معمولا بسیازی از ما از نقش منیزیم در بدن و سلامت ان مطلع نیستیم  و اینکه مواد غذایی حاوی منیزیم می توانند به کاهش چربی ها وکاهش وزن کمک کنند اما خوب است بدانید که منیزیوم از مواد معدنی ضروری برای بدن است. بدن برای فعالیت‌هایش به مقدار نسبتا بالایی منیزیوم نیاز دارد. مصرف مقدار کافی منیزیوم می‌تواند در پیشگیری از مشکلات استخوان، سلامت قلب و عروق، دیابت و سایر فعالیت‌های بدن مؤثر باشد. منیزیوم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است و نقش‌های مهمی را در سلامت مغز و بدن ایفا می‌کند. ممکن است حتی با داشتن رژیم غذایی سالم هم منیزیوم کافی را دریافت نکنید. در این مقاله شما را بیشتر با مزایای منزیوم و کارکرد ان در بدن آشنا خواهیم کرد .

مواد غذایی حاوی منیزیم – عملکرد ان در سلامت بدن :

مواد غذایی حاوی منیزیم

مواد غذایی حاوی منیزیم و اینکه در بتدا در مورد منابع دارای منزیوم باید بدانید که مغزها و دانه ها بهترین منبع منیزیوم هستند. بهترین منابع محتوی منیزیوم مغزها و دانه‌ها، سبزیجات برگ‌سبز، غلات کامل و حبوبات هستند. هم‌چنین ممکن است برخی غذاها با منیزیوم افزوده‌شده غنی شوند برخی از مواد غذایی غنی از منزیوم عبارتند از :تخمه ی آفتاب گردان خشک و برشته شده و بادام خشک و بو داده و کرم دانه ی کنجد که بسیار خوش طعم است و یا استفناج پخته و بادام هندی یا شیر سویا که یک فنجان ان کافی است و جوی دو سر یا یولایف پخته و کلم بروکلی و  لوبیای سیاه و لوبیای چشم بلبلی  و کره ی بادام زمینی و میگو و برنج قهوه ای و لوبیا قرمز و شیر کامل گاو یا یک عدد موز کامل و کمی نان سبوس دار غنی از منیزیوم هستن باید بدانید که در فرایند تصفیه گندم، منیزیوم از بین می‌رود.

بنابراین، بهتر است از غلات کامل و سبوس‌دار استفاده کنید. بیشتر میوه‌ها، گوشت و ماهی مقدار کمی منیزیوم دارندخطرات احتمالی منیزیوم احتمال مسمومیت با منیزیوم دریافتی از غذاها بعید است، زیرا منیزیوم اضافی رژیم غذایی به‌وسیله ادرار دفع می‌شود. ولی دریافت زیاد منیزیوم از طریق مکمل‌ها می‌تواند موجب بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال، استفراغ و گرفتگی‌های شکمی شود مصرف مقادیر بسیار زیاد منیزیوم می‌تواند موجب بروز مشکلات کلیوی، فشارخون پایین، احتباس ادرار، حالت تهوع و استفراغ، افسردگی و بی حالی، اختلال در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی، ایست قلبی و حتی مرگ شود افرادی که دچار بیماری های کلیوی هستند نباید بدون تجویز پزشک از مکمل‌های منیزیوم استفاه کنند .

مواد غذایی حاوی منیزیم

ورزش کردن در کنار خوردن مواد غذایی حاوی منیزیم به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد باید بدانید که اگر ورزش می کنید منیزیوم لازم دارید . بسته به نوع فعالیت‌تان در طول تمرین ورزشی، نیاز بدن‌تان به منیزیوم ده تا بیست درصد بیشتر از زمان استراحت است منیزیوم به گردش قند خون در عضلات و دفع لاکتات کمک می‌کند. لاکتات می‌تواند در طول تمرین ورزشی در عضلات جمع و باعث ایجاد درد شود براساس مطالعات، مکمل های غذایی محتوی منیزیوم می‌توانند عملکرد ورزشی ورزش‌کاران، افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های مزمن را بهبود بخشند .

یک بررسی و مطالعه روی بازیکنان والیبال نشان داد که دریافت روزانه 250 میلی گرم منیزیوم در حرکات و پرش ان ها بسیار تاثیر مثبتی گذاشته بود همچنین در مطالعه‌ای دیگر، ورزش‌کاران سه رشته مختلف که از مکمل‌های منیزیوم به‌مدت چهار هفته استفاده می‌کردند رکوردهای بهتری را در دویدن، رکاب‌زنی و شناکردن ثبت کردند. همچنین سطح انسولین و هورمون استرس آنها کاهش یافت . بااین‌حال، نتایج مطالعات متناقض است. مطالعات زیادی نیز هیچ تأثیری را از مصرف مکمل‌های منیزیوم، در ورزش‌کارانی که سطح منیزیوم در بدن‌شان پایین یا متوسط بود، نشان نداد.

مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم از افسردگی جلوگیری می کند

مواد غذایی حاوی منیزیم

معمولا کسانی که افسرده هستند باید منیزیم مصرف کنند می دانید که منیزیوم نقشی کلیدی در عملکرد مغز و خلق‌و‌خوی فرد ایفا می‌کند و مقادیر پایین آن می‌تواند موجب افزایش خطر افسردگی شود. براساس یک بررسی مشخص شد که که کسانی که  کمترین مقدار دریافت منیزیوم را داشته‌اند، بیست و دودرصد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند برخی متخصصان باور دارند که سطح پایین منیزیوم در رژیم غذایی مدرن می‌تواند عامل افزایش افسردگی و بیماری های روانی باشد. بااین‌حال، دیگران تأکید دارند که در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است با وجود این، مصرف مکمل‌های منیزیوم می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند و، در برخی موارد، نتایج حاصل از آن بسیار چشمگیر است.

در یک بررسی مشخص شد که در افراد مسن، مصرف روزانه ۴۵۰ میلی‌گرم منیزیوم توانست، به اندازه تأثیرگذاری داروهای ضدافسردگی، در بهبود خلق و خو عمل کند. مصرف منیزیوم کافی سبب کاهش استرس شما می شودکاهش سطح منیزیوم یا تغییر در نحوه پردازش آن می‌تواند موجب افزایش اضطراب شود به نظر می‌رسد، منیزیوم با عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال در ارتباط باشد. مجموع فعالیت این سه غده در پاسخ فرد به استرس مؤثر است هم‌چنین پژوهش‌ها نشان داده‌اند که یک رژیم غذایی با منیزیوم پایین می‌تواند موجب تغییر باکتری‌های دستگاه گوارش شود و این امر بر رفتارهای مرتبط با اضطراب تأثیر می‌گذارد.

مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم از مبتلا شدن به بیماری های قلبی جلوگیری می کند : قلب یک عضو بسیار مهم و حساس در بدن ماست و منیزیوم برای حفظ سلامت عضلات، ازجمله عضلات قلب، و انتقال سیگنال‌های الکتریکی در بدن ضروری است. مصرف مقادیر کافی منیزیوم می‌تواند خطر تصلب شرایین و فشارخون بالا را کاهش دهد. براساس مطالعه‌ای، افرادی که بالاترین مقدار مصرف منیزیوم را دارند پنجاه و هشت درصد کمتر در معرض کلسیفیکاسیون سرخرگ کرونری و سی و چهار دصد کمتر در معرض کلسیفیکاسیون سرخرگ شکمی قرار دارند بیمارانی که، پس از حمله قلبی، زود منیزیوم دریافت می‌کنند خطر مرگ در آنها کاهش می‌یابد. گاهی به‌عنوان بخشی از درمان نارسایی قلب و برای کاهش خطر آریتمی از منیزیوم استفاده می‌شود. بررسی ها مشخص کرده است که مقادیر بالاتر منیزیوم در خون می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی و عروقی  و بیماری ایسکمیک قلب، که ناشی از جریان خون ضغیف به قلب باشد، را کاهش دهد. همچنین آنها اعلام کرده‌اند، مقادیر بالاتر منیزیوم می‌تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد.

مشکلات کمبود منیزیم در بدن 

مواد غذایی حاوی منیزیم

اشاره کردیم که منیزیوم برای عملکرد سالم بدن ضروری است و با کمبود ان بدن دچا رمشکلات زیادی می شود . مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی، برخی بیماری ها مانند بیماری های گوارشی و مصرف برخی داروها می‌تواند از علل کمبود منیزیوم در این افراد باشد.کمبود این ماده ی حیاتی می تواند مشکلاتی مانند : بی اشتهایی؛ استفراغ و حالت تهوع؛ خستگی و ضعف و بی‌حسی ؛گرفتگی های عضلات؛تشنج؛تغییرات شخصیتی؛تغییر در ضربان قلب و گرفتگی‌ها کمبود منیزیوم با بروز مقاومت به انسولین، سندروم سوخت‌وسازی، بیماری سرخرگ کرونری و پوکی استخوان در ارتباط است. همچنین کمبود منیزیوم می‌تواند موجب کاهش سطح کلسیم و پتاسیم در خون شود. باید بدانید که میزان میزان مناسب منیزیوم در رژیم غذایی به  سلامت دستگاه گوارش و سلامت دستگاه گوارش میزان منیزیوم در بدن فرد؛ رژیم غذایی کلی فرد بستگی دارد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *