اگر از چاقی خود رنج  می برید همواره به دنبال راهی برای از بین بردن و کاهش چربی های بدن خود هستید و رژیم غذایی خاصی را هم رعایت می کنید متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن یکی از عملکردهای بدن برای مصرف انرژی می باشد کند بودن متابولیسم بدن یکی از مواردی است که باعث چاقی می شود پس مهم است روش افزایش متابولیسم بدن را بدانیم .

برای لاغری و دریافت رژیم غذایی مناسب با پزشک ما در کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

باید بدانید که همان طور که سن بالا می رود روند متابولیسم نیز مختل می شود هنگامی که شما به سن 30 سالگی می رسید هر ده سال 3 تا 5 درصد توده عضلانی خود را از دست می دهید بسیار مشکل است که بتوانید سرعت روند متابولیسم بدن تان را هماهنگ با افزایش سن تان ثابت نگاه دارید .

3 روش برای اینکه کالری بدن را بسوزانیم وجود دارد

RMR یا همان سوخت و ساز بدن در حالت استراحت است یعنی زمانی که ما در حال استراحت هستیم نشسته یا ایستاده ایم .

اثر گرمایی غذا TEF وقتی غذا می خوریم بدن باید دمای سیستم گوارشی را به منظور انجام فرایند هضم و جذب غذا بالا ببرد .

مصرف انرزی در فعالیت ها ی جسمانی PAEE است ، PAEE انرژی است که هنگام ورزش کردن یا هرگونه فعالیت فیزیکی مصرف می کنید .

متناسب با معیار PFC غذا بخورید .

می دانیم که سه گروه از مواد غذایی وجود دارد که هر ماده ی خوراکی در هر کدام از این گروه ها قرار دارد و متابولیسم بدن را افزایش می دهد .

پروتئین چربی کربوهیدرات بهتر است برای کنترل چربی های دور شکم هر سه را به صورت متعادل و متناسب با هم مصرف کنید . PFC یک اصطلاح است که اشاره به مصرف غذا به صورت ترکیبی از پروتئین چربی و کربوهیدرات هر چند ساعت یک بار دارد این عمل موجب حفظ قند خون در وضعیت پایدار و افزایش کارایی متابولیسم می شود .

بدن خود را هیدراته نگه دارید

آب آشامیدنی در حقیقت تنها راه شما برای رسیدن به هدف تان یعنی تقویت میزان متابولیسم و همچنین کسب سایر فواید آب بر بدن است باید نوشابه و سایر نوشیدنی های دارای شیرین کننده های مصنوعی اضافی را از رژیم غذایی خود حذف کنید زیرا ارزش غذای که ندارند  و معمولا دارای کالری غیرضروری بسیار زیادی هستند .

هیدراته نگه داشتن بدن تان به طور روزانه سبب افزایش مصرف انرژی در طول روز می شود بدان معناکه حتی در زمان استراحت کالری بیشتری می سوزانید هیدراتاسیون خوب عملکرد گوارشرا تقویت می کندتا به صورت سالم عمل کند و مواد زائد را از بدن خارج کرده و سم زدایی می کند .

برای افزایش سوخت و ساز بدن چای اولانگ بنوشید

اولانگ نوعی چای چینی است که پیش از خشک کردن تخمیر شده است حاوی کاتچین است همان آنتی اکسیدان موجود در چای سبز که میزان متابولسیم بدن را دو ساعت پس از نوشیدن افزایش می دهد این چای دارای انواع طعم ها ی مختلف است و دارای کافئین بسیار کم است .

به هر وعده ی غذایی خود پروتئین اضافه کنید

مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین به دلیل دیر هضم بودن آن باعث افزایش متابولیسم می شود کسانی که می خواهند وزن کم کنند بهتر است این توصیه توجه کنند چون هم باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و هم اینکه از تحلیل بافت عضلات جلوگیری می کند .

غذاهای حاوی آهن را بیشتر استفاده کنید

مقدار بیشتر آهن باعث افزایش گردش اکسیژن در عضلات که برای سوختن چربی استفاده می کنند می شود  اسفناج یک پیشنهاد عالی است .

مصرف لبنیات

کلسیم موجود در لبنیات به تنظیم متابولیسم کمک می کند بررسی ها نشان داده است کمبود کلسیم در بدن باعث کند شدن متابولیسم می شود بنابراین مصرف روزانه 3 لیوان شیر و یک ونیم لیوان ماست برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن ضروری است .

گاهی اوقات قهوه میل کنید

قهوه به دلیل داشتن کافئین به ویژه اگر تلخ باشد باعث افزایش متابولیسم بدن است کافئین یک محرک خوب برای بدن و مغزتان است کافئین موجود در قهوه متابولیسم را بین 3 تا 11 درصد افزایش می دهد و مثل چای سبز باعث سوختن چربی ها  می شود .

از مواد غذایی تند مصرف کنید

مواد غذایی تند باعث افزایش متابولیسم می شوند به عنوان مثال فلفل های چیلی حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام کپسایسین هستند که عملکرد سوخت و ساز بدن را سرعت می بخشد با افزایش حرارت بدن نقش مهمی را در افزایش ضربان قلب ایفا می کند .

چربی سالم بخورید

باید چربی های اشباع نشده ای مانند آووکادو دانه ها آجیل ماهی و روغن زیتون مصرف کنید اگر هم اهل مصرف مواد غذایی شیرین هستید مصرف چربی سالم اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا چربی ورود قند به جریان خون را کند می کند بنابراین سطح قند خون بیشتر ثابت مانده و تاثیر مثبت بر متابولیسم خواهد داشت .

باید عضله سازی کنید

ورزش به طور کلی سطح متابولیسم بدن رابالا می برد اما وزنه زدن یا انجام تمرین مقاومتی به هر شکلی سرعت متابولیسم بدن را بالا می برد زیرا داشتن عضله بیشتر باعث چربی سوزی بیشتری نیز می شود شما هر کاری برای ساخت عضلات تان انجام می دهید اما نتایجی نمی بینید تا زمانی که بدن خود را با تغذیه ی مناسب همراه با مواد مغذی پر نکنید دائما از خودتان ناراحت هستید که چرا با تمام تلاش تان هنوز هم بدن تان همان سایز است و تاثیری در شما ایجاد نمی شود .

پس از تمرین به دلیل اینکه ذخایر انرژی تان مصرف می شود در نتیجه ذخایر تان خالی شده بسیار اهمیت دارد که دوباره ذخایر تان خالی شده بسیار اهمیت دارد که دوباره  ذخایر خود را با مواد مغذی بازسازی کنید زیرا این مواد مغذی در رشد عضله ساخت پروتئین ترمیم بافت ها در نتیجه عضله سازی و تامین انرژی از دست رفته نقش دارند .

خواب بسیار با اهمیت است

خواب با کیفیت بالا و چشم های کاملا بسته در شب برای کنترل متابولیسم شما ضروری است این گفته که هر چه سن مان بیشتر شود به خواب کمتری نیاز داریم اشتباه محض است باید 8 ساعت خوابید و انرژی از دست رفته را باز یافت تحقیقات نشان داده که افراد شب بیدار به سختی قند خون خود را تنظیم می کنند و این یعنی همیشه نسبت به افرادی که 8 ساعت کامل می خوابند گرسنه هستند .

برای دریافت رژیم غذایی با کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *