شاید شما جز افرادی باشید که از رژیم لاغری شکم و پهلو استفاده می کنید در رژیم های لاغری خود بیشتر از گوشت استفاده می کنید یا سویا ؟ اگرچه سویا و گوشت هر دو از لحاظ پروتئین‌های رژیمی غنی هستند، اما تفاوت‌های عمده‌ای از نظر محتوای تغذیه‌ای دارند. به همین دلیل بهتر است به طور جامع مقایسه و گوشت با سویا را در نظر داشته باشید پروتئین‌های سویا و گوشت، هر دو با کیفیت بالا و کامل هستند، زیرا حاوی تمام اسیدآمینه‌های ضروری هستند. با این حال، بعضی از مواد مغذی را سویا ندارد و بعضی دیگر را گوشت نوع پروتئینی که برای شما مناسب است به فاکتورهای سلامتی و ترجیح غذایی شما بستگی دارد.

گوشت یا سویا – رژیم لاغری شکم و پهلو

عضله سازی سریع

باید بدانید که چربی موجود در گوشت عمدتاً چربی اشباع ناسالم است که در صورت مصرف بیش از حد به کلسترول خون بالا و بیماری‌های قلبی دامن می‌زند، اغلب چربی رژیمی در سویا برای قلب ضرری ندارد و چربی اشباع نشده است و شامل اسیدهای چرب ضروری امگا3 می‌شود توجه کنید که جایگزینی چربی اشباع با چربی‌های سالم‌تر غیر اشباع به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی کمک می کند .اگر در معرض کلسترول خون بالا یا بیماری قلبی هستید، از گوشت‌های حاوی چربی زیاد بگذرید و گوشت‌های بسیار خالص یا پروتئین‌های سویا را انتخاب‌کنید جالب است بدانید که یک بررسی نشان داده است، پروتئین سویا، زمانی که با پروتئین گوشت جایگزین شود، باعث کاهش ۱14۴درصدی سطح کلسترول پلاسما بعد از دو هفته و 21 درصد کاهش بعد از سه هفته می‌شود.

رژیم لاغری شکم و پهلو – میزان پروتئین 

رژیم لاغری شکم و پهلو

باید توجه کنید در رژیم لاغری شکم و پهلو اگر چه هر دو منابع غنی پروتئین رژیمی هستند، اما گوشت داری مقدار بیشتر پروتئین در هر گرم می‌باشد 58 گرم گوشت گاو که 95 درصد ماهیچه خالص است، 25 گرم پروتئین رژیم غذایی را فراهم می‌کند، در حالی که سهم ۸۵ گرم توفو سویا حاوی 13 گرم پروتئین است و یک و نیم فنجان دانه سویا 17 گرم پروتئین رژیمی را در خود دارد می‌توان حداقل بخشی از سهم گوشت در رژیم غذایی را با سویا جایگزین کرد می دانید که پروتئین نقش به سزایی در کاهش چربی های اضافی دارد .

میزان کربوهیدرات و فیبر

رژیم لاغری شکم و پهلو

می دانید که درحالی که گوشت بدون کربوهیدرات و فیبر است، اغلب محصولات سویا حاوی کربوهیدرات هستند که شامل فیبر رژیمی می‌شود برای مثال، 85 گرم بیف خالص هیچ کربوهیدراتی ندارد، درحالی که سهم 85 گرمی توفو 4 گرم کربوهیدرات کلی دارد که 2 گرم آن فیبر رژیمی است. دریافت کمی فیبر در رژیم غذایی، به شما در مدیریت وزن و کنترل کلسترول خون افزایش کلسترول خوب و کاهش کلسترول بد  کمک می‌کند.

سویا و گوشت – میزان آهن :

کمبود آهن در بدن

می دانید که  گوشت و سویا هر دو منابع خوبی از آهن رژیمی هستند، اما آهن در گوشت، آهنی است به شکل هِم که بدن آن را نسبت به آهن غیر هِم در سویا و دیگر غذاهای گیاهی بهتر جذب می‌کند به علاوه، بعضی از پروتئین‌های سویا می‌توانند جذب آهن را مهار کنند. در نظر داشته باشید که پروتئین‌های گوشت، ماکیان و غذاهای دریایی یا ویتامین سی همراه با منابع آهن غیر هم، به جذب آهن غیر هم کمک می‌کنند.

سویا و گوشت – پروتئین‌های قدرتمند:

رژیم غذایی سالم و اصولی

توجه کنید که بزرگسالان حداقل 8 گرم پروتئین به ازای هر 10 کیلوگیرم وزنشان نیاز دارند، که اسن طبق بررسی ها بوده است . گوشت یک پروتئین کامل‌است، به این معنی که تمام اسیدآمینه‌های ضروری را به بدن می‌رساندیک گیاه خوار باید رژیم متنوعی داشته باشد که دانه‌ها، آجیل‌ها، میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات و بسته به نوع گیاه خواری، احتمالاً تخم‌مرغ و لبنیات را در خود جای دهد تا مقدار مناسبی از اسیدآمینه‌ها را دریافت کند.

گوشت و سویا – بدنسازان – گیاهخواران:

توجه کنید که اگر شما ورزشکار هستید، نیازی نیست بابت مصرف سویا نگران باشید. ورزشکاران معمولا به دلیل فیتواستروژن موجود در سویا و یا کربوهیدرات آن نگران هستند؛ از طرفی محتوای پروتئینی بالای سویا، بدنسازان را به مصرف آن تشویق می‌کند . راجع به گیاهخواران ممکن است به کمبود مواد مغذی دچار شوند بدن شما آهن هِم که نوعی است که در گوشت موجود است را بهتر از آهن غیر هِم که در گیاهان می‌باشد، جذب می‌کند گیاه خواران باید غلات غنی شده، برگ‌های سبز تیره، شهدها، میوه‌های خشک شده و دیگر غذاهای غنی از آهن را با محصولات غنی از ویتامین سی مانند پرتقال، مصرف کنند تا به جذبشان کمک کند. به علاوه، گیاه خواران ممکن است نسب به گوشت خواران به کمبود کلسیم، روی، ویتامین ب 12 و ویتامین سی و اسید چرب امگا-3 کمی مستعدتر باشند، اما این مشکل نیز می‌تواند با مصرف انواع غذاهایی که با ویتامین ب 12 غنی شده‌اند و فقط درمحصولات حیوانی یافت می‌شود، برطرف گردد.

در اخر باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید سبک زندگی سالمی داشته باشید، هیچ لزومی ندارد مواد غذایی خاصی را کنار بگذارید دورهٔ افراط و تفریط به سر آمده و دورهٔ رژیم سالم، متنوع و متعادل آغاز شده است یادتان باشد تمام مضراتی که برای گوشت یا خیلی دیگر از مواد غذایی مطرح می‌شود، در صورت مصرف به اندازه، درست و اصولی، خنثی شده و حتی می‌توانند سطح سلامتی شما را افزایش دهند  البته موضوع مواد غذایی کاملاً بی ارزش مانند سوسیس و کالباس، چیپس و پفک، نوشابه و خوراکی های مشابه  کاملاً از این مسئله جداست و مصرف اینگونه مواد غذایی اگر به طور کامل قطع شود بهتر است زیرا این خوراکی ها سلامت شما را هم تهدید می کنند .باید بدانید که شیر سویا که از سویا به دست می آید، شکر کمی دارد. این شیر حاوی تنها 80 کالری است. اسید چرب غیر اشباع شده در این شیر می تواند از جذب چربی به روده که باعث افزایش وزن می شود، جلوگیری کند

بررسی ای نشان داد که سویا بر سیستم تولید مثل زنان تاثیر میگذارد بنابراین زمانی قصد باردار شدن دارید لازم است که مصرف سویای خود را بررسی کنید. این مطالعات در موش های صحرایی به مدت 15 ماه در آزمایشگاه انجام شد. در طول این دوره خوراک آنها پروتئین سویای اصلاح شده ژنتیکی بود و نتیجه واقعا شگفت آور بود؛ سطح پروژسترون آنها واقعا افزایش پیدا کرده بود و رحم و چرخه قاعدگی آنها تغییرات شدید داشت با این وجود مطالعه دیگری نشان میدهد که افرادی که از سویا استفاده میکنند ممکن است قاعدگی غیر طبیعی، طولانی و سنگین تری داشته باشند. این شرایط از نظر پزشکی منوراژیا نامیده میشود. همچنین سویا سرشار از ترکیبات فعال بیولوژیکی مانند ژنیستئین، گلیسیتئین، دایدزئین و غیره است. اینها به طور کلی ایزوفلاوین نامیده میشوند و به عنوان اختلال های استروژن طبقه بندی میشوند و بر عملکرد عادی سیستم غدد درون ریز تاثیر میگذارند در نتیجه باعث عدم تعادل هورمونی خواهد شد همچنین پروتئین حاوی گلیفوزات است که سیستم غدد درون ریز زنان را ضعیف میکند و به نوبه خود مانع تولید استروژن می شود.برای مصرف سویا با پزشک خود مشورت کنید .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *