همانطور که همه می دانیم بیشتر کربوهیدرات‌هایی که در رژیم غذایی ما وجود دارند، نشاسته هستند.خوب است بدانید که  نشاسته‌ها زنجیره‌ای طولانی از گلوکز محسوب می‌شوند که در غلات، سیب زمینی و خوراکی‌های مختلف وجود دارند. اما همهی نشاسته‌ای که مصرف می‌کنید، لزوما هضم نمی‌شود . برای اطلاعات بیشتر از نشاسته با مقاله ی ما همراه باشید .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

نشاسته و بدن و سلامت :

خوب است راجع به نشاسته های مقاوم هم مطلبی بگوییم . نشاستههایی که مقاوم هستند مانند فیبر محلول قابل‌تخمیر عمل می‌کند. در معده و رودهی کوچک بدون هضم‌شدن حرکت کرده و بالاخره به پس‌روده می‌رسد، و در آنجا باکتری‌های روده را تغذیه می‌کند . تعداد باکتری‌ها در روده، از تعداد سلول‌های بدن بیشتر است، یعنی به‌ازای هر سلول بدن، ۱۰ باکتری در روده وجود دارد. با توجه به این قضیه، بیشتر غذاهایی که می‌خوریم، فقط ۱۰ درصد از سلول‌های بدن را تغذیه می‌کنند، و ۹۰ درصد بقیه را فیبرهای قابل‌تخمیر و نشاسته مقاوم تغذیه می‌کنند . گونه های مختلف باکتری در رودهی انسان وجود دارد. طی چند دههی گذشته، دانشمندان متوجه شده‌اند که تعداد و نوع باکتری‌ها می‌تواند تأثیر بسزایی روی سلامت انسان داشته باشد. نشاستهی مقاوم باکتری‌های خوب روده را تغذیه می‌کند و تأثیر مثبتی روی نوع باکتری و همین‌طور تعداد آن دارد.

انواع نشاسته ی موجود :

نوعی نشاسته که در غلات، دانه‌ها و حبوبات یافت شده و در مقابل هضم مقاوم است، چون محدود به دیواره‌های سلول گیاهی می شوند .

نوع دیگر در خوراکی‌های نشاسته‌ای وجود دارد، از جمله سیب‌زمینی خام و موز سبز و سیب زمینی شیرین و ….

نوع دیگری از نشاسته  زمانی تشکیل می‌شود که بعضی خوراکی‌های نشاسته‌ای، از جمله سیب‌زمینی و برنج، پخته شده و سپس خنک می‌شوند. این خنک‌شدن بعضی نشاسته‌های قابل‌هضم را از طریق فرایند پس‌رفت، به نشاسته تبدیل می‌کند .

و یک نوع دیگر که انسان آن را  از طریق فرایندهای شیمیایی درست می‌کند. بسته به اینکه خوراکی مربوطه چطور فرآوری می‌شود، مقدار نشاسته هم تغییر می‌کند. برای مثال، اگر بگذاریم موز برسد، یعنی زرد بشود، نشاسته مقاوم آن کاهش می‌یابد و به نشاسته معمولی تبدیل می‌شود .

نشاسته در سلامت بدن هم موثر است . چندین بررسی  حاکی از آن هستند که نشاسته مقاوم می‌تواند حساسیت به انسولین، یا واکنش‌پذیری سلول‌های بدن نسبت به انسولین را بهبود ببخشد. نشاسته مقاوم برای کاهش سطح قند خون پس از وعده‌های غذایی هم بسیار مؤثر است . تأثیر وعدهی غذایی دوم هم دارد، یعنی اگر همراه صبحانه، نشاسته مصرف کنید، میزان بالا رفتن قند خون در وعدهی ناهار را هم کاهش می‌دهد .  البته باید بدانید که حساسیت به انسولین مسئلهی فوق‌العاده مهمی است. کاهش حساسیت به انسولین (مقاومت به انسولین)، عامل ریسک مهمی برای چند بیماری جدی محسوب می‌شود، از جمله سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲، چاقی، بیماری قلبی و آلزایمر. نشاسته مقاوم با تقویت حساسیت به انسولین، و کاهش قند خون، کمک می‌کند دچار بیماری‌های مزمن نشوید و کیفیت زندگی را هم بهبود می‌بخشد .

اما چرا نشاسته برای دستگاه گوارش مفید است ؟ وقتی نشاسته مقاوم وارد رودهی بزرگ می‌شود، باکتری‌ها آن را هضم کرده و به اسیدهای چرب زنجیره‌کوتاه تبدیل می‌کنند. بیوتریت مهم‌ترین اسید چرب زنجیره‌کوتاه است. این اسید چرب، سوخت ترجیحیِ سلول‌های پس‌روده است . بنابراین نشاستهی مقاوم هم باکتری‌ها را تغذیه می‌کند و هم با افزایش مقدار بیوتریت، به‌طور مستقیم سلول‌های پس‌روده را تغذیه می‌نماید. نشاستهی مقاوم چندین مزیت هم برای پس‌روده دارد؛ از جمله اینکه سطح pH را کاهش می‌دهد، التهاب را به‌شدت کاهش داده و منجر به چندین تغییر مفید می‌شود که خطر ابتلا به سرطان رودهی بزرگ را کاهش می‌دهند.

نشاسته و کاهش وزن :

در اینجا می گوییم که چگونه نشاسته و مصرف ان باعث لاغری می شود . نشاسته مقاوم کالری کمتری نسبت به نشاسته معمولی دارد؛ این عدد دو در برابر چهار کالری در هر گرم است. هرقدر نشاسته مقاوم غذا بیشتر باشد، کالری آن کمتر است . چندین بررسی حاکی از آن هستند که مکمل‌های فیبر محلول، می‌توانند با افزایش احساس سیری و کاهش اشتها، به کاهش وزن کمک کنند. به نظر می‌رسد نشاستهی مقاوم هم همین تأثیر را داشته باشد. افزودن نشاسته مقاوم به وعده‌های غذایی، احساس سیری را افزایش داده و باعث می‌شود فرد کالری کمتری دریافت کند .

مطالعاتی که روی حیوانات صورت گرفته  هم نشان می‌دهند که نشاسته می‌تواند باعث کاهش وزن بشود، اما تأثیر این ماده روی کاهش وزن انسان هنوز آزمایش نشده است . چند راه برای اضافه کردن نشاسته به وعده های غذایی وجود دارد : هم می‌توان آن را از خوراکی‌ها گرفت، و هم از مکمل‌ها. چند خوراکی که مصرف‌شان رایج است، سرشار از نشاسته مقاوم هستند، از جمله سیب‌زمینی خام، سیب‌زمینی پخته و سرد شده، موز سبز، انواع حبوبات، بادام زمینی و جوی خام

همان‌طور که می‌بینید، این‌ها همه خوراکی‌های سرشار از کربوهیدرات هستند و بنابراین، اگر مجبور به رعایت رژیم کم کربوهیدرات هستید، باید از آن‌ها اجتناب کنید. اما اگر رژیم کم‌کربوهیدرات‌تان در بازهی ۵۰ تا ۱۵۰ گرم کربوهیدرات است، می‌توانید کمی از این خوراکی‌ها هم مصرف کنید . بسیاری مصرف مکمل ها را یشنهاد می دهند به طور مثال نشاستهی سیب‌زمینی خام. هر قاشق غذاخوری نشاستهی سیب‌زمینی خام حاوی حدود ۸ گرم نشاستهی مقاوم است و تقریبا هیچ کربوهیدرات قابل‌استفاده‌ای هم ندارد.

مزهی شیرینی دارد و می‌توانید به روش‌های مختلف آن را به غذای خود اضاف کنید، به‌طور مثال با پاشیدن آن روی غذا، مخلوط کردن آن در آب یا ترکیب آن با آب میوه ها . البته باید با مقدار کم شروع کرده و کم‌کم آن را افزایش بدهید، چون اگر از همان ابتدا مقدار فراوانی مصرف کنید، ممکن است باعث نفخ شکم و ناراحتی بشود. بیشتر از این هم نباید نشاسته مقاوم مصرف کرد، چون اگر بیش از ۵۰ تا ۶۰ گرم در روز مصرف کنید، مقدار زیادی نیز دفع می‌شود  . افزایش تولید اسیدهای چرب زنجیره‌کوتاه ۲ تا ۴ هفته زمان می‌برد، بنابراین برای بهره بردن از فواید آن، بایدصبر کنید .

برای رهایی از چاقی و رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =