کاهش وزن رژیم های مونو بهتر جواب می دهند یا رژیم هایی حاوی مواد مختلف?Reviewed by Mehdi kh on May 13Rating: 5.0

گاهی برای رسیدن به تناسب اندام عجله داریم و می خواهیم زودتر وزن کم کنید و از رژیم های مونو استفاده می کنیم اما آیا این رژیم ها واقعا اضافه وزن را کم می کنند یا باید از رژیم های دیگر استفاده کرد؟ همه می دانیم که متخصصان توصیه می کنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنید. در همین گروه های غذایی نیز باید تنوع را رعایت کنیم تا از تمام مواد مغذی بهره ببریم. استفاده از میوه ها و سبزیجات متنوع مزایای فراوانی برای سلامت از جمله افزایش طول عمر و کاهش خطرات بیماری های مزمن دارد اما آیا ای تنوع غذایی سبب چاقی و اضافه وزن می شود . رژیم های مونو سلامتی ما را به طور جدی به خطر می اندازند و کاهش وزنی که می دهند به سرعت برخواهد گشت اما این مقاله با شما بیشتر راجع به رژیم های مختلف و مقایسه ی ان ها با رژیم مونو صحبت می کنیم .

برای رسیدن به تناسب اندام با متخصصان ما مشورت کنید .

با توجه به بررسی ها و مطالعات باید گفت هر چقدر تنوع در وعده غذایی بیشتر باشد بیشتر نیز می خوریم. در این پژوهش به افراد در یک وعده چندین نوع غذا داده شد، نتیجه این بود که آنها مقدار بیشتری غذا خوردند. همچنین در پزوهشی طولانی مدت که روی چندین نفر انجام شد مشخص شد تنوع در خوردن غذاهای پر کالری به شدت خطر چاقی را در این افراد بالا برده است. متخصص تغذیه معتقد است می توان از تنوع در برنامه غذایی در جهت مثبت استفاده کرد تا بتواند میزان استفاده از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی افزایش دهد. اگر به هر اندازه ای که دلتان می خواهد به شما سیب دهند بعد از مدتی به دلیل کاهش اشتهای شما به سیب، میزان استفاده تان نیز کمتر می شود اما همین که به شما میوه ای جدید می دهیم  از آن بیشتر لذت می برید و از خوردنش صرف نظر نمی کنید. اضافه کردن میوه، سبزیجات و غلات کامل به برنامه غذایی مزایای فراوانی برای سلامت از جمله کاهش خطر بیماری های مزمن و کاهش وزن دارد.

کدام رژیم موثرتر است مونو یا رژیم با مواد مختلف غذایی :

 باید گفت از هر جهت داشتن یک رژیم غذایی با مواد غدایی مختلف بهتر است هم خسته کنند نمی شود هم همه ی گروه های مواد غذایی را دریافت می کنید داشتن تنوع غذایی گزینه های نا سالم را محدود می کند محققان تغذیه این را فریب می نامند. تحقیقی طراحی شد که در ان افراد را به دو گروه تقسیم کردند که هر دو گروه رژیمی با یک اندازه کالری داشتند. یک گروه  محدود شد که به مدت ۱۸ ماه تنها از دو نوع تنقلات به انتخاب خودشان استفاده کنند. گروه دیگر نیز چند نوع تنقلات برایشان در نظر گرفته شد اما نه به انتخاب خودشان. جالب اینجا بود گروهی که محدود به دو انتخاب شده بود، کالری بسیار کمی از تنقلات دریافت کرد چون پس از مدتی از یکنواختی خسته شده بودند. نتایج نشان دادند که محدود کردن گروه غذایی خاص به یک نوع، مصرف آن را کاهش می دهد. همچنین به افراد کمک می کند مقدار مصرفشان از یک نوع غذا را کاهش دهند. البته این پژوهش نشان نداده است که محدود کردن نوع تنقلات باعث لاغری می شود و فقط میزان مصرف را پایین می آورد. پس محدود کردن تنوع چنین غذاهایی کمک می کند کمتر از آنها بخوریم، با ایجاد تنوع در غذاهای سالم می توانیم میل به خوردن غذاهای مغذی را افزایش دهیم و کاری کنیم از آنها خسته نشویم.

  می دانیم که انسان ها به صورت طبیعی از ابتدا به چرای حیوانات و شکار آنها می پرداختند به همین دلیل برنامه غذایی شان متنوع شد. این نوع تغذیه برای عملکرد بدن نیز مناسب بود چون هر کدام از آنها نیازهای متفاوتی داشتند اما امروزه برنامه های غذایی را می بینیم که در طول هفته تنها چند غذای ثابت را به افراد پیشنهاد می دهند.  عدم تنوع غذایی در رژیم موجب کمبود مواد مغذی در بدن می شود بدنمان به دامنه گسترده ای از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها نیاز دارد. به همین دلیل باید غذاهای متنوعی بخوریم و متخصصان تغذیه می گویند باید از همه ی گروهای غذایی استفاده کنید  برنامه غذایی که غذاهایش ثابت باشد نمی تواند نیازهای اساسی بدن را تامین کند . در ضمن رژیم غذایی متنوع به سلامت روده آسیب می رساند خوردن دامنه گسترده ای از غذاهای متنوع به رشد باکتری های خوب روده کمک می کند. این باکتری ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و هضم غذا را بهبود می دهند. غذاهای تخمیر شده مانند ماست و کفیر دارای پروبیوتیک هستند که از باکتری های سالم به حساب می آیند.

 می توان با توجه به نتایج پژوهش های بالا تنوع غذاهای سالم را در برنامه غذایی اضافه کرد.  اما بایداشاره کرد که اتفاقا تنوع غذایی سبب کاهش وزن شما می شود . بسیاری بر این باورند که اگر تنوع غذایی در رژیم را پایین بیاورند و یک نوع غذا بخورند و از رژیم مونو پیروی کنند  زودتر به وزن ایده آل می رسند اما این کار آسیب های بسیاری را به دنبال دارد و چنین کاهش وزنی دوام نخواهد داشت. یکسان بودن غذا سبب خسته شدن از رژیم و سختی ادامه دادن آن می شود. حتی اگر فرد با چنین رژیم به وزن دلخواه برسد نمی تواند آن را کنترل کند چون عادت غذایی سالمی جایگزین نشده است. در یک رژیم غذایی کامل انتخاب روز منو تنها کافیست بگویید چه غذایی دوست دارید تا برنامه خودش مقدار غذای مناسب را برایتان اندازه گیری کند بنابراین ایجاد تنوع غذایی فوق العاده ساده می شود. پژوهش ها نشان دادند کسانی که در طول رژیم غذایی هیچ گروه غذایی را محدود نکردند در تثبیت وزن خود موفق تر بودند. کسانی که با این رژیم وزن کم کردند به مرور عادات بد غذایی را کنار گذاشته و با استفاده از تمام گروه های غذایی موفق به تثبیت وزن خود شدند.

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =