لاغر کردن با مورینگا- مزایا و معایب مورینگا برای لاغری2Reviewed by Mehdi kh on Sep 8Rating: 5.0

یکی از گیاهانی که برای کاهش وزن و سلامت بدن بسیار مفید است مورینگا است باید بدانید که مورینگا یا گز روغنی، گیاهی است که به‌خاطر فوایدش برای سلامتی، از هزاران سال پیش مورد توجه انسان بوده است. مورینگا سرشار از آنتی اکسیدان های سالم و ترکیب‌های گیاهی زیست‌فعال است . این گیاه دارای خواص بسیاری است که دراین مقاله برای تان بیشتر راجع به آن خواهیم گفت . این خواصی که از ان ها صحبت خواهیم کرد بر اساس بررسی ها و تحقیقات زیاد صورت گرفته است مورینگا گیاه بسیار مفید و مغذی است مورینگا درخت نسبتا بزرگی است که بومیِ شمال هند محسوب می‌شود، ولی در بقیهی نقاط آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی هم رشد می‌کند. این گیاه اسم‌های مختلفی دارد، و در ایران هم به‌نام گز روغنی شناخته شده است . تقریبا همهی قسمت‌های این درخت خوردنی هستند و در طب گیاهی سنتی استفاده می‌شوند. به‌ویژه برگ‌ها و غلاف این گیاه، که در بخش‌هایی از هند و آفریقا به‌عنوان خوراکی استفاده می‌شوند. برگ‌های مورینگا منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین و موادمعدنی هستند. همواره به شما توصیه کرده ایم که باید برای مصرف گیاهان دارویی با پزشک مشورت کرده بعد شروع به مصرف آن ها کنید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

مورینگا و مبارزه با دیابت و کاهش قند خون :

دیابت از ان دست بیماری هایی است که بسیار اذیت کننده و رابطه ی مستفیم با تغذیه شما داردمی دانید که قند خون بالا عامل اصلی دیابت است . قند خون بالا، در گذر زمان باعث بالا رفتن ریسک بسیاری از مشکلات جدی برای سلامتی، از جمله بیماری قلبی می‌شود. به همین دلیل، باید قند خون خود را در محدودهی سالمی حفظ کنید. جالب اینکه چندین مطالعه نشان داده‌اند مورینگا اولیفیرا می‌تواند سطح قند خون را کاهش بدهد. اما بیشتر این شواهد بر پایهی آزمایش روی حیوانات هستند. فقط معدودی مطالعه روی انسان انجام شده و آن‌ها هم به‌طور کلی از کیفیت پایینی داشتند مطالعات فراوان روی خانم ها حاکی از آن است که مصرف روزانه ۱٫۵ قاشق چای‌خوری حدود ۷ گرم پودر برگ این گیاه به‌مدت سه ماه، افزایش سطح قند خون را به‌طور میانگین تا ۱۳٫۵ درصد کاهش می‌دهد. یک تحقیق دیگری روی شش فرد مبتلا به دیابت، نشان داد که اضافه کردن ۵۰ گرم برگ مورینگا به یک وعدهی غذایی، افزایش قند خون را تا ۲۱ درصد کاهش می‌دهد دانشمندان عقیده دارند این اثرات به دلیل ترکیب‌های گیاهی‌ای همچون ایزوتیوسیانات هستند.

مورینگا و کاهش کلسترول و کنترل آن :

کلسترول بالا باعث افزایش ریسک بیماری قلبی می‌شود. خوشبختانه خوراکی‌های گیاهی زیادی، مانند دانه‌های روغنی، جو و بادام، می‌توانند کلسترول را کاهش بدهند . هم مطالعه روی حیوانات و هم روی انسان، حاکی از آن هستند که مورینگا اولیفیرا تأثیرات مشابهی در کاهش کلسترول دارد .

مورینگا و محافظت در مقابل آرسنیک و مسمویت با آن  :

می دانید که در بسیاری از نقاط جهان، آلودگی غذا و آب به آرسینیک وجود دارد. در معرض مقدار فراوان آرسنیک قرار گرفتن به‌مدت طولانی، منجر به مشکلات عدیده‌ای برای سلامتی انسان می‌شود. برای مثال، مطالعات در معرض آرسنیک قرار گرفتن به‌مدت طولانی را با افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی مرتبط دانسته‌اند جالب اینکه چندین مطالعه روی موش‌ها نشان داده‌اند که برگ و دانهی  مورینگا اولیفیرا می‌تواند از بدن آن‌ها در مقابل برخی اثرات مسمومیت با آرسنیک، محافظت نماید. هنوز روی انسان مشغول بررسی هستند

مورینگا و سلامت کبد :

خوب است بدانید که مورینگا از کبد در مقابل آسیب‌های ناشی از داروهای ضدسل‌ریوی محافظت کرده و می‌تواند فرایند بهبود آن را تسریع کند کسانی که ناراحتی کبد دارند با مشورت پزشک شان می تواننداز این گیاه مفید استفاده کنند .

مورینگا و پیشگیری از سرطان :

تحقیقات نشان داده که عصاره‌های مورینگا خواصی دارند که می‌توانند در جلوگیری از رشد سرطان مؤثر واقع شوند. حاوی نایزیمیتین هم است؛ ترکیبی که جلوی رشد سلول‌های سرطانی را می‌گیرد

مورینگا و درمان دیابت :

مورینگا در بهبود ودرمان دیابت کمک می کند . این گیاه به کاهش مقدار گلوکز در خون، و همین طور شکر و پروتئین در ادرار کمک می‌کند. این مسئله باعث بهبود سطح هموگلوبین و مقدار کلی پروتئین در افرادی شده که آزمایش شده‌اند

مورینگا و درمان آسم :

مورینگا به کاهش شدت برخی حمله‌های آسمی کمک کرده و از بدن در مقابل انقباض‌های نایژه‌ای محافظت می‌کند. به عملکرد بهتر ریه و بهبود کلی تنفس هم کمک می‌کند.

مورینگا و محافظت بدن از اختلالات کلیوی :

باید بدانید که کسانی که عصارهی مورینگا مصرف می‌کنند، احتمال کمتری دارد که به سنگ کلیه، مثانه یا رحم دچار بشوند. همان‌طور که گفته شد، این گیاه حاوی آنتی‌اکسیدان فراوانی است که می‌تواند سطح مسمومیت در کلیه‌ها را کاهش بدهد.

مورینگا و کاهش فشار خون :

می دانیم که مورینگا حاوی ایزوتیوسیانات و نایزیمینین است؛ ترکیب‌هایی که جلوی ضخیم شدن شریان‌ها را می‌گیرند. ضخیم شدن شریان ممکن است باعث بالا رفتن فشار خون شود. مورینگا برای کنترل و کاهش فشار خون بسیار مفید و موثر است .

مورینگا و سلامت چشم ها :

این گیاه به دلیل  مقدار فراوان آنتی‌اکسیدانش، خواص بهبوددهندهی بینایی دارد؛ جلوی انبساط عروق شبکیه‌ای را می‌گیرد، از ضخیم شدن غشاهای مویرگی جلوگیری می‌کند، و اختلال شبکیه‌ای را مهار می‌کند

معایب استفاده از مورینگا چیست :

در ابتدا همیشه توصیه می کنیم که قبل از مصرف گیاهان دارویی حتما با پزشکتان مشورت کنید. مورینگا خواص ضدبارداری دارد و بنابراین برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. به‌جز این، عوارض جانبی بسیار اندکی از مصرف این گیاه گزارش شده‌اند. اما همیشه باید اطلاعات روی بسته‌بندی عصارهی مورینگا را خوانده و حتما طبق دستورالعمل مصرف کنید. مورینگا اولیفیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد؛ از آن جمله : لووتیروکسین برای درمان که برای مشکلات تیروئیدی استفاده می‌شود. ترکیب‌هایی که در برگ مورینگا هستند، می‌توانند به عملکرد تیروئید کمک کنند، اما کسی نباید آن را در ترکیب با سایر داروهای تیروئیدی مصرف کند هر دارویی که در کبد تجزیه می‌شود عصارهی مورینگا سرعت این امر را کاهش می‌دهد، که منجر به عوارض جانبی مختلفی می‌شود. میدانیدکه داروهای دیابت برای کاهش قند خون استفاده می‌شوند؛ مورینگا هم چنین تأثیری دارد، پس باید مراقب باشید که قند خون بیش از اندازه کاهش نیابد.  مورینگا تأثیر مثبتی روی کاهش فشارخون دارد. مصرف عصارهی این گیاه، در کنار سایر داروهای کاهش‌دهندهی فشارخون، ممکن است باعث کاهش بیش از اندازهی فشارخون بشود.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هجده =