چروک گردن زمانی که پا به سن می گذارید پوست گردن شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دارای چینهای بزرگی شده و در زیر چانه و گردن، چروکهای عمیق و خطوط نازک ایجاد می شوند، پس وقتی به پوست صورتتان می رسید تا چین و چروک به آن راهی پیدا نکند، به گردن خود نیز توجه نمایید. پوست گردن بسیار نازک بوده و در قسمتی از بدن واقع شده که حرکت زیادی دارد و این مسأله با افزایش سن باعث می شود، عوارض پیری از جمله ایجاد چروک و از فرم افتادگی پوست به راحتی و البته به میزان قابل توجهی ظاهر و دیده شود. برای همین باید برای جلوگیری از تشدید یا کند کردن روند ایجاد این چروکها، اقدام های پیش گیرانه یا رفتارهای درمانی مناسبی را انتخاب کرد.

عوامل مؤثر به جز مسئله افزایش سن

عوامل دیگری هم در ایجاد چروکهای گردن نقش دارند که عبارت از موارد زیر است فرم نگه داشتن گردن در زندگی امروز و با توجه به شرایط کاری، بیشتر افراد هنگام انجام کار، سر را به سمت پایین خم کرده و به مدت طولانی در این حالت می مانند که منجر به بروز چروک شده و خطوط افقی در قسمت جلوی گردن ظاهر می شوند. تابش اشعه های UV از آثار زیان بار اشعه های UV و قرار گرفتن بی حفاظ در مقابل نور آفتاب باید به خشکی پوست و در نتیجه چروک شدن آن اشاره کرد که البته در کشور ایران به کمک وجود مسأله حجاب در خانم تا این مورد کمتر اثرگذار است. مشکل سلامت عمومی وجود برخی بیماری ها، تغذیه نامناسب، عدم تحرک و ورزش و حضور در محیطهای نامناسب که فرم بدنی را به علت کار در شرایط بدنی خاص در وضعیتی نامطلوب نگه می دارد یا پوست را خشک می کند و به طور کلی سبک بدی که در زندگی دنبال می کنید، باعث چروک شدن پوست گردن میشود.

رژیم های لاغری شدید و سریع

که نتیجه اش را روی پوست گردن شاهد خواهید بود. باید بدانید که پوست ما با تغییرات ناگهانی سازگار نمی شود. حتی اگر چاق هستید و قصد لاغری دارید، جدای هر مسئله مربوط به سلامتی برای آن که پوست از فرم اولیه خارج نشده و حالتی آویزان پیدا نکند، بیش از نیم کیلوگرم در هفته کاهش وزن نداشته باشید راههای جلوگیری زمانی که به پوست صورت ضد آفتاب میزنید، کمی از کرم را هم به پوست گردنتان بزنید. کرم را کف دستتان ریخته و روی گردن ماساژ دهید. لازم نیست کرمهای گران قیمت مخصوص گردن خریداری کنید. استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب برای آن کافی است؛ اما اگر داخل کرم مواد حساسیت زا وجود دارد، ابتدا کمی از آن را روی پوست گردن زده تا متوجه شوید به آن حساسیت نشان می دهید یا خیر، بعد از آن برای تمام ناحیه گردن استفاده نمایید. ورزش را جدی بگیرید، تغذیه مناسبی داشته باشید و از مصرف مواد غذایی آسیب رسان مانند سوسیس، کالباس، فست فود و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید.

همچنین باید مراقب وزنتان بوده و آن را در حد مطلوبی نگه دارید

چاق یا لاغر شدن بیش از حد هم می تواند باعث تغییر ظاهری پوست در ناحیه گردن شود. فرم بدنتان را اصلاح کنید حالت نگه داشتن گردن به خصوص هنگام رانندگی با کار کردن طی روز بسیار مهم است. وقتی سر را به سمت جلو و پایین خم می کنید، روی پوست ناحیه جلوی گردن فشار وارد نموده که پس از مدتی به لایه هایی از چروکهای عمقی تبدیل می شوند؛ بنابراین باید وضعیت بدنی را طوری رعایت کنید که سر برای مدت طولانی و خیلی زیاد خم نماند. بهتر است شبها به پشت بخوابید و با انتخاب بالش مناسب، انحنای طبیعی گردن را حفظ نمایید تا مانع چروک شدن پوست شوید. در ضمن اگر می خواهید آفتاب بگیرید، حتما از ضد آفتاب برای قسمت بالای سینه و گردن هم استفاده نمایید.

درمان میکرودرم ابریشن

در درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز از روش میکرودرم ابریشن می توان سود جست. در ابتدا پوست تمیز شده و از آرایش و چربی کاملا پاک گشته و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین میشود، سایش در جهات مختلف و روی قسمتهای مختلف انجام میشود. زمان لازم حدودا ۳۰-۲۰ دقیقه در صورت و ۲۰ دقیقه در گردن به طول می انجامد. پس از خاتمه درمان، صورت پاک و سپس شسته شده و یک کرم قابض (مثل اکسید دو زنک یا کالامین) به محل مالیده می شود. به جز مصرف ضد آفتاب مراقبت خاصی پس از درمان لازم نیست و این روش برای افرادی که کار می کنند، مناسب است. تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر است.

لیزر یکی از مؤثرترین روش ها

برای حذف چین و چروک های ظریف صورت، گردن، جلوی سینه و پشت دست تا لیزر درمانی است. برای این اقدام دو نوع لیزر وجود دارد. نوع غیر تخریبی که بدون ایجاد زخم و جراحت و با مکانیسم تحریک و فعال سازی سلول های سازنده الیاف کلاژن و الاستین موجب بازسازی و ترمیم ظاهر پوست شده و معمولا سه جلسه درمان با فواصل یک تا دو ماه کافی است. سرعت درمان با این روش بوده ولی از کارافتادگی و زخم وجود ندارد. نوع دوم لیزر تخریبی یا تهاجمی است که از سطح به عمق با لایه برداری ظریف و از عمق به سطح با تحریک اجزاء سازنده و ترمیم کننده و افزایش جریان خون پوست اثر می کند، با این نوع لیزر برجستگی تا و ناهمواری های پوست نظير خال برجسته، زگیل، اسکار (جوشگاه أكنه، آبله مرغان، سالک، سوختگی و محل بخیه جراحی نیز درمان می شود.

ورزش شما می توانید با نگه داشتن گردن به طور ثابت آن را مستحکم و نرم کنید. انگشت شست خود را زیر چانه قرار داده و اجازه دهید زبان سقف بالای دهان را لمس کند تا جایی که احساس نمایید عضلات زیر گردن کش آمده اند. سپس انگشت شست خود را برداشته و زبان را داخل دهان قرار دهید. گردن را به سمت بالا کشیده و آن را به سمت چپ بچرخانید. این حرکت را به طور آهسته برای سمت راست نیز تکرار نمایید. حالا انگشتان خود را زیر گودی گردن قرار داده و به سمت بالا به آهستگی تا زیر فک ماساژ دهید. در همین زمان گردن را به سمت چپ و راست بچرخانید و این تمرینات را هر روز و به تعداد ۱۰ بار تکرار کنید. و درمان چروک کردن با گیاهان سیب آب سیب برای مبارزه با چین و چروک گردن بسیار مناسب است، آن را صبح و شب روی گردن و پوست صورت خود به آرامی ماساژ دهید اما باید دقت کرد که به دلیل خطر اکسیداسیون، درست پیش از استفاده، آب میوه را آماده کنید. لوسیون الکلی رقیق پوست به تازه برای برطرف کردن چروکهای گردن و جلوگیری از آن بسیار مفید است.

برای این منظور یک عدد به را به تکه های کوچک تقسیم کرده، ۱ هفته در ۱۵۰ گرم الکل ۵۰ درجه بخیسانید. سپس تکه های کوچک تنظیف را به محول به دست آمده آغشته نموده و روی پوست گردن بگسترانید. بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم شسته و با کرم مناسب چرب نمایید. بادرنجبویه به کار بردن این گیاه برای جلوگیری از بروز و پیشرفت چروک و خشک شدن پوست گردن توصیه می شود. یکی از محصولات رایج برای این منظور دم کردهی برگ و جوانه های بادرنجبویه است (۱۲ گرم مخلوط برگ و جوانه گیاه به نسبت مساوی در یک لیتر آب جوش). این دمکرده را به شکل کمپرس روی گردن قرار دهید. پس از ۳۰ دقیقه استراحت، پوست را با آب ولرم بشویید. روغن شترمرغ مالیدن روغن شترمرغ به گردن، موجب صاف شدن خطوط و چروکهای پوست صورت و گردن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =