رود که به بدن کمک می کنند غذاها را هضم و جذب کند. همچنین، کلسترول خون، ماده اولیه مهمی برای ساخت ویتامین D و تعدادی از هورمون هاست که هورمون های تستوسترون و استروژن از آن جمله اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =