لاغری و سرعت متابولیسم | چگونه به متابولیسم بدن خود سرعت دهیم ؟Reviewed by Mehdi kh on Mar 23Rating: 5.0

همانطور که همه ی ما مطلع هستیم در هر سنی متابولیسم بدنمان متفاوت خواهد بود هر چه زمان می گذرد و سن مان بالا می رود به همان نسبت هم سرعت متابولیسم بدنمان پایین می آید . وقتی که بچه بودیم می توانستیم کلی هله هوله و غذا بخوریم و اتفاقی نمی افتاد ولی الان بلافاصله روی وزنمان اثر می گذارد و چاق می شویم. خلاف سن و سالمان که بالا می رود سوخت و سازمان پایین آمده است. اما باید به فکر باشیم و جلوی بر هم خوردن زیبایی و تناسب اندام مان را بگیریم .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید.

با عواملی که به متابولیسم بدن سرعت می دهند آشنا شوید

بهتر است با این عوامل آشنا باشید تا حتی در سنین بالا هم بتوانید وزن اضافی را کم کرده و سلامت زندگی کنید . می دانیدکه در سنین بالاتر کم کردن وزن بسیار دشوار است چون متابولیسم بدن پایین است.  همیشه برای کسانی که می خواهند باردار شوند سوال است که

 آیا بعد از بارداری متابولیسم بدنمان کاهش می یابد ؟

اگر قصد بچه دار شدن دارید، باید گفت  بارداری نیز می تواند روی سرعت سوخت و ساز تاثیر بگذارد. باید برای خود و فرزندتان غذا بخورید، اما آن بچه زیاد هم بزرگ نیست، پس کالری اضافی خیلی زیاد احتیاج ندارید.

در طول بارداری روزانه ۲۰۰ کالری بیشتر می سوزانید، خانم هایی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشتند در این ۹ ماه باید ۱۱ تا ۱۵ کیلو اضافه کنند. متاسفانه آمار نشان داده بیشتر خانم ها در این دوره بیش از حد وزن اضافه می کنند.   تاثیر شیردهی بر سرعت متابولیسم با شیردهی می توانید کالری زیادی بسوزانید.

یک خانم معمولی که تمام وقت شیردهی دارد می تواند روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بسوزاند.  متاسفانه با گرفتن بچه از شیر سرعت سوخت و سازتان به دوران قبل از بارداری برمی گردد.  

سرعت متابولیسم در ۴۰ سالگی از ۴۰ سالگی به بعد بخش هورمون های بارداری بدنتان دیگر کم کم کارش را تعطیل می کند و سطح استروژن، پروژسترون و هورمون رشد کاهش می یابد. این یعنی  سرعت سوخت و ساز رو به پایین می رود و در ۴۰ سالگی برای ثابت نگه داشتن وزنتان باید مقدار کالری دریافتی خود را کاهش دهید.

 اگر ورزش می کنید تنها کافیست ۱۵۰ کالری کمتر در  روز غذا مصرف کنید. اما اگر ورزش نمی کنید و بیشتر روز نشسته اید، پس باید کالری بیشتری از برنامه غذایی کم کنید تا وزنتان ثابت بماند.   تاثیر عضله سازی بر متابولیسم ساخت عضله در هر سنی مهم است اما از ۴۰ سالگی به بعد بافت عضلانی بدن به شکل طبیعی کم می شود. برای جلوگیری از کم شدن عضلات و ثابت نگه داشتن سطح سوخت و ساز، دیگر انجام تمرینات قدرتی الزامی است. کسانی که تمرینات قدرتی انجام می دهند در سنین بالا کمتر دچار چربی شکمی می شوند.

بهتر است با فیبر به مبارزه چربی ها بروید برخی فیبرها می توانند چربی سوزی تان را تا ۳۰ درصد افزایش دهند. خانم هایی که بیشترین فیبر را در غذاهایشان می خورند با گذشت زمان کمترین وزن را اضافه می کنند. سعی کنید روزانه حدود ۲۵ گرم فیبر دریافت کنید. این مقدار در سه وعده میوه و سبزیجات یافت می شود. 

آب زیاد مصرف کنید . نوشیدن ۶ لیوان آب سرد در طول روز می تواند باعث افزایش سوخت و ساز  و متابولیسم بدن در حالت استراحت تا ۵۰ کالری شود. با همین مقدار می توانید سالانه ۲٫۵ کیلو وزن کم کنید. 

لزوم مصرف صبحانه برای داشتن متابولیسم متناسب :

البته که صبحانه شروع سوخت و ساز را  برای بدن رقم می زند و در تمام طول روز هم انرژی خواهید داشت. خانم هایی که صبحانه را استفاده نمی کنند بیشتر در خطر چاقی قرار دارند. اگر صبحانه مناسبی ندارید یا زمان کم است ماست بخورید.

مصرف چای یا قهوه و کافئین یک تحریک کننده سیستم عصبی مرکزی است، بنابراین قهوه ای که می نوشید می تواند سرعت متابولیسم بدن تان  را ۵ تا ۸ درصد تقویت کند. این یعنی حدود ۹۸ تا ۱۷۴ کالری در طول روز. یک فنجان چای دم کرده می تواند سرعت متابولیسم بدن تان را تا ۱۲ درصد افزایش دهد. 

مسلما در سنین مختلف سرعت متابولیسم بدن متفاوت خواهد بود . سرعت متابولیسم در ۲۰ سالگی در اواخر نوجوانی یا اوایل نوزده سالگی بیشتر خانم ها در بالاترین میزان متابولیسم پایه خود هستند. یعنی مقدار کالری که به خاطر زنده بودن می سوزانید. برخی خانم ها کمی زودتر و بعضی دیرتر به این درجه می رسند. این نسبت ارتباط زیادی با ژنتیک دارد، اما سطح فعالیت نیز نقش بزرگتری ایفا می کند.

هرچقدر بیشتر حرکت داشته باشید و ورزش کنید عضلات بیشتری می سازید و در نتیجه سرعت سوخت و ساز بدنتان نیز بالاتر می رود. به علاوه تا ۲۵ سالگی بدن همچنان در حال ساخت استخوان است و این فرآیند کالری می سوزاند. اما در هر دهه از زندگی یک تا ۲  درصد از میزان متابولیسم پایه کم می شود. در اواخر ۲۰ سالگی بسیاری از خانم ها متوجه می شوند، زیاد غذا خوردن باعث اضافه شدن وزن می شود و کم کردن آن هم به سادگی گذشته نیست.

این اتفاق دقیقا زمانی رخ می دهد که در سن کار هستید، یعنی پشت میز نشین شده اید. این یکجا نشینی باعث می شود بافت عضلانی تحلیل برود و در نهایت روی سرعت سوخت و ساز بدن تاثیر منفی می گذارد. سرعت متابولیسم در ۳۰ سالگی چرخه اضافه شدن ادامه دارد. 

همین طور که بافت عضلانی کاهش می یابد، قابلیت کالری سوزی طبیعی بدن نیز کندتر می شود. در نتیجه، چربی اضافه می کنید و چربی ها جای عضلات را می گیرند. در نهایت هم باعث افزایش وزن و مشکل در سوخت و ساز می شوند. در دوران ۳۰ سالگی دیگر به اندازه قبل هورمون رشد تولید نمی کنید، که این نیز برای سوخت و ساز یک شیب به حساب می آید. با این حال انجام تمرینات قدرتی باعث ساخت عضله و افزایش تولید هورمون رشد می شود. هر دو این موارد باعث می شود سطح سوخت و ساز مانند ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد

برای راهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =