برخی از ما ترجیح می دهیم که از رژیم های مونو استفاده کنیم و سریع تر وزن کم کنیم اما از طرفی متخصصان توصیه می کنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنید. در همین گروه های غذایی نیز باید تنوع را رعایت کنیم تا از تمام مواد مغذی بهره ببریم. استفاده از میوه ها و سبزیجات متنوع مزایای فراوانی برای سلامت از جمله افزایش طول عمر و کاهش خطرات بیماری های مزمن دارد اما آیا ای تنوع غذایی سبب چاقی و اضافه وزن می شود . اما در عمل کدام یک می توانند مفید باشند و در ضمن حفظ سلامت موجب کاهش وزن و لاغری شوند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .    

چرا رژیم هایی با تنوع غذایی از طرف متخصصین بیشتر توصیه می شوند تا رژیم های مونو :

می دانیم که انسان ها به صورت طبیعی از ابتدا به چرای حیوانات و شکار آنها می پرداختند به همین دلیل برنامه غذایی شان متنوع شد. این نوع تغذیه برای عملکرد بدن نیز مناسب بود چون هر کدام از آنها نیازهای متفاوتی داشتند اما امروزه برنامه های غذایی را می بینیم که در طول هفته تنها چند غذای ثابت را به افراد پیشنهاد می دهند.  عدم تنوع غذایی در رژیم موجب کمبود مواد مغذی در بدن می شود بدنمان به دامنه گسترده ای از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها نیاز دارد. به همین دلیل باید غذاهای متنوعی بخوریم و متخصصان تغذیه می گویند از هفت رنگ رنگین کمان در تغذیه استفاده کنید. برنامه غذایی که غذاهایش ثابت باشد نمی تواند به این نیاز پاسخ دهد .

متخصصین ما را به توجه به این نکته ترغیب می کنند که  اگر تنوع غذایی نداشته باشید به سلامت روده آسیب می رساند خوردن دامنه گسترده ای از غذاهای متنوع به رشد باکتری های خوب روده کمک می کند. این باکتری ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و هضم غذا را بهبود می دهند. غذاهای تخمیر شده مانند ماست و کفیر دارای پروبیوتیک هستند که از باکتری های سالم به حساب می آیند. خوردن میوه ها و سبزیجات برای ایجاد فضایی سالم در روده فیبر و پروبیوتیک تولید می کنند . داشتن تنوع غذایی گزینه های نا سالم را محدود می کند حتما هر کدام از شما در نقطه ای از زندگی غذایی خوشمزه  خوردید. با خوشحالی گفتید: من می توانم این غذا را هر روز بخورم! محققان تغذیه این را فریب می نامند. تحقیقی طراحی شد که چندین فرد بالغ را به دو گروه تقسیم کردند که هر دو گروه رژیمی با یک اندازه کالری داشتند. یک گروه  محدود شد که به مدت هجده ماه تنها از دو نوع تنقلات به انتخاب خودشان استفاده کنند. گروه دیگر نیز چند نوع تنقلات برایشان در نظر گرفته شد اما نه به انتخاب خودشان. جالب اینجا بود گروهی که محدود به دو انتخاب شده بود، کالری بسیار کمی از تنقلات دریافت کرد چون پس از مدتی از یکنواختی خسته شده بودند. نتایج نشان دادند که محدود کردن گروه غذایی خاص به یک نوع، مصرف آن را کاهش می دهد. همچنین به افراد کمک می کند مقدار مصرفشان از یک نوع غذا را کاهش دهند. البته این پژوهش نشان نداده است که محدود کردن نوع تنقلات باعث لاغری می شود و فقط میزان مصرف را پایین می آورد. پس محدود کردن تنوع چنین غذاهایی کمک می کند کمتر از آنها بخوریم، که برای گام اول خوب است. با ایجاد تنوع در غذاهای سالم می توانیم میل به خوردن غذاهای مغذی را افزایش دهیم و کاری کنیم از آنها خسته نشویم. 

خوب است بدانید که تحقیقات نشان داده که اتفاقا تنوع غذایی سبب کاهش وزن شما می شود . بسیاری بر این باورند که اگر تنوع غذایی در رژیم را پایین بیاورند و هر روز یک نوع غذا بخورند زودتر به وزن ایده آل می رسند اما این کار آسیب های بسیاری را به دنبال دارد و چنین کاهش وزنی دوام نخواهد داشت. یکسان بودن غذا سبب کسل شدن رژیم و سختی ادامه دادن آن می شود. حتی اگر فرد با چنین رژیم به وزن دلخواه برسد نمی تواند آن را کنترل کند چون عادت غذایی سالمی جایگزین نشده است. هر روز باید مقدار مناسب غذایی جدید را بدست آورید و ممکن است انجام این کار برای بعضی دشوار باشد اما هر چیزی راه حلی دارد. امروزه می توانید به راحتی اطلاعات مربوط به کالری غذاها  را از طریق اینترنت و اپلیکیشن ها بدست بیاورید اما سادگی کار از این هم فراتر رفته است. می توانید با انتخاب روز منو تنها کافیست بگویید چه غذایی دوست دارید تا برنامه خودش مقدار غذای مناسب را برایتان اندازه گیری کند بنابراین ایجاد تنوع غذایی فوق العاده ساده می شود. پژوهش ها نشان دادند کسانی که در طول رژیم غذایی هیچ گروه غذایی را محدود نکردند در تثبیت وزن خود موفق تر بودند. تجربه ما در رژیم دکتر کرمانی نیز نشان داده است کسانی که با این رژیم وزن کم کردند به مرور عادات بد غذایی را کنار گذاشته و با استفاده از تمام گروه های غذایی موفق به تثبیت وزن خود شدند.

بررسی ها روی انسان ها و حیوانات نشان می دهند هر چقدر تنوع در وعده غذایی بیشتر باشد بیشتر نیز می خوریم. در این پژوهش به افراد در یک وعده چندین نوع غذا داده شد، نتیجه این بود که آنها مقدار بیشتری غذا خوردند. همچنین در پزوهشی طولانی مدت که روی چندین نفر انجام شد مشخص شد تنوع در خوردن غذاهای پر کالری طی چند سال به شدت خطر چاقی را در این افراد بالا برده است. متخصص تغذیه معتقد است می توان از تنوع در برنامه غذایی در جهت مثبت استفاده کرد تا بتواند میزان استفاده از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی افزایش دهد. اگر به هر اندازه ای که دلتان می خواهد به شما سیب دهند بعد از مدتی به دلیل کاهش اشتهای شما به سیب، میزان استفاده تان نیز کمتر می شود اما همین که به شما میوه ای جدید می دهیم  از آن بیشتر لذت می برید و از خوردنش صرف نظر نمی کنید. اضافه کردن میوه، سبزیجات و غلات کامل به برنامه غذایی مزایای فراوانی برای سلامت از جمله کاهش خطر بیماری های مزمن و کاهش وزن دارد. می توان با توجه به نتایج پژوهش های بالا تنوع غذاهای سالم را در برنامه غذایی اضافه کرد. 

 برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شانزده =