دراین مقاله به بررسی علل بی اشتهایی عصبی می پردازیم تا آخر مقاله همراه ما باشید.

برای لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

وزن، شاخص خوبی برای تعیین سطح سلامتی و ورزیدگی نیست. عواملی همچون عادات غذایی، الگوهای تغذیه ای، شیوه زندگی و میزان فعالیت های بدنی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید.

افکار و جملات منفی نسبت به خود را دور بریزید و از خودتان تعریف و تمجید کنید.

بر روی خصوصیات منحصر به فرد و شخصیت استثنایی که سبب موفقیت شما شده تمرکز کنید.

سرتان را بالا نگاه دارید و با اعتماد به نفس قدم بردارید.

پول خود را برای خرید محصولات لاغری و یا مکمل های بدنسازی هدر ندهید، در عوض برای ورزش و بهبود سلامتی خود هزینه کنید.

به خاطر داشته باشید که تعیین ارزش افراد بر اساس ظاهر و وزن، تفاوتی با تبعیض نژادی ندارد.

وزن و ظاهر هر فرد تعیین کننده جذابیت، شخصیت و موفقیت او نیست.

به سبب وزن و ظاهرتان، خود را از فعالیت هایی که دوست دارید محروم نکنید.

ورزش، تمرین و تغذیه صحیح و سالم می تواند توده عضلانی پایدار و متعادلی برای شما ایجاد کند.

کسانی که بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به كم اشتهایی عصبی هستند،

کسانی که سابقه اضافه وزن مختصر دارند. – کسانی که با فشار اجتماعی برای لاغر بودن مواجه هستند، مثل هنرمندان و مانکنها. کسانی که بیش از حد از دوستان خود تأثیر می پذیرند، نوجوانان و افراد تنوع طلب.افرادی که خشک و مقرراتی هستند، افرادی که سخت کوش، کمال طلب و محافظه کارند. افرادی از خانواده های طبقه متوسط و نیمه مرفه، که والدینشان به وضع ظاهری آنها اهمیت زیادی می دهند.

علل ناکامی در رژیم های لاغری چیست؟

شاید شما هم از زمره افراد چاقی باشید که بارها رژیم های مختلف درمانی را امتحان کرده اند ولی در حین دوره رژیم لاغری از ادامه آن منصرف شده اند، یا کسانی که پس از کاهش وزن و گذشت مدت زمان کوتاهی دوباره شروع به پرخوری می کنند و به وزن قبلی یا حتی به بیشتر از آن می رسند.

معمولا این مسئله باعث سرخوردگی فرد می شود و تمایل او را برای ادامه دادن رژیم غذایی یا شروع مجدد آن از بین می برد. در این جا به بررسی علل شکست یا موفقیت در رژیم های غذایی مختلف می پردازیم.تمام عمر خود را در رژیم غذایی نگذرانید، یک بار با جدیت شروع کنید، آن را به درستی پایان دهید و خود را راحت کنید.

نداشتن انگیزه مناسب اولین و مهم ترین انگیزه لازم برای رعایت یک رژیم غذایی علمی و خوب این است که شما هدف خود را از کاهش وزن دقیقا مشخص کنید و همیشه در طول دوره رژیم غذایی به آن فکر کنید. چاقی منشأ بسیاری از بیماری ها است. امروزه در بسیاری از مجله ها، کتاب ها و یا سایت های اینترنتی به مطالبی برمی خورید که در خصوص مضرات چاقی نوشته شده اند.

اگر می خواهید از رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن استفاده کنید، باید بدانید که با این کار منشأ بسیاری از بیماریها را از خود دور می کنید. با در نظر گرفتن این موارد می توانید انگیزه کافی را برای رعایت رژیم غذایی جهت رسیدن به یک وزن مناسب همراه با تناسب اندام در خود ایجاد کنید. اما اگر انگیزه مناسبی برای لاغر شدن وتعديل وزن خود نداشته باشید تحمل فشار ناشی از رژیم های غذایی برایتان سخت می شود و خیلی زود انگیزه خود را از دست می دهید و رژیم را کنار می گذارید.

تعجیل در کم کردن وزن

بسیاری از بیماران چاق که برای کاهش وزن مراجعه می کنند اولین خواسته شان این است که در کمترین زمان ممکن اضافه وزن خود را از دست بدهند. تبلیغات وسیعی هم در این زمینه صورت گرفته و این باعث شده تا بیماران از مسیر اصلی خود منحرف شوند.

اما باید گفت تنها «نخوردن» باعث تحقق آمال و آرزوها در مورد کاهش وزن نمی شود، بلکه فرد باید خود را تغییر دهد، یعنی عادات غلط غذایی و فعالیت های تغذیه ای خود را عوض کند و این ترک عادت مستلزم گذر زمان لازم است. مطمئن باشید اگر در رفتارهای تغذیه ای خود تغییری ندهید، نمی توانید وزن خود را کم کنید. تعجیل در کم کردن وزن عوارض بسیاری از جمله سرگیجه، سردرد، عصبانیت و موارد دیگر را به دنبال خواهد داشت.

معده یک بافت عضلانی است و مثل همه عضلات دیگر بدن در صورت کار زیاد بزرگتر می شود. باید سعی کنید با رعایت رژیم غذایی مناسب و تغییر در رفتارهای غلط تغذیه ای برای یک دوره زمانی کاملا مشخص کار کمتری از معده خود بکشید و حجم آن را کوچک کنید. نقطه آرمانی شما زمانی است که نتوانید غذایی را بخورید نه این که نخواهید.

رژیم های لاغری غیراستاندارد

امروزه مطالب و کتاب های مختلفی در زمینه رژیم های لاغری نوشته شده اند. در این کتابها روش های آب درمانی، رژیم های گیاهخواری، رژیم های میوه خواری، رژیم بستنی، رژیم غذاهای چرب و هزاران مورد دیگر توصیه شده است. علم تغذیه رژیم های تک خواری را نفی می کند و پیشنهادش این است که رژیم غذایی مفید و مؤثر رژیمی است که از همه پنج گروه مواد غذایی تشکیل شده باشد، یعنی در ترکیبات آن پروتئین، کربوهیدرات (قند و شیرینی)، چربی، ویتامین ها و املاح به طور مشخص و دقیق لحاظ شده باشد.

گروه های غذایی مختلف حاوی مواد مورد نیاز برای بدن هستند که همدیگر را تکمیل می کنند. همه مواد لازم در یک نوع ماده غذایی وجود ندارد، بنابراین عدم رعایت رژیم صحیح غذایی سبب کمبودهای جبران ناپذیری می شود که ممکن است عوارض مهلکی را به دنبال داشته باشد. بهترین رژیم غذایی آن است که شامل روزی پنج یا شش وعده غذا با مقدار کم باشد و کاهش وزن در ماه بیش از چهار یا پنج کیلو نباشد.

افرادی که از رژیم های گیاهخواری استفاده می کنند باید بدانند که آهن موجود در گیاهانی مثل اسفناج از آهن موجود در منابع حیوانی مثل گوشت کمتر جذب می شود. بنابراین کمبودهای ناشی از رژیم های گیاهخواری مثل کمبود آهن، عوارض خطرناکی چون کم خونی، ریزش مو و موارد دیگری را که مربوط به آهن بدن است به دنبال خواهد داشت، خود همین مسئله باعث ترس از رژیم و بالاخره شکست در آن می شود.

عدم پشتکار در رعایت رژیم لاغری

بسیاری از افراد چاق برای کاهش وزن به متخصص تغذیه مراجعه و رژیم غذایی دریافت می کنند، این گروه در ابتدا انتظار دارند که رژیم ارائه شده معجزه ای کند و بتواند به راحتی وزن آنها را کم کند. ولی این افراد یک یا دو سال بعد و با وزن بیشتر از وزن اولیه مراجعه و اظهار می کنند که می خواهند دوباره شروع کنند.

آنها کسانی هستند که یک یا چند سال، یک وعده غذایی را با خیال راحت نخورده اند، چرا که دائما این احساس را داشته اند که در رژیم هستند. با این که غذای کمتری خورده اند، ولی از تنقلات نتوانسته اند چشم بپوشند. در صورتی که با رعایت رژیم غذایی مناسب می توانستند در عرض چند ماه به وزن ایده آل خود برسند و بعد از آن با خیالی راحت تر غذا بخورند و فقط در فکر ثابت نگه داشتن وزن شان باشند.

توصیه می شود که سعی کنید تمام عمر خود را در رژیم گرفتن صرف نکنید و خود را مدام عذاب ندهید. یک بار با جدیت و پشتکار فراوان شروع کنید، ادامه دهید و تمامش کنید. اما اگر همیشه به فکر کاهش وزن و این که غذا بخورید یا نخورید باشید، ممکن است نه تنها رژیم موفقی نگیرید بلکه دچار مشکلاتی نیز بشوید. توجه مداوم به وزن و اندازه بدن، خوردن یا نخوردن غذا و دنبال رژیم های متعدد رفتن اگر بیمارگونه با دلمشغولی دایم فرد باشد، سبب اختلالاتی مثل بی اشتهای عصبی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *