رژیم مبارز، روشی پرهیزی است که مفهوم واقعی اصلاح شیوه ی زندگی را به بهترین شکل نمایش میدهد. چنین تلاشی، در ابتدا برای بسیاری از افراد می تواند مشکل باشد.شاید مایل به تجربه ی روش پرهیز از غذای تعدیل شده ای مثل رژیم مبارز باشید تا در عمل متوجه شوید که آیا واقعا مشکل تر از روش اجتناب کامل از غذا و نوشیدنیهای پرکالری است یا خیر. برای بعضی افراد، کم خوری در طول روز، به مراتب دشوارتر از پرهیز کامل از غذاست.

خوردن فقط یک وعده غذا در روز

فلسفه ی رژیم مبارز براساس این باور است که مردمان روزگاران قدیم، یعنی همان انسانهای عضلانی، قدرتمند، با ذهن و جسم قوی – و به عبارتی تجسم واقعی شخصیت مبارز – تنها یک وعده غذا در روز می خوردند. باوجود نقش مؤثر تکنولوژی مدرن در رفع نیازهای اساسی بشر، واقعیت این است که با به کارگیری اصول غذاخوردن همان مردمان، باز هم امکان بازگشت به شیوه ی زندگی سالم وجود خواهد داشت.

فواید جسمانی و هورمونی پرهیز از غذا با رعایت اصول رژیم مبارز (یا کم خوری در طول روز و پرخوری در شب)، از افزایش نیرو و عضله سازی گرفته تا رهایی از شر سلولهای سمج چربی، س م زدایی بدن و تقویت قدرت جسمانی، باور کردنی نیست. اصل کلی رژیم مبارز که خوردن تنها یک وعده غذا در روز است, شما را با ذهنی روشن و بدنی لاغر و عضلانی، همواره در وضعیت مبارزی آماده نگه می دارد.در مباحث پیش رو در خصوص نحوه ی صحیح اجرای رژیم مبارز و خوردن تنها یک وعده غذا در روز و همچنین چگونگی تعیین زمان آغاز و پایان صرف غذا بحث می کنیم.

آگاهی از آنچه می توانید در تک وعده ی غذایی تان بخورید

باوجود یکسان بودن قواعد مربوط به هر دو مرحلهی کم خوری در روز و پرخوری در شب، غذاهای قابل مصرف در این دو مرحله با یکدیگر متفاوت اند. در ادامه، چند توصیه ی کلی در مورد آنچه در وعدهی شام میتوانید بخورید. همچنین می توانید برای آشنایی با پیشنهادات ویژه ی غذایی به فصل ۸ رجوع کنید.

✓ مواد غذایی تازه، طبیعی و مغذی را انتخاب کنید. به طور کلی این مواد وبه ویژه سبزیجات خام، طعم کمی دارند و به همین دلیل، برخلاف قندهای فراوری شده، چربیهای تصفیه شده، نمک با طعم دهنده های مصنوعی، پرزهای چشایی تان را تحریک نمی کنند. به همین دلیل، رژیم غذایی پالئو مکملی عالی برای رژیم مبارز به شمار می آید.

با اینکه در این نوع رژیم، فقط سبزیجات خام نخواهید خورد، صرف غذا را با سبزیجات خام آغاز می کنید. ابتدا با غذاهای کم طعم ش روع کنید، سپس پروتئین، پس از آن سبزیجات پخته و در نهایت نیز غذا را با خوردن مواد – پرکربوهیدرات، مثل میوه، سیب زمینی شیرین یا گهگاهی دسر یا غذاهای پرچرب، مثل مغزها یا کرهی مغزها به پایان برسانید.

غذا را تا حد امکان رنگین کنید (برای مثال، سالاد سبز، فلفل دلمه ای زرد، زیتون کالاماتا، پیاز قرمز و مانند آن). میتوانید از مواد غذایی با بافتهای مختلف استفاده کنید، مثل شروع با سوپ رقیق، استیک لذيذ و سبزیجات سوخاری به عنوان غذای اصلی و در پایان، پودینگ چیای شیرین شده با عسل

برای دسر. میوه ها و سبزیجات جدید فصل را هم امتحان کنید.

✓ با غذاهای کم طعم آغاز کنید. امروز غذاهای کم طعم، جای زیادی در رژیم غذایی استاندارد آمریکا (SAD) ندارند. به هر رستورانی در آمریکا که بروید، اولین چیزی که در برابر خود می بینید، یک سبد پر از نانهای سفید تهیه شده از آرد کاملا فراوری شده یا چیپسهای تورتیلای سرخ شده در روغن گیاهی است. در هر حال، بهترین گزینه ها شامل مقدار زیادی سالاد سبز تزیین شده با گوجه فرنگی، پیاز، هویج، فلفل های دلمه ای و سس سرکه و روغن زیتون
خواهد بود.

✓ یک وعده غذا شامل پروتئین و مواد پرکربوهیدرات یا پروتئین و مواد پرچرب انتخاب کنید. خوردن هریک از این دو گزینه، سبب افزایش قابلیت بدن در جذب مواد مغذی، سوزاندن کالری و حفظ تعادل عملکرد بدن می شود. در صورت ترجیح گزینه ی اول، پروتئین بدون چربی همراه با کربوهیدراتهایی مثل سیب زمینی شیرین را انتخاب کنید. برای گزینه ی دوم هم، پروتئین و مواد پرچرب، مثل مغزها و دانه ها را توصیه می کنیم. بهتر است وعده های پرکربوهیدرات و پرچرب را به صورت یکی در میان مصرف کنید

مؤثرترین روش برای انتخاب بهترین و در عین حال جالب ترین و هیجان انگیزترین گزینه های غذایی، استفاده از موادی با انواع طعم، بافت، رنگ و رایحه های گوناگون در وعده ی شام است.

✓هنگام خرید سس های آماده دقت کنید. وقتی خودتان غذا بپزید، ترکیبات چیزی که می خورید، در کنترل کاملتان خواهد بود. افزودن اندکی روغن زیتون فوق بکر و سرکه بالزامیک، در مقایسه با مصرف سس های آماده، ممکن است فقط چند ثانیه از وقتتان را بگیرد. مراقب سس های آمادهی فروشگاهها باشید. حتی محصولی بی ضرر (مثل یک شیشه سس حاوی مخلوط روغن و سرکه بالزامیک) هم می تواند سرشار از ترکیباتی غیرضروری شامل مواد نگهدارنده و قندی باشد.

در هر صورت اندک محدودیت هایی خواهید داشت. در وعدهی شام، تا هر اندازه که بخواهید، می توانید غذا بخورید. با اینکه پرخوری س الم، شاید تا اندازهای نامأنوس و تحریک آمیز به نظر بیاید، با تداوم و طولانی ترشدن رژیم مبارز، هماهنگی بیشتری با بدن خود خواهید یافت؛ یعنی به طور غریزی، زمان متوقف کردن صرف غذا را احساس می کنید و حالت سیری و رضایت واقعی را میشناسید.

بازی کنید، ابتکار داشته باشید و خلاقیتان را به کار بگیرید. تدارک غذا. اساسا کاری تفریحی و خلاقانه است و به همین دلیل، هیچ عذر و بهانه ای برای ابراز خستگی تبارک و صرف غذاهای سالم، پذیرفتنی نخواهد بود.

با ترتیب دادن ضیافت شام مفصل به بهانه ی اجرای موفق یک یا چند روز رژیم مبارز با هر رژیم پرهیزی دیگر، برنامه ی غذایی خود را خراب نکنید. رژیم غذایی مبارز تأثیر بسزایی در سمزدایی بدن دارد پس با خوردن دوبارهی شیرینی، قند تصفیه شده و غلات فراوری شده در دام نیفتید.

با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *