می دانید که انواع مختلفی از رژیم های غذایی وجود دارند که می توانید با آن ها وزن کم کنید .اما همیشه فکر می کنیم که مصرف چربی ها را باید در هر رژیمی محدود کنیم زیراعامل اصلی چاقی هستند باید بدانید که  چربی ها یا روغن ها یا به اصطلاح لیپیدها هم جزء دیگری از غذای ما را تشکیل می دهند از نظر کلی چربی ها از کربن اکسیژن هیدروژن ساخته شده اند گاهی هم مواد دیگری مثل فسفر در ساختمان آن ها است اما بایک عبارت بهتر باید بگوییم چربی ها موادی هستند که از ترکیب یک یه چند اسید چرب با یک الکل بخصوص گلیسیرین حاصل شده اند . در این مقاله مصرف چربی ها در انواع رژیم های غذایی را بررسی می کنیم .

برای رهایی از چربی های مقاوم فقط با ما مشورت کنید .

چرا مصرف چربی های مفید در رژیم های غذایی مهم است ؟

معمولا بسیاری از ما  غذاها را به صورت سرخ کرده و یا سخاری بیشتر دوست داریم  چون در این صورت طعمش مطبوع تر است از این گذشته روغن یک منبع غنی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن است یک نکته ی جالب دیگری هم هست که اهمیت چربی را در غذا نشان می دهد و آن این است که چربی ها می توانند بعضی مواد از جمله ویتامین آ و دی و  ای و کا  را در خود حل کنند و این موضع خیلی مهم است . چربی در بدن آدمی نه تنها به مقدار متعادلش سبب زیبایی است بلکه به عنوان ذخیره ای برای انرژی که در موارد لزوم مورد استفاده قرار می گیرد  . بعضی هم تصور می کنند گلوسیدها عامل چاقی به تنهایی هستند این طرز فکر درست نیست . سعی کنید از چربی های مفید به اندازه مصرف کنید و در مصرف چربی ها هرگز زیاده روی  نکنید .  بهتر آن است که راجع به چربی ها بیشتر بدانیم : چربی ها دو دسته هستند چربی های گیاهی: مانند روغن بادام گردو نارگیل و چربی های حیوانی: مانند کره ی حیوانی و روغن حیوانی و …

انواع چربی ها و نقش آن ها در رژیم های غذایی :

بسته به نوع رژیمی که رعایت می کنید مصرف چربی ها متغییر است اما بهتر است با انواع روغن و کار کرد آن ها در انواع رژیم ها بیشتر آشنا شوید . به صورت ساده که قابل فهم برای همه باشد باید گفت که کربن چهار تا دست دارد و اکسیژن دو دست دارد هیدروژن یک دست دارد  . در یک ساختمان روغن تعداد زیادی از این ها وجود دارد که بصورت ترکیب با هم هستند اگر یک کربن هر چهار دستش را به کربن های دیگر و هیدروژن و اکسیژن بدهد بطوری که دست آزاد نداشته باشد می گویند روغن اشباع شده است چنین روغنی بطور کلی حالت مایع ندارد یعنی سفت و جامد است اما اگر در ساختمان چربی کربن هایی باشند که یک دستشان آزاد باشد به آن ها می گوییم روغن های غیراشباع اینها حالت مایع دارند . می دانید که روغن های گیاهی غالبا حالت مایع دارند یعنی اشباع نشده هستند اما روغن نباتی های معمولی که می بینیم حالت جامد دارند در اصل حالت مایع داشته اند ولی آمده اند عمدا به آن هیدروژن داده اند و آن دست های کربن را پر کرده اند یعنی آن ها را اشباع کرده اند تا سفت بشود البته اگر هیدروژن بیشتری بدهند روغن سفت تر می شود.باید به نوع رژیمی که گرفته اید توجه کنید و مقدار مصرف چربی دران را بررسی کنید و بهتر ان است که اگر از روغن استفاده می کنید روغن مایع باشد و گیاهی مثل روغن کنجد یا زیتون .

کدام نوع چربی ها برای رژیم های غذایی مناسب تر هستند :

خوب است که  به چند نکته توجه کنید  : یکی اینکه روغن باید در حرارت بدن یعنی حرارت 37 درجه حالت مایع داشته باشد چون اگر این طور نباشد می ماسد هم خوردنش سخت و نامطبوع است وهم وقتی که نوبت هضمش رسید چون ذرات آن پهلوی هم ماسیده اند و از هم جدا نمی شوند ترشحات هاضمه دسترسی شان از ذرات آن سخت می شود پس همین جا فوری می توان نتیجه گرفت که پیه هضمش مشکل تر از روغن زیتون و دیگر روغن های مایع است . نکته ی دیگر اینکه برا ی افرادی که سنشان کم کم دارد بالا می رود و دوران جوانی را دارند پشت سر می گذارند یا افراد سالمند روغن های جامد مضرند چون سبب می شوند کلسترول که یک ماده ی مومی شکل است میزانش در خون بالا برود و زمینه برای رسوب آن بصورت ترکیبی در جدار مویرگ ها مهیا شود . وقتی کلسترول در جدار مویرگ ها و رگها جایگزین شود آن ها سفت می شوند و در این صورت کار تغذیه سلول های بدن دچار زحمت و اختلال می شود و ناراحتی هایی مثل فشار خون پیش می آید . یکی از بهترین نشانه های کهولت سن همین سفت شدن رگ ها است حتی بعضی از دانشمندان پیری را با سفت شدن رگ ها تعریف می کنند اگر نبض یک کودک یا جوان را بگیرید و کمی فشار بدهید بطوریکه دیگر ضربان نبض حس نشود و همانطور انگشت را درجا حرکت دهید رگ ها نمی توانند لمس شوند اما اگر همین آزمایش را روی شخص پیری انجام بدهید ضخامت رگ زیر انگشت شما حس می شود . به هر حال این هم دلیل دیگری بر بدی روغن های اشباع شده روغن های مایع کلسترول خون را کم می کند بنابراین سالمند بهتر است روغن مصرفیشان را از نوع مایع انتخاب کنند .

آیا روغن های جامد یا نیمه جامد برای رژیم های غذایی مناسب هستند :

خوب است توجه کنید که  روغن های مایع خیلی زود با اکسیژن هوا ترکیب می شود و خراب و تند می شوند پس با عمل هیدروژن دادن و جامدکردن روغن جلوی خرابی سریع روغن را می گیرند . دیگر اینکه روغن مایع را اگر داغ کنید خیلی زود می سوزد و خراب می شود اما روغن جامد در برارد حرارت مقاومتش بیشتر است علاوه بر این دلایل شباهتی که روغن نباتی اشباع شده بر روغن های حیوانی و کره دارد و نکاتی مربوط به بسته بندی حمل و نقل و علل دیگر سبب شده اند که کار هیدروژنه کردن روغن را در کارخانجات روغن نباتی انجام بدهند وگرنه مصرف روغن مایع از نظر حفظ سلامت بهتر از روغن غیرمایع است . در رژیم های غذایی هم معمولا از روغنهای جامد استفاده نمی کنند یا حتی نیمه جامد بهتر آن است که از چربی های گیاهی استفاده شود .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =