خوب است بدانید که عصاره اسفناج یکی از مکمل‌هایی است که برای کاهش وزن توصیه می‌شود. اما، آیا این مکمل، تأثیری در کاهش وزن دارد؟ چه عاملی باعث می‌شود که مکمل عصاره اسفناج، بر کاهش وزن مؤثر باشد؟

برای رهایی از چربی های اضافه ی بدن خود با ما تماس بگیرید .

کسانی که قصد کاهش وزن دارند، معمولا به مکمل‌ها روی می‌آورند و به‌دنبال راه‌حل ساده برای کاهش وزن هستند. با وجود این، نتیجه مصرف بیشتر این مکمل‌ها، معمولا ناامیدکننده است . یکی از مکمل‌های کاهش وزن که اخیرا وارد بازار شده، عصاره اسفناج است. تولیدکنندگان عصاره اسفناج ادعا می‌کنند که این مکمل می‌تواند با کاهش اشتها و میل انسان به غذا خوردن، به کاهش وزن کمک کند .

مکمل عصاره ی استفناج چیست ؟

مکمل عصاره اسفناج مکملی خوراکی برای کاهش وزن است که از برگ‌های اسفناج تهیه می‌شود  عصاره اسفناج، پودر سبزرنگی است که می‌توان آن را با آب یا انواع اسموتی ترکیب و مصرف کرد. عصاره اسفناج به شکل‌های مختلفی از جمله کپسول هم عرضه می‌شود . این پودر حاوی کنسانتره تیلاکوئیدهای برگ اسفناج است. تیلاکوئید، ساختارهای میکروسکوپی موجود در کلروپلاست سلول‌های گیاهان سبز است .

نقش اصلی تیلاکوئید در ساختار گیاهان، جذب نور خورشید است؛ فرایندی که به آن فتوسنتر می‌گویند. این فرایند، برای گیاهان، انرژی لازم برای تولید کربوهیدرات را فراهم می‌کند . تیلاکوئید از ۷۰ درصد پروتئین، آنتی اکسیدان و کلروفیل تشکیل شده و ۳۰ درصد بقیه آن غالبا شامل چربی است. تیلاکوئید فقط مختص برگ‌های اسفناج نیست. در واقع در برگ همه گیاهانِ سبز وجود دارد. مشابه این مکمل را می‌توان از سایر گیاهان نیز تهیه کرد .

این مکمل چگونه عمل می کند :

باید بدانید که تیلاکوئید موجود در عصاره اسفناج، فعالیت لیپاز را مختل می‌کند. لیپاز، آنزیمی است که چربی را هضم می‌کند. این فرایند، باعث به تأخیر افتادن هضم چربی می‌شود. در نتیجه، هورمون‌های کاهش اشتها افزایش پیدا می‌کنند. همچنین سطح هورمون گرلین یا هورمون گرسنگی را کاهش می‌دهد . برخلاف داروهای شیمیایی کاهش وزن، تیلاکوئید، باعث تأخیر موقتی هضم چربی می‌شود و به طور کلی، از آن جلوگیری نمی‌کند. در نتیجه، عصاره اسفناج، عوارض جانبی ناخوشایند داروهای مهارکنندهی لیپاز را ندارد. از جمله این عوارض می‌توان به دفع چربی در مدفوع و دردهای شکمی اشاره کرد. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که کدام بخش از تیلاکوئید مسئول ایجاد این تأثیر است. ولی ممکن است به خاطر وجود برخی پروتئین‌ها و چربی‌های موجود در آن، موسوم به گالاکتولیپید باشد .

این مکمل چه خواصی برای سلامت بدن دارد ؟

کم کردن وزن : بررسی های انجام‌شده روی نمونه‌های جانوری نشان می‌دهد که مصرف عصاره اسفناج غنی از تیلاکوئید می‌تواند چربی بدن و در نتیجه، وزن را کاهش دهد . تحقیقات انجام‌شده روی بزرگسالان دارای اضافه‌وزن نشان داده است که اضافه کردن ۳/۷ تا ۵ گرم عصاره اسفناج به وعده‌های غذایی، اشتها را برای چند ساعت کاهش می‌دهد.

با کاهش اشتها، عصاره اسفناج منجر به کاهش وزن می‌شود؛ در صورتی که چند ماه، مرتب استفاده شود. تحقیقی که روی زنان دارای اضافه‌وزن انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه ۵ گرم از عصاره اسفناج به عنوان بخشی از یک برنامهی سه ماههی کاهش وزن، ۴۳ درصد نتایج بهتری نسبت به مصرف دارونما دارد .

کم کردن اشتها :

عصاره اسفناج ممکن است بر سیستم پاداش مغز تأثیر بگذارد و میل به غذا خوردن را کاهش دهد.وقتی زنان دارای اضافه‌وزن، روزانه ۵ گرم عصاره اسفناج مصرف می‌کردند، تمایل آنها برای مصرف شیرینی و شکلات به ترتیب ۹۵ درصد و ۸۷ درصد، کاهش یافته بود . تحقیق دیگری روی زنان انجام گرفت و نشان داد که مصرف ۵ گرم عصاره اسفناج، میل به خوردن انواع اسنک را کاهش می‌دهد؛ از جمله انواع اسنک‌های شور، شیرین و چرب .

آیا این مکمل عوارضی هم دارد :

خوب است بدانید که مصرف مکمل  اسفناج، عوارض جانبی شدیدی را نشان نداده است. در افراد سالم، مصرف عصاره اسفناج ممکن است موقتا سطح انسولین را کاهش دهد و قند خون را بالا ببرد. با وجود این، به نظر می‌رسد که تأثیرات بلندمدتی بر کنترل سطح قند خون ندارد . با این حال، تحقیقات بیشتری نیاز است تا ثابت کند که مصرف عصاره اسفناج برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم عوارض خطرناکی ندارد . مقدار مؤثر مصرف برای عصاره اسفناج، روزانه ۴ تا ۵ گرم همراه با وعده‌های غذایی است. البته برای اینکه نتایج مصرف آن را روی کاهش وزن خود متوجه شوید، باید چند ماه مصرف کنید . ازآنجاکه عصاره اسفناج، هضم چربی و اشتها را برای چند ساعت کاهش می‌دهد، اگر قبل از وعده غذایی چرب مصرف شود، نتیجه بهتری دارد . البته نباید توقع داشته باشید که نتایج چشمگیری فقط با مصرف مکمل ببینید. این مکمل هم درست مثل هر مکمل کاهش وزن، باید با تغییرات سبک زندگی و داشتن یک سبک زندگی سالم همراه باشد .

مواد مغذی موجود در اسفناج :

هر فنجان اسفناج حاوی:

۷ کالری انرژی؛

۱ گرم پروتئین؛

۱ گرم فیبر؛

۱ گرم کربوهیدرات؛

۱۴۵ میلی‌گرم ویتامین کا، معادل ۲۲۳درصد ارزش روزانه؛

۱۴۱ میلی‌گرم ویتامین آ، معادل ۲۸درصد ارزش روزانه؛

۵۸ میلی‌گرم ویتامین ب۹ معادل ۱۸درصد ارزش روزانه؛

۰٫۲۷ میلی‌گرم منگنز، معادل ۱۵درصد ارزش روزانه؛

۸٫۴ میلی‌گرم ویتامین ث، معادل ۱۴درصد ارزش روزانه؛

۰٫۸ میلی‌گرم آهن، معادل ۱۰درصد ارزش روزانه؛

۲۴ میلی‌گرم منیزیم، معادل ۷٫۵درصد ارزش روزانه؛

۳۰ میلی‌گرم کلسیم، معادل ۳٫۷۵درصد ارزش روزانه؛

۱۶۷ گرم پتاسیم، معادل ۳٫۶درصد ارزش روزانه

البته بااینکه اسفناج حاوی آهن و کلسیم است، بدن این مواد معدنی را به‌خوبی از اسفناج جذب نمی‌کند. باتوجه‌به این حقیقیت، اسفناج یکی از منابع نه‌چندان غنیِ کلسیم برای بدن به‌شمار می‌رود.علت جذب‌نشدن موادی ازقبیل آهن این است که در اسفناج موادی هست که از جذب مواد مغذی دیگر جلوگیری می‌کنند. یکی از آنها اکسالیک اسید است.

مولکول‌های اکسالیک اسید یا اکسالات در درون بدن به مولکول‌های کلسیم و آهن می‌چسبند و نمی‌گذارند بدن جذب‌شان کند. هرچه مقدار اکسالات بیشتر باشد، جذب آهن و کلسیم در بدن کمتر می‌شود و نمی‌گذارد بدن از آنها استفاده کند. درنهایت، اکسالات دفع مولکول‌های مذکور را در ادرار زیاد می‌کند و این مولکول‌ها از طریق ادرار از بدن بیرون‌ می‌روند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =