هورمون رشد در تضاد کامل با هورمون کورتیزول است. وقتی ترشح هورمون رشد در بدن افراد بالغ کم می شود ما از ترفند ورزش استفاده می کنیم. ثابت شده که انجام ورزش های منظم سبب افزایش ترشح هورمون رشد می شود، اگر چه افزایش سن به روند خود ادامه می دهد. عملکرد دیگر هورمون های ضروری بدن مانند انسولین با انجام ورزش تنظیم می شود. با حرکت های ورزشی منظم، حساسیت سلولها در برابر انسولین بالا رفته و درنتیجه قند خون کاهش یافته و از پیری زودرس جلوگیری می شود.

حتی با انجام کمترین حرکات ورزشی

می توانید تفاوت های اساسی در زندگی خود ایجاد نمایید. پس هر چقدر هم که سالم هستید یک برنامه کامل ورزشی برای انعطاف پذیری بدن و سلامت قلب و عروق انجام دهید. و رژیم غذایی مناسب تغذیه در بدن نقش مهمی داشته و می توان از تأثیر مثبت یا منفی غذاها به نفع خود بهره گرفت. تغذیه سالم و صحیح، نقش بسیار قابل توجهی در زیبا بودن و زیبا ماندن دارد. در جوامع امروز، معضل چاقی و اضافه وزن با رعایت الگوی صحیح تغذیه قابل پیشگیری است و از آنجا که چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماریهای مزمن می شود، می توان با پیش گیری از آن، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت را کاهش داد، بنابراین با غذای سالم و فعالیت فیزیکی روزانه یا ورزش (به توصیه سازمان جهانی بهداشت حداقل ۱ ساعت در روز ورزش لازم است به خوبی می توان وزن را کنترل و از افتادگی ماهیچه یا پوست پیشگیری نمود تا شادابی، تناسب اندام و زیبایی مان حفظ شود.

مصرف نامتعادل با بیش از حد و غیر طبیعی

هر کدام از گروه های غذایی، می تواند حکم دارو یا حتی سم برای بدن داشته باشد. شکل گیری رادیکال های آزاد موجب پیری دستگاه های بدن می شود. در شرایط طبیعی، با مصرف غذاه مقدار معینی رادیکال آزاد تولید و به عنوان سم بیولوژیک در بدن شناخته می شود اما سیستم دفاع آنتی اکسیدانی بدن یک فرد سالم، می تواند این رادیکال های آزاد را به مواد خنثی تبدیل کند، اما مشکل زمانی بروز می کند که مصرف غذاهای خاصی در برنامه غذایی زیاد و مصرف گروهی دیگر کم شود. مثلا تولید رادیکال های آزاد در بدن افرادی که در یک وعده غذایی مقدار زیادی غذاهای گوشتی و چرب می خورند (به خصوص در صورت تهیه نامناسب آنها مانند سرخ کردن) با مقدار مصرف میوه و سبزی را در رژیم غذاییشان کاهش میدهند، بسیار فراتر از پتانسیل طبیعی بدن برای خنثی کردن آنها است و در نهایت بدن آسیب می بیند. توصیه کلی، پیروی از الگوی غذایی سالم در تمام وعده های غذایی روزانه و همیشگی است.

تخم مرغ یکی از کاملترین مواد غذایی ای است

که مقادیر زیادی کالری چربی از نوع اشباع شده)، کلسترول، پروتئین، سدیم و پتاسیم دارد. تخم مرغ جزو پروتئین های حیوانی بوده و مانند گوشت قرمز و سفید، ماهی و لبنیات، پروتئین با کیفیتی دارد. بدن ما این نوع پروتئین را بهتر از پروتئین گیاهی جذب می کند. به دلیل شباهت ترکیب های اسید آمینه و پروتئین بدن انسان با حیوان، با حداقل هدر رفتن، پروتئین جذب بافت بدن شده و کیفیت غذایی آن از نوع پروتئین گیاهی مانند پروتئین موجود در میوه، سبزی، حبوبات و دانه های روغنی، بهتر است. بعضی افراد مصرف تخم مرغ را به دلیل داشتن چربی، مضر می دانند اما چربی اشباع موجود در تخم مرغ بسیار کم و منبع خوبی برای تامین ویتامین AD ، ۱۲B و اسید آمینه های ضروری است. اگر چه تخم مرغ حدود ۲۵۰ میلی گرم کلسترول دارد اما به علت وجود سایر اسیدهای چرب غیراشباع، جذب کلسترول آن زیاد نیست. بهتر است برای پایین آوردن کلسترول خون، به مصرف کمتر چربیها به خصوص چربی های اشباع شده روی آورید تا این که تخم مرغ را از رژیم غذاییتان حذف کنید. اگر یک فرد سالم هستید، یعنی بیماری های متابولیکی ندارید و از نظر افزایش چربی خون بررسی شده اید، می توانید با خیال راحت تا ۵ عدد تخم مرغ در هفته مصرف کنید. تخم مرغ بهتر است آب پز شود.

اثر تغذیه بر پیر شدن

گاهی برای کاهش چین و چروک های پوست یا پیشگیری از آنها، به سراغ انواع و اقسام کرمهای گران قیمت می رویم، در حالی که می توان شادابی و مواد  ضد چروک و پیری پوست را به طور طبیعی در مواد غذایی یافت. مواد مغذی لازم برای پوست از طریق غذاها وارد جریان خون شده و به سلول های پوست می رسند. تغذیه روی مکانیسم پیر شدن پوست تأثیر گذار است اگر چه به طور چشم گیر باعث جوان ماندن پوست نمی شود ولی بی توجهی به تغذیه باعث می شود پوست سریع تر دچار چین و چروک و پیری گردد. رژیم غذایی شامل همه گروههای مواد غذایی اعم از ویتامینها، مواد معدنی، کربوهیدراتها پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری، می تواند به سلامت و حفظ شادابی پوست و مو کمک کند. به غیر از عوامل ژنتیکی، کم خونی و کاهش برخی مواد مثل روی می تواند باعث ایجاد مشکلات پوست و مو شود. ویتامین های کلیدی مثل بتاکاروتن که پیش ساز ویتامین A بوده و حتی خود ویتامین A و ویتامین C که در ساخت کلاژن که تقویت کننده بافت همبند و از زیر سازهای پوست است، در شادابی و طراوت و جوان ماندن پوست بسیار مفید هستند.

نوشیدن آب گوارا و خالص به مقدار کافی

در طراوت پوست نقش مهمی دارند. به همه کسانی که می خواهند پوستی جوان و شاداب داشته باشند، توصیه می شود حتی بدون این که احساس تشنگی کنند، آب بنوشند و از سبزی های مختلف و میوها استفاده نمایند. سبزیها و میوهها سرشار از فیبرهای محلول و نامحلول و مواد معدنی هستند که به تأمین نیازهای پوست از نظر ساختاری و طراوت کمک نموده و در جایگزین شدن پوست قدیمی با پوست جوان نقش مهمی دارند منابع دریایی نیز حاوی چربی های امگا ۳ بوده که هم از التهاب جلوگیری می کنند و هم باعث خون رسانی بهتر به اعضا می شوند. آبزیان از منابع خوب سلنیوم هستند. سلنیوم، آنتی اکسیدانی قوی، ضد سرطان و دارای پروتئین های عالی بوده و به جذب آهن کمک نموده و ارزش بیولوژیکی پروتئین های حیوانی دیگر را افزایش میدهد. سفیده تخم مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین است به شرط این که خوب پخته شود. سفیده تخم مرغ حاوی آویدین است که در طراوت پوست و مو نقش ارزنده ای دارد. بادام هم دارای آرژنین بوده و اگر با شیر مصرف شود به تقویت ترشح هورمون رشد کمک می کند. این هورمون در شب فعالیت بیشتری داشته و باعث ترمیم سلول های آسیب دیده می شود. مصرف آنتی اکسیدانها در برابر نور خورشید و سایر مواد مخرب محیطی از پوست محافظت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پانزده =