برای حفظ تناسب اندام آجیل را باید خام خورد یا بو داده 2Reviewed by Mehdi kh on Oct 9Rating: 5.0

کسانی که رژیم دارند معمولا به عنوان میان وعده از مغزها و آجیل ها استفاده می کنند  آجیل‌ها جزو خوراکی‌های با فیبر بالا هستند، سرشار از چربی‌های مفید، پروتئین و بسیاری از مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند. مطالعات مختلفی خواص مختلف آجیل را برای سلامتی نشان داده‌اند. آجیل یکی از خوراکی‌های کاهش‌دهنده‌ی کلسترول است. کنترل فشار خون بالا و کاهش قند خون نیز از دیگر فواید آجیل برای سلامتی هستند. اما این سوال مطرح می شود که آجیل های بو داده هم مانند خام همه ی خواص مغزها را دارند یا اگر قرار است وزن کم کنیم ولاغر شویم باید آجیل بوداده بخوریم و یا خام در این مقاله به این سوالات خواهیم پرداخت .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

تحقيقات نشان مي‌دهد زناني که در هفته حداقل دو بار، آجيل مي‌خورند کمتر شاهد اضافه وزن خواهند بود اگر مي‌خواهيد از شر اضافه وزن و چربي شکمتان خلاص شويد گردو،‌ بادام زميني، پسته، بادام و ديگر انواع آجيل را مصرف کنيد کارشناسانان تغذیه معتقدند که مغزها سرشار از دو ترکيب فيبر و پروتئين هستند که اين دو، کليد اصلي کاهش وزن محسوب مي‌شوند مغزها ميان وعده‌هاي فوق‌العاده‌اي هستند که نه تنها باعث افزايش وزن نمي‌شوند بلکه به مقدار قابل توجهي باعث از دست دادن وزن مي‌شوند مصرف اجیل ها به کاهش وزن سریع شما کمک می کند . آجيل ها  همچنين داراي مقادير زيادي آلفالينولئيک است به سوخت و ساز چربي‌ها شتاب مي‌دهد .

آجیل بو داده و ترکیبات شیمیایی مضر :

باید بدانید که طعم، بو و رنگ بهترِ آجیل‌های بوداده، در اثر ترکیباتی است که در طول نوعی واکنش شیمیایی به‌نام  واکنش میلارد  ایجاد می‌شوند. این واکنش میان اسیدآمینه‌ی «آسپاراژین» و قند طبیعی موجود در مغزها انجام می‌شود. این پدیده موجب قهوه‌ای‌شدن آجیل‌ها می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که دمای بودادن بالای ۱۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. واکنش میلارد می‌تواند موجب تشکیل یک ماده‌ی مضر به نام  آکریل آمید  شود. مصرف زیاد این ماده در حیوانات بروز سرطان را در آنها تشدید می‌کند. ممکن است این ماده در انسان نیز خاصیت بالقوه‌ی سرطان‌زایی داشته باشد. ولی در این مورد به شواهد بیشتری نیاز است . در تشکیل آکریل آمید، تأثیر دمای بودادن بیشتر از زمان بودادن است بادام به‌خاطر داشتن مقدار بیشتری از اسید آمینه‌ی آسپاراژین بیشتر از سایر مغزها مستعد تشکیل آکریل آمید است. تشکیل آکریل آمید در بادام از دمای ۱۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد شروع می‌شود و در دماهای بالاتر به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

مطالعات نشان می‌دهند سایر آجیل‌ها در اثر بودادن آکریل آمید کمتری تولید می‌کنند. وقتی پسته در شرایط مشابه با بادام بوداده شد، میزان آکریل آمیدش نزدیک به دو برابر شد. درحالی‌که در ماکادمیا  گردو و فندق در این شرایط هیچ آکریل آمیدی مشاهده نشد . البته یادتان باشد این مقدار آکریل آمید موجود در بادام یا سایر غذاها کمتر از حدی است که بخواهد سلامتی‌تان را تهدید کند. ولی اگر باز هم می‌خواهید مقدار آکریل آمید موجود در بادام را کاهش بدهید، باید مطمئن شوید دمای بودادن زیر ۱۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد باقی می‌ماند.

آجیل خام و باکتری ها و قارچ ها :

توجه کنید که شاید برخی باکتری‌های مضر مانند  سالمونلا و اشرشیا کلی در آجیل خام وجود داشته باشند، زیرا ممکن است در هنگام برداشت آجیل‌ها بر روی زمین بیفتند و اگر خاک به این باکتری‌ها آلوده باشد، احتمال انتقال این آلودگی‌ها به آجیل‌ها نیز وجود دارد. آب آلوده نیز می‌تواند موجب انتقال آلودگی به آجیل شود در آجیل‌های خام مانند گردو و پسته سالمونلا مشاهده شده است. نتایج یک بررسی نشان می‌داد از تمام نمونه‌های آجیل‌های مختلف، نزدیک به یک درصد  آنها به سالمونلا آلوده بوده‌اند.

بالاترین میزان آلودگی در ماکادمیا و پایین‌ترین آنها در فندق مشاهده شد . البته مقدار سالمونلای مشاهده‌شده در نمونه‌ها بسیار پایین بود و در افراد سالم خطر بیماری‌زایی نداشت. اگرچه شیوع آلودگی آجیل‌ها زیاد رایج نیست، ولی در صورت بروز می‌تواند بسیار خطرناک باشد.باید به این نکته توجه کنید که برای از بین بردن خطر آلودگی سالمونلا، بادام‌ها باید پاستوریزه شوند . با اینکه بودادن شمار باکتری‌های موجود در آجیل‌ها را کاهش می‌دهد، ولی در یک مطالعه در نمونه‌ی بوداده‌ی پسته سالمونلا مشاهده شد. در یک مطالعه‌ی دیگر در آجیل‌های بوداده نشانه‌ای از وجود سالمونلا و اشرشیا کلی مشاهده نشد. علاوه بر این ممکن است آجیل‌ها محتوی نوعی سم سرطان‌زا به نام  آفلاتوکسین  باشند. این سم توسط قارچ‌ها تولید می‌شود و می‌تواند گاهی‌اوقات آجیل‌ها و غلات را آلوده کند .

التبه این سم در آجیل‌های خام و بوداده مانند گردو و پسته مشاهده شد. آفلاتوکسین نسبت به حرارت مقاومت بالایی دارد و معمولا در اثر فرایند بودادن از بین نمی‌رود. بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل آفلاتوکسین، کنترل رطوبت و دما در هنگام نگهداری است و در این مورد بودادن کمک چندانی نمی‌کند.

برای لاغر شدن آجیل خام بخورید یا بوداده :

وقتی رژیم هستیم و می خواهیم وزن کم کنیم برای میان وعده از بادام یا پسته یا گردو و سایر اجیل ها استفاده می کنیم که هم مواد مغذی به بدن مان برسدو هم برای مدت طولانی تری سیر بمانیم و گرسنه نشویم معمولا آجیل‌ ها را برای بهبود طعم، بو و ایجاد بافتی ترد بو می‌ دهند. آجیل‌های خام برای سلامتی بسیار مفید هستند، ولی احتمال دارد محتوی باکتری‌های مضر باشند. البته حتی اگر آنها محتوی باکتری‌های مضر باشند، باز هم احتمال بیماری‌زایی‌شان کم است . در طرف مقابل آجیل‌های بوداده آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های کمتری دارند، برخی از چربی‌های مفیدشان آسیب دیده‌اند و در آنها آکریل آمید ایجاد شده است نه در مقادیر خطرناک

به عنوان سخن اخر باید بگوییم که دما و زمان بودادن بسیارمهم و حیاتی است. اگر آجیل‌ها در دمای نزدیک به ۱۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد و به‌مدت ۱۵ دقیقه بو داده شوند، چربی‌ها آسیب نمی‌بینند، کاهش ویتامین‌ها حداقل و احتمال تشکیل آکریل آمید هم پایین خواهد بود . اگر می‌خواهید آجیل بوداده بخورید، یادتان باشد که بسیاری از آجیل‌های موجود در بازار محتوی نمک و در برخی مواقع محتوی شکر هستند که برای سلامتی خیلی خوب نیستند. به‌جای خرید آجیل‌های بوداده، خودتان آجیل خام بخرید و بر روی اجاق گاز آن را بو بدهید. با این روش می‌توانید دما و زمان بو دادن را کنترل کنید. بو دادن در دمای پایین و حتی در دمای متوسط  می‌تواند موجب ایجاد بهترین طعم و بافت در آجیل‌ها شود اگر می‌خواهید طعم آجیل‌ها را از طریق بودادن با روغن بهبود بدهید، فراموش نکنید که برخی روغن‌ها برای این کار مناسب نیستند. بهتر است برای بو دادن آجیل‌ها با روغن، از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل استفاده کنید که مقاومت حرارتی خوبی دارند . اگر بیماری زمینه ای دارید باید قبل از مصرف مغزها ی بو داده یا خام با پزشک تان مشورت کنید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 1 =