امروزه انواع مختلف شیرهای غنی شده با ویتامین ها در بازار وجود دارند اما ایا بهتر است که از این شیر ها ی غنی شده استفاده کنیم یا همان شیر ساده برای سلامتی کافی و به اندازه است . خوب است بدانید در دوران اولیه تولید تجاری شیر، این مادهء غذایی کاملا دست‌نخورده و غیر هموژنیزه بود و روی آن غنی‌سازی صورت نمی‌گرفت. به این شکل که روی آن خامه می‌بست و می‌شد آن خامه را از شیر جدا کرد و به صورت جداگانه مورد استفاده قرار داد یا آن را همزد و دوباره به شیر برگرداند.

در قرم بیستم تولیدکنندگان روشی عملی برای اضافه کردن ویتامین و مواد معدنی به شیر و اصطلاحا غنی‌‌سازی آن پیدا کردند. اما غنی کردن و شیر غنی شده یعنی چه و چه فرایندی روی این شیر انجام می شود و ایا باید از ان ها استفاده کرد در این مقاله راجع به مزایا و معایب و فواید این شیرها برای بدن وسلامتی ورژیم های غذایی تان بیشتر صحبت می کنیم با مقاله ی ماهمراه باشید.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

می دانید که برای پیشگیری از خطراتی که میکرو ارگانیسم های بیماری زای موجود در شیر خام برای سلامت انسان ایجاد می کند، شیر مورد استفاده افراد گرم می شود. به این ترتیب شیر که منبع عالی کلسیم، ویتامین ب ، منبع خوبی از ویتامین دی و منبع ضعیفی از ویتامین آ است، تحت تاثیر گرما برخی از ویتامین ها و املاح خود را از دست می دهد. برای جبران این کمبودها، می توان این ویتامین ها را ضمن فرایند تقویت سازی و غنی سازی به شیر اضافه کرد که فرایند غنی سازی شیر از اوایل نیم قرن گذشته شروع شده و امروز هم این فرایند با اضافه کردن ویتامین های مختلفی به شیر و سایر لبنیات گسترش یافته است.

شیر غنی شده در مقابل شیر طبیعی :

همانطور که اشاره کردیم شیر غنی شده دارای مقدار فراوانی از ویتامین های آ و دی و ای است. به طور طبیعی در شیر مقدار سرشاری از چند ویتامین و مواد معدنی دیگر هم وجود داردتوجه کنید که هر دو شیر غنی شده و غنی نشده بسیار مفید و مقوی هستند مصرف شیر همچنین به دلیل داشتن کلسیم و فسفر که دو ماده معدنی اصلی تشکیل دهنده و سازندهٔ استخوان‌ها در بدن هستند، باعث بیشتر شدن سلامت استخوان‌ها می‌شوند. علاوه بر این، ویتامین دی موجود در شیر غنی شده باعث جذب بیشتر کلسیم در بدن می‌شود.علاوه بر این، تقریباً سی درصداز کالری‌های موجود در شیر از پروتئینی به دست می‌آید، که بدن شما از آن استفاده می‌کند برای ساختن ماهیچه‌های سالم و ایجاد ترکیباتی که به هدایت و تنظیم بعضی از عملکردهای اساسی در بدن کمک می‌کند

روش غنی کردن شیر چیست و چه مزایا و فوایدی برای سلامت بدن تان دارد :

توجه کنید که غنی کردن شیر فرآیندی است که تولیدکنندگان طی آن ریز‌مغذی‌‌ها یا همان میکرونوترینت‌هایی مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی را به مواد غذایی اضافه می‌کنند. هدف از این کار کاهش کمبودهای غذایی رایج و بیماری‌هایی است که ممکن است درصورت فقدان این مواد غذایی رخ دهند. غنی‌سازی شیر در مناطقی که خاک و گیاهانی که در آن خاک می‌رویند و از لحاظ مواد مقوی غذایی ضعیف هستند ضرورت بیشتری دارد. از این رو غنی‌ کردن مواد غذایی مثل غلات، نمک و شیر از سوی برخی دولت‌ها به دلیل نگرانی‌هایی که درمورد سلامت عمومی وجود دارد امری اجباری است.

شیر غنی شده با ویتامین دی :

همانطور که می دانید ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است که کلسیوم خون را حفظ می‌کند، سطح فسفر را متعادل نگه داشته و در سوخت و سازِ کلسیوم، نقش موثری دارد. غنی‌سازی شیر معمولا با حضور این ویتامین انجام می‌گیرد.ویتامین دی معمولا از ان دسته ویتامین ها ست که در بدن اکثر افراد کمبود ان وجود دارد و می دانید که این ویتامین در سلامت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار ضرروی است ضمن این که در دستگاه ایمنی بدن تان هم باعث قوی تر شدن این سیستم می شود پس حتما به لزوم استفاده از این ویتامین پی برده اید .

برای جذب کلسیم می دانید که وجود ویتامین دی لازم و ضروری است .یکی از فواید شیر غنی شده تقویت میزان جذب کلسیم به کمک ویتامین دی است. این ویتامین برای داشتن استخوان‌های سالم و قوی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این همانطور که گفتیم تعادل کلسیوم اسکلتی را تقویت و سطوح کلسیوم خون را حفظ می‌کند. مصرف ویتامین دی و همچنین کلسیم  کافی در قالب یک برنامه غذایی برای جلوگیری از تغییر شکل یا نرم شدن استخوان‌ها قبل از بروز عارضه ریکتز در کودکان و نرمی استخوان در بزرگسالان ضروری است. این ویتامین از بروز ناگهانی نرمی استخوان در سالمندان نیز جلوگیری می‌کند

شیر غنی شده با آهن :

می دانید که آهن یکی از ترکیبات تشکیل دهنده خون و بسیاری از آنزیم‌ها است و در سوختوساز خون و انتقال اکسیژن نقش مهمی دارد. شیر به خودی خود شامل آهن بسیار کمی است؛ یعنی یک فنجان شیر کمتر از یک درصد آهن دارد. خانم ها باید به مقدار اهن موجود در خون خود بسیار اهمیت بدهند زیرا به دلیل قاعدگی خون و مقداری اهن از دست می دهند که باید با خوردن مکمل جبران کنند و از شیر غنی شده با اهن استفاده کنند .

شیر غنی شده با روی :

می دانید که روی ترکیب تشکیل‌دهندهء بسیاری از آنزیم‌ها و پروتئین‌ها است و در تنظیم ژن نقش مهمی دارد. شیر منبع خوبی برای روی محسوب می‌شود و یک فنجان شیر دارای ده درصد میزان دریافت مرجع از این ماده معدنی است.

شیر غنی شده با ویتامین ای :

باید بدانید که ویتامین ای انیز از ویتامین‌های محلول در چربی است که فعالیت آنتی‌اکسیدانی دارد. ترکیباتی که دارای فعالیت ویتامین ای هستند، توکوفرول‌ها و توکوترینول‌ها هستند. شیر به طور عادی حاوی مقدار کمی ویتامین ای است که می‌توان آن را با بالا بردن چربی در شیر افزایش داد ویتامین ای در سلامت بدن نقش بسیار مهمی دارد و شیر غنی شده با این ویتامین می تواند گزینه ی مناسب و مفیدی باشد .

شیر غنی شده و دوران کودکی :

والدین می دانند که دوران رشد و نمو کودکان مهم‌ترین دوره از لحاظ داشتن تغذیه مناسب است. بر اساس بررسی ها کودکان بسیاری در سراسر دنیا به دلیل کمبود ویتامین آسیب می‌بینند. کمبود مواد غذایی در مهلک‌ترین شکل آن می‌تواند منجر به مرگ شود. هر چند در دنیای پیشرفته امروز، امری نادر است اما این کمبودها پیش از تلاش‌هایی مثل غنی‌سازی گسترده مواد غذایی که در اوایل قرن بیستم برای سلامت عمومی صورت گرفت رایج‌تر بودند. به عقیده برخی از پزشکان غنی‌سازی مواد غذایی با ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند خطرناک باشد. برای تولید شیر غنی شده تولیدکنندگان شیر باید حداقل  چهارصد واحد ویتامین دی در هر کوارت به آن اضافه کنن.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *