مکانیسم رژیم مونو چیست و چگونه به لاغری کمک می کند ؟ احتمالا از این رژیم غذایی زیاد شنیده اید . ادعا می شود که این رژیم غذایی به سرعت باعث کاهش وزن می شود اما برای آشنایی بیشتر با این رژیم و اینکه آیا واقعا باعث لاغری می شود یا نه و آشنایی با مزایا و معایب این رژیم با مقاله ی ما همراه شوید .

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید . 

عملکرد رژیم مونو چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می کند ؟

در این رژیم تنها یک غذا را باید تا چند روز یا چند هفته ادامه دهید . این رژیم انواع مختلفی دارد . مانند  رژیم تخم مرغ رژیم موز یا سیب زمینی و حتی شکلات . این رژیم هیچ قاعده ی مشخصی ندارد و تنها باید برای چند روز از یک ماده ی غذایی استفاده کرد .

برخی ممکن است رژیم تک خوری را با مصرف تنها یک گروه از غذاها مانند میوه ها و سبزیجات یا گوشت ادامه می دهند .  در سال 2006 پن جلیت کتابی به این نام نوشت و در کتاب او می گوید شروع کاهش وزن را با یک دوره دو هفته ای رژیم تک خوری آغاز کرد .

ایده ی این رژیم بر این اساس بود که او اگوی تغذیه معمولش را رها کند و رژیم غذایی سالم تری را شروع کند . او به مدت 14 روز فقط سیب زمینی خورد 5 عدد در روز بعد خوردن میوه ها و سبزیجات و برخی غلات کامل را شروع کرد . هنگامی که کتابش چاپ شد این رژیم سر زبان ها افتاد . 

باید بدانید که این رژیم فواید زیادی دارد . بزرگترین مزایای این رژیم سادگی این رژیم است در رژیم های دیگر معمولا به شمارش کالری تنظیم درشت مغذی های دریافتی دنبال کردن یک برنامه ی غذایی و کنترل اندازه وعده های غذایی نیاز دارید اما دراین رژیم رعایت وعده های غذایی با یک نوع غذا کار ساده است و بسیار کم هزینه . البته چون یک نوع غذا می خورید کالری دریافتی تان کاهش می یابد دراین رژیم معمولا دچار مواردی مانند کاهش سریع اب بدن و کاهش نفخ نیز خواهید شد علاوه بر این کاهش حجم عضلات نیز به دنبال دارد .

اما نتایج لاغری کوتاه مدت است طرفداران این رژیم می گویند که رژیم تک خوری می تواند موجب کاهش وسوسه تان به خوردن غذاهای دیگر بشود البته دراین گونه رژیم ها شما هوس غذاهایی را می کنید که نمی توانید ان ها را مصرف کنید . 

مکانیسم رژیم غذایی مونو :

در اینجا مکانیسم عملکرد این رژیم را توضیح می دهیم : حذف تک غذا : می توانید یکی از غذاهای ناسالمی که هر روز مصرف میکنید را حذف کنید . مثلا اگر معمولا عادت دارید بعد از شام خامه و بستنی می خورید این کار را تا یک هفته انجام  ندهید و بعد تغییرات را بررسی کنید . با حذف این غذاهای ناسالم و عادت های اشتباه غذایی می توانید مقدار بالایی کالری که از طریق ان ها وارد بدنمان می کردیم را حذف کنیم و این بزرگ ترین گام برای کاهش وزن است .  

حذف افزودنی های مضر

اگر عادت دارید که به همراه غذای خود معمولا از سس ها وسایر افزودنی های پرکالری و پر چربی استفاده میکنید باید ان ها را حذف کنید . اینگونه غذاهای سالم و ساده تری خواهید داشت . می توانید اگر مرغ را با سس باربیکیو می خورید یا سیب زمینی را با سس مایونز و یا کره و در غذاهای خود از پنیر پر چرب زیاد استفاده می کنید باید این عادات را ترک کنید . باید عادت کنید که غذاها را با طعم طبیعی خود مصرف کنید . 

رژیم مونو نوشیدنی

نوشیدنی هایی که شکر فراوان دارند و اکل ها و نوشیدنی های پر کالری بر پایه ی قهوه را حذف کنید بهتر است عادت کنید که آب بنوشید شما برای سالم ماندن باید غذاهای متنوعی را استفاده کنید اما نیاز نیست انواع نوشیدنی را مصرف کنید باید تنها آب بنوشید که مفیدترین و بهترین نوشیدنی برای بدن است . اگر نوشیدنی ها ی پر کالری مصرف می کنید حتما باید این عادت خود را اصلاح کنید .

رژیم مونو تک جایگزین

اگر عادت دارید که غذاها ی ناسالم را کنار غذا مصرف میکند مثلا ساندویچ خود را همراه با چیپس می خورید به جای چیپس هویج بخورید شاید عادت دارید که روزتان را با شیرینی شروع کنید می توانید به جای ان از غلات کامل و سبوس دار استفاده کنید . و اینگونه می توایند عادات خوب غذایی را بدست اورید و سبک زندگی سالم را ادامه دهید . 

باید بدانیدکه این رژیم مانند همه ی رژیم های غذایی نقطه ضعف هایی نیز دارد :

برای کاهش وزن باید مشخص کنید که چه غذاهایی برای تان بهتر است و چگونه می توانید اندازه وعده های غذایی تان را مدیریت کنید باید به ورزش و خواب کافی خود هم اهمیت دهید و استرس خود را هم مدیریت کنید . البته به حمایت هم نیاز دارید یا یکی از اعضای خانواده یا یک مشاور و پزشکتان باید از یکی کمک بگیرید این رژیم عادت های سالم را در شما تقویت نمی کند واین از اشکالات این رژیم است .

دراین رژیم چون باید تنها یک ماده ی غذایی را برای مدت مشخصی بخورید ممکن است برای سلامتی شما خطرناک باشد طبق هشدار متخصصان تغذیه ی امریکا دنبال کنندگان رژیم تک خوری یا مونو با خطر بروز علامئی مانند : خستگی و کاهش سوخت و ساز بدن و سوء تغذیه و کاهش حجم عضلات روبه رو هستند . همچنین دردراز مدت نمی توان این رژمیم را ادامه داد .

محدود شدن کالری دریافتی میتواند موجب افزایش استرس بشود همچنین محققان دریک مطالعه دریافتند که زنان جوان بیش از دیگران در معرض نارضایتی از بدنشان این رژیم های سخت را می گیرند.

این رژیم باعث می شود سطح انرژی تان افت کند اگر عواملی مانند نارضایتی و سطح انرژی پایین وتغذیه ی نامناسب کنار هم در یک فرد جمع شوند دیگر ادامه دادن به این رژیم ساده نخواهد بود. 

برای لاغری و تناسب اندام فقط با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *