رژیم کم کربوهیدرات | کدام رژیم برای ما بهتر است؟؟؟Reviewed by Mehdi kh on Dec 25Rating: 5.0

در این رژیم، از ادویه، مواد رنگی و طعم دهنده هایی استفاده می شود تا رژیم مطبوع گردد. این رژیم، باعث می شود تا مواد ستونی که از سوختن چربی حاصل می شوند در خون بالا رفته و باعث بی اشتهایی شخص شوند. این رژیم، به سرعت شخص را لاغر می کند.

توجه کنید که منظور از مبارزه با چاقی، رفع خطرات آن است ولی در این روش، به علت بالا رفتن میزان چربی، مشکلات قلبی، سکته و… بالا می رود. از طرفی، این رژیم به طور موقتی باعث لاغری فرد می شود، چرا که فرد مجبور به ترک این رژیم است. بعد از ترک این رژیم، وزن او سریعا به حالت اول برمی گردد.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

ممکن است بپرسید که چرا فرد مجبور به ترک این رژیم است؟

زیرا به علت نداشتن سایر مواد مورد نیاز بدن، اگر پس از مدتی ترک نشود، باعث مرگ فرد می گردد. روش دیگر، قطع کامل انرژی یا کم کردن بسیار زیاد مقدار انرژی می باشد. یکی از این موارد، روزهی مطلق است که از خوردن هر نوع خوراکی امتناع می شود. در مواردی، همزمان با کاهش شدید انرژی، مواد معدنی و ویتامین ها، به صورت مکمل، در اختیار فرد قرار داده میشود.

این رژیم ها و روزه های مطلق، اگر همراه با مکمل نباشد، باعث عوارض و مشکلات ناشی از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می شود و خطرناک می باشد. چنانچه از مکمل استفاده شود، خطر چندانی وجود ندارد. به هر حال پس از اینکه شخص به وزن دلخواه رسید و روزه با رژیم بسیار کم انرژی او قطع شد، به سرعت به وزن اول خود باز می گردد.

بهترین روش برای مبارزه با لاغری این است که میزان انرژی دریافتی، مقداری کمتر شده تا وزن به تدریج کم شود. این رژیم غذایی، همان رژیمی است که یک فرد سالم هم باید رعایت نماید تا سلامتی خود را حفظ کند. در اصل، رژیم غلط غذایی، باعث افزایش وزن شده است و اکنون با درست کردن آن، وزن به حالت طبیعی بر می گردد. البته چون در دوره ای از زمان، فرد مقدار بیشتری انرژی مصرف کرده است، تا مدتی باید مقدار کمتری انرژی دریافت کند.

در این مدت، او با رژیم صحیح غذایی آشنا می شود و عادات غلط غذایی خود را ترک می کند. این کار سبب می شود تا پس از رسیدن به وزن مطلوب، این وزن را برای همیشه حفظ نماید. این روش، دیرتر اثر می کند و با سرعت کمی وزن را پایین ،می آورد، در عوض هیچ عارضه ای ندارد، وزن به حالت قبل برنمی گردد و سلامتی فرد تأمین می شود.

همیشه در نظر داشته باشید که:

دیر رسیدن، بهتر از هرگز نرسیدن است.اکنون می خواهید رژیم غذایی خود را انتخاب کنید، ولی پیش از آن، متذکر می شوم که بخشهای بعدی را هم بخوانید. بار دیگر می گویم که داشتن اطلاعات تغذیه ای بسیار مهمتر از دانستن رژیم غذایی می باشد.

انتخاب رژیم غذایی:

برای انتخاب رژیم غذایی صحیح، می باید چهار کار انجام دهید. این چهار مرحله عبارتند از:

قدم اول (مشخص کردن میزان اضافه وزن):

ابتدا باید وزن مطلوب خود و مقدار اضافه وزن خود را مشخص کنید. برای این کار اول وزن، قد و دور مچ خود را به دقت اندازه گیری کنید، سپس به قسمت «وزن متناسب با قد بر اساس استخوان بندی» که پیش از این گفته شده است، مراجعه کنید. از روی جدول، وزن متناسب خود را بدست آورید. اکنون وزن خود را با وزن متناسب خود مقایسه کنید و ببینید چند کیلوگرم اضافه وزن دارید.

مثال: خانمی به قد ۱۵۵ سانتی متر و استخوان بندی متوسط، باید وزنی بین ۵۲ / ۳ تا ۵۸ / ۶ کیلوگرم داشته باشد. این خانم، وزنی معادل ۶۸ کیلوگرم دارد. او از بین ۵۲/ ۳ تا ۵۸ / ۶ عدد متوسط یعنی ۵۵ کیلو را انتخاب کرده است و می خواهد خود را به ۵۵ کیلوگرم برساند.

مقدار اضافه وزن = وزن مطلوب – وزن فعلی کیلوگرم ۱۳= ۵۵-۶۸ این خانم، ۱۳ کیلوگرم اضافه وزن دارد. این خانم می خواهد بداند که با این روش، چند روز بعد به وزن مطلوب خود می رسد؟ براساس این روش، روزانه ۵۰۰ کیلوکالری از انرژی رژیم غذایی کم می شود. این امر باعث میشود که هر هفته، نیم کیلوگرم از وزن شخص کم شود.

در ابتدای کار هم حدود دو هفته طول می کشد تا به تدریج انرژی رژیم غذایی کم شود و به ۵۰۰ کیلوکالری برسد. (روش کم کردن انرژی غذا، در مقالات بعدی توضیح داده می شود. بنابراین برای کم کردن هر یک کیلوگرم، ۱۴ روز طول می کشد. همچنین ۱۴ روز به كل زمان کم کردن وزن، اضافه می شود. البته توجه کنید که این زمان، بیشترین زمان است؛ یعنی حداکثر زمانی است که فرد به وزن مطلوب خود می رسد.

همچنین این زمان، مربوط به کسانی است که فقط از رژیم غذایی استفاده می کنند. مسلم است که به کار بردن توصیه های قسمت افزایش فعالیت، باعث کاهش این زمان می شود. حداکثر زمان کاهش وزن خود را به روش زیر به دست آورید.حداکثر زمان کاهش وزن = ۱۴ + (۱۴۶ میزان اضافه وزن) مثال: خانمی که قبلا گفته شد و ۱۳ کیلو اضافه وزن داشت، به شکل زیر عمل می کند.روز ۱۹۶= ۱۴ + ۱۸۲ = ۱۴۰ (۱۳ ۱۴۸)

این خانم ۱۹۶ روزی ۲۸ هفته یا ۶ / ۵ ماه طول می کشد تا به وزن طبیعی خود برسد. ممکن است به نظر بیاید که این زمان زیادی است. توجه کنید که بعد از این، همیشه در این وزن باقی خواهد ماند. همچنین اگر به قسمت ورزش و فعالیت بدنی هم عمل کند، می تواند این زمان را به ۳ ماه و حتی کمتر برساند.

افراد خاصی وجود دارند که نمی توانند به روش قبلی، وزن مطلوب خود را به دست آورند، این افراد می توانند به روشهای زیر عمل کنند: بیمارانی که قادر به ایستادن نیستند یا ستون فقرات آنها انحنا دارد، برای بدست آوردن قد خود می توانند از بلندی زانو استفاده کنند. برای این کار، به پشت دراز بکشید و زانوی چپ خود را به صورت ۹۰ درجه خم کنید و سپس بلندی زانو، از پاشنه ی پا تا جلوی ران، را اندازه بگیرید

قدم دوم (محاسبهی انرژی مورد نیاز):

قدم دوم، محاسبه ی انرژی مورد نیاز خود می باشد. انرژی مورد نیاز شما، آن مقدار انرژی است که اگر از طریق غذا خوردن به بدن خود برسانید، وزن شما ثابت می ماند. شما باید انرژی مورد نیاز خود را در دو حالت به دست آورید.

ا- وزن فعلی خود را در نظر بگیرید و انرژی مورد نیاز را به دست آورید که این وزن را ثابت نگه میدارد.

٢- وزن مطلوب خود را در نظر بگیرید و انرژی مورد نیازی را به دست آورید که آن وزن را ثابت نگه میدارد. برای بدست مورد اول، وزن فعلی خود را در فرمول قرار میدهید و برای به دست آوردن مورد دوم، وزن مطلوب خود را در فرمول قرار میدهید.

مردان برای محاسبه ی انرژی مورد نیاز خود، به شکل زیرعمل کنند

ابتدا طبق فرمول زیر، مقدار BEE را به دست آورید. توجه: قد را بر حسب متر حساب کنید.سپس BEE را طبق فعالیت خود در یکی از اعداد زیر ضرب کنید. حاصل به دست آمده، مقدار انرژی مورد نیاز شما می باشد. اگر در بستر خوابیده اید، BEE را در ۱/ ۱ ضرب کنید. اگر فعالیت شما خیلی سبک است، BEE را در ۱/ ۳ ضرب کنید.

اگر فعالیت شما سبک است، BEE را در ۱/ ۵ ضرب کنید. اگر فعالیت شما معمولی است، BEE را در ۱/ ۷ ضرب کنید. معمولا فعالیت شما سنگین نیست ولی چنانچه دارای فعالیت زیادی هستید BEE را در ۲/ ۱ ضرب کنید. برای به دست آوردن BEE، یک بار وزن فعلی خود را در فرمول قرار دهید و آن را انرژی مورد نیاز فعلی نام بگذارید. بار دیگر، وزن مطلوب خود را در فرمول قرار دهید و آن را انرژی مورد نیاز مطلوب بنامید.

برای دریافت رژیم مناسب خود با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 7 =