باید بدانید که ميگوها يک دسته از جانداران آبزي و از خانواده سخت پوستان هستند تنها بعضي از گونه‌هاي آن در آب‌هاي شيرين يافت مي‌شوند. ميگوها با وجود جثه کوچك خود، به دليل طعم و مزه خوبشان بسيار جذاب و مورد توجه هستند .

ميگو جايگزين مغذي و لذيذي براي پروتئين گوشت‌هاي قرمز است. نسبت به آنها در وزن مساوي، داراي کالري و چربي اشباع (جامد) کمتري است. ميگو از فراواني گونه‌اي نسبتا خوبي برخودار است. ميگوها عمدتا دريازي بوده و در اعماق کم درياها زندگي مي‌کنند.

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید و بهترین برنامه ی غذایی را از ما بخواهید . 

خواص میگو سلامتی کاهش وزن :

همانطور که میدانید بدن ميگو‌ها از سه قسمت اصلي تشکيل شده است: کلسترول ميگو بيشتر افراد تصور نادرستي در مورد مصرف ميگو دارند. در هر۱۱۰ گرم ميگو ۲۰۰ ميلي گرم کلسترول وجود دارد. براين اساس بسياري از مردم از مصرف آن اجتناب مي‌کنند. با وجود غني بودن ميگو از کلسترول، هيچ دليلي براي اجتناب از مصرف آن وجود ندارد.

همچنين ميزان کلسترول در ۱۰۰ گرم ميگو حدود دوسوم ميزان کلسترول در يک تخم‌مرغ ۵۰ گرمي است. يعني در وزن مساوي، ميزان کلسترول ميگو يک‌سوم کلسترول تخم‌مرغ است. با اين تفاوت که در ميگو، ميزان اسيد‌ چرب اشباع که براي سلامتي مضر است بسيار کم می‌باشد.

کلسترول موجود در ميگو در مقایسه با کلسترول تخم‌مرغ باعث افزايش کلسترول خون نمي‌شود. اصولا آنچه که علت اصلي افزايش کلسترول خون است، اسيدهاي چرب اشباع به شمار مي‌روند. معمولا میزان کلسترول غذایی اثر بسیار ناچیزی در مقایسه با میزان اسید‌های چرب اشباع غذایی در افزایش کلسترول خون دارد.

مطالعات نشان مي‌دهد که:

رژيم غذايي حاوي ميگو، ميزان LDL را به مقدارکم و ميزان HDL را به مقدار بيشتري افزايش مي‌دهد. در نتيجه نسبت LDL به HDL که یکی از مهمترین شاخص‌های خطر بیماری‌های قلبی عروقی است را کاهش مي‌دهد.

در صورتي که در بیشتر مطالعات مصرف تخم مرغ نتايج عکس مصرف ميگو را داشته است. به علاوه با توجه به اين که مصرف ميگو سطح تري‌گليسريد خون را تا ۱۳ درصد کاهش مي‌دهد، زیرا میگو از منابع غذایی اسید‌های چرب امگا -۳ است. بنابراين مصرف ميگو با کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي – عروقي همراه است. 

میگو معمولا نياز پروتئيني بدن بايد توسط آنها تأمين شود. از نظر مقايسه‌اي نسبت به ساير غذاهايي که پروتئين زيادي دارند، نظير گوشت ماهي و گروه ماکيان، ميگو کالري کمتري دارد. پروتئين موجود در ميگو کيفيت بالايي داشته و حاوي تمام اسيدآمينه‌هاي لازم جهت رشد مي‌باشد.

پروتئين ميگو همانند ساير جانوران دريايي به دليل نداشتن بافت همبند به راحتي هضم مي‌شود. ميگو مقدار قابل توجهي املاح ضروري به خصوص فسفر و آهن دارد. به ويژه براي کودکان در حال رشد و زنان باردار بسيار مفيد است. نکته قابل توجه ديگر اينکه در غذاهاي دريايي به دليل کمتر بودن بافت پيوندي به نسبت ساير غذاهاي گوشتي، گوشت آنها نرم‌تر بوده است. اين واقعيت به خصوص پس از پخت مشخص مي‌شود. به همين دليل غذاهاي دريايي و از جمله ميگو براي افراد مسن که به دليل وضعيت دهان و دندان کمتر قادر به جويدن و هضم غذا هستند بسيار مفيد است. 

میگو چه ارزش غذایی دارد ؟

میگو طعم بسیار مطبوعی دارد . ۱۰۰ گرم ميگو، حاوي ۷۷ ميلي گرم آب، ۹۹ کالري انرژي ۱/۱۸ گرم پروتئين، ۸/۰ گرم چربي، ۱۶۳ميلي گرم کلسترول و ۹۱ ميلي‌گرم قند است. ميگوها در کل داراي چربي کمي مي‌باشند. اسيدهاي چرب امگا ـ ۳ که از دسته اسيدهاي چرب غير اشباع بوده و براي سلامتي مفيد هستند، در ميگو‌ها به وفور يافت مي‌شوند.

اين دسته از اسيدهاي چرب مي‌توانند در کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي موثر واقع شود. اسيدهاي چرب امگا ـ۳ هم چنين اجزاي ضروري براي غشا سلول مغز و بافت چشم است. ميگو منبع غني از ویتامین ها و املاحي چون کلسيم، آهن، منيزيم، پتاسيم، سديم، روي، مس، منگنز، و سلنيم است. علاوه بر اين؛ کلسيم، آهن، روي، منيزيم، و فسفر ميگو نسبت به ساير آبريان بيش‌تر است.

ميگو منبع عالي ويتامين B12، ويتامين D و سلنيوم است. ميگو يک منبع پروتئين با کالري کم محسوب مي‌گردد که حاوي آهن و نياسين (يکي از ويتامين‌هاي گروه B) نيز هست. با توجه به اينکه ميگو يک منبع عالي از اسيدآمينه تريپتوفان مي‌باشد (اسيد آمينه تريپتوفان در بدن به نياسين تبديل مي‌شود).

بنابراين ميگو در کل داراي نياسين فوق‌العاده بالايي است. نياسين موجود در ميگو + نياسين به دست آمده از تريپتوفان در بدن است. ميگو حاوي مقاديرزيادي تريپتوفان و سلنيوم است. سلنيوم يکي از مواد معدني است که با اثر آنتي‌اکسيداني خود به پيشگيري از سرطان کمک مي‌کند. 

از کجا بفهمیم که میگو سالم و تازه است ؟

شما از روی رنگ میگو می توانید تشخیص دهید رنگ ميگوي سالم بر‌حسب گونه ميگو فرق مي‌کند. در ميگوي پرورشي که از گونه سفيد هندي است، رنگ پوسته سبز زيتوني است. در گونه موزي که گونه غالب ميگوي درياي خليج‌ فارس است رنگ پوست صورتي روشن است.

در ميگوي سر تيز، رنگ سفيد و در ميگوي سبز تيره رنگ است. در ميگوي فاسد، پوسته رنگ طبيعي خود را از دست داده و اکثرا به رنگ سفيد و گاهي اوقات کدر مي‌شود. استحکام پوسته در ناحيه سر و بدن: در ميگوي سالم پوست سفت و سخت و سر محکم به بدن چسبيده و رنگ آن نيز تغيير نکرده است. بافت گوشت، حالت طبيعي داشته و پوسته و گوشت در هنگام طبخ به رنگ نارنجي متمايل به قرمز در مي‌آيد.

در ميگوي فاسد در ناحيه سر تغيير رنگ ايجاد شده و سر در حال جدا شدن از بدن است. پوسته روي بدن نرم مي‌شود و به راحتي از گوشت جدا مي‌شود. پيدايش رنگ نارنجي متمايل به قرمز بستگي به درجه فساد ميگو دارد. با مصرف میگو مي‌توان از ابتلا به بيماري‌هاي التهابي، مانند ورم مفاصل و برونشيت مزمن پيشگيري کرد و علائم اين قبيل بيماري‌ها را کاهش داد. در افراد مبتلا به سردردهاي ميگرني، دريافت منابع غذايي حاوي اسيدهاي چرب امگا-۳، در کاهش علائم و عوارض اين بيماري مفيد است.

ميگو به علت دارا بودن مواد مغذي در پيشگيري و درمان آسم در دوران کودکي و در رژيم غذايي از ابتداي دوران کودکي موثر است. متخصصان تغذيه معتقدند ضريب هوشي نوزاداني که مادرانشان در دوران بارداري از مواد غذايي دريايي همچون ماهي و ميگو استفاده کنند بيش از ساير نوزادان است. 

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =