باید به این نکته توجه کنید که متابولیسم بدن تان بعد از دوران رژیم لاغری ضعیف می شود بعد از اینکه وزن کم کردید و لاغر شدید باید متابولسیم خود را تقویت کنید اما جوری نباشید که اضافه وزن تان برگردد . افرادی که رژیم کم کالری طولانی برای کاهش وزن خود دارند، پس از مدتی متوجه می شوند این کم خوری به جای اینکه راه حل باشد، برایشان مشکل ساز می شود و سوخت و ساز پایین سبب آسیب متابولیکی در بدن می شود. درجه متابولیکی مقدار انرژی است که نیاز داریم تا عملکرد حیاتی بدن را تقویت کند و تا هفتاد درصد محاسبه شود. مقدار غذایی که بدن مصرف می کند کم یا زیاد بودن کار متابولیسم را تعیین می کند. وقتی رژیم کم کالری را شروع می کنیم درجه متابولیکی کند و انرژی کاهش می یابد.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

تقویت متابولیسم بدن – رژیم غذایی متعادل :

بعد از یک رژیم سخت داشتن یک رژیم غذایی متعادل بسیار مهم است رژیم غذایی شما باید از کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی های سالم تشکیل شود اما درصد هر کدام متفاوت و بسیار مهم است که تشخیص آن به عهدهٔ متخصص تغذیه شما می باشد. اگر خودتان برخی مواد غذایی را از برنامه غذاییتان حذف کنید و تنها به خوردن یک ماده غذایی روی آورید، در متابولیسم بدنتان اختلال ایجاد نموده و ممکن است در بلند مدت دچار بیماری شوید.

تقویت متابولسیم بدن – خواب منظم :

یک خواب منظم در سلامت و تناسب اندام شما بسیار مهم و تاثیر گذار است .خواب زمانی است که بدن از لحاظ ذهنی و جسمی در حال باز سازی است. از رختخواب مطمن شوید تا خواب شبانه خوبی داشته باشید. اگر می خواهید وزن مناسب خود را حفظ کنید 7 تا 8 ساعت در شبانه روز بخوابید، نه کمتر و نه بیشتر. خواب بسیار کم تولید گرلین هورمون هشداردهنده گرسنگی را افزایش و تولید لپتین هورمون هشداردهنده سیری را کاهش می دهد.

تقویت متابولسیم بدن – سلامت روده ها :

توجه به سلامت روده ها و معده بسیار مهم است . سلامت روده در هضم غذا تعیین کننده است . باکتری هایی که در روده شما وجود دارد، می تواند بر چگونگی ذخیره چربی و سطح گلوکز در خون تاثیر بگذارند. این باکتری ها روی هورمون های احساس سیری و گرسنگی شما هم تاثیر گذارند.

تقویت متابولسیم – مصرف بیشترغذا :

بعد از رژیم و لاغر شدن روزانه مصرف غذایتان را بالا ببرید تا متابولیسم بالا رود و نسبت به غذاهای مصرفی و میان وعده تان هوشیار باشید. وعده های غذایی خود را در حجم کمتر و در ساعات مشخص مصرف کنید. افرادی که روزانه 3 تا 4 میان وعده مصرف می کنند اشتهای کمتری برای وعده های اصلی داشته و کمتر پرخوری می کنند .

تقویت متابولسیم – ورزش کردن به اندازه نه زیاد :

بعد از رژیم لاغری و کاهش وزن باید با دو الی سه ساعت روزانه ورزش کردن متابولیسم را بالا می برید پس در این مورد زیاده روی نکنید چرا که بدن نیاز به استراحت دارد. پیاده روی با سرعت کم برای زمان بیشتر بسیار تاثیرگذارتر از دویدن و یا پیاده روی تند برای مدت کوتاه است. پس سعی کنید روزانه حداقل 40 دقیقه پیاده روی با سرعت ثابت و بدون استراحت داشته باشید.

تقویت متابولسیم بدن – وارد کردن شوک به بدن :

می دانید که بدن تان بعد از رژیم های سخت برای لاغری و معمولا طولانی به رژیم عادت و تغییرات را متوقف می کند. برای کاهش وزن دوباره و تقویت متابولیسم بدن با مدتی کوتاه رژیم را رها کنید و سپس با گرفتن یک رژیم اصولی راه خود را تا رسیدن به کاهش وزن ادامه دهید.

تقویت متابولیسم بدن – مصرف چای سبز :

راجع به خاص بی نظیر چای سبز که زیاد می دانید چای سبز منبع غنی از کافئین و کاتچین ها است که میزان سوخت و ساز را دو برابر افزایش می دهد. نوشیدن دو تا چهار فنجان چای سبز یا قهوه می تواند متابولسم را فعال کرده و سبب کاهش وزن شود.

تقویت متابولیسم بدن – توجه به مقدار غذای مصرفی :

باید بدانید که متابولیسم نیازمند غذا است از طرفی انرژی مصرفی چربی ها را می سوزاند بنابراین غذایی که می خوریم برای این هدف ضروری است. روزانه پنج وعده غذایی برای فعال کردن متابولیسم تان بخورید اما از مواد غذایی استفاده کنید که شمارا دوباره به چاقی بازنگرداند. در رژیم غذایی تان مقداری از کربوهیدرات ها را با گوشت های بدون چربی و یا پروتئین های گیاهی مثل حبوبات و سویا جایگزین کنید. غذاهایی مثل گوشت، مرغ، بوقلمون،  انواع سالاد و تخم مرغ  و ماهی و سبزیجات و میوه ها از غذاهای بسیار مفید می باشند.

تقویت متابولسیم بدن – توجه به زمان غذای مصرفی :

این نکته را فراموش نکنید که برای تقویت متابولیسم، زمان مصرف غذا بسیار مهم است. هر سه ساعت یکبار غذا بخورید و ورزش کنید. وعده های غذایی و میان وعده های خود را در زمان مناسبی مصرف کنید. سعی کنید روزانه سه وعده غذایی اصلی و سه یا چهار میان وعده مصرف کنید. صبحانه خود را صبح زود و مواد غذایی پروتئینی میل کنید و بین صبحانه و ناهار یک میان وعده میل نمایید. ناهار را در وقت مناسب و شام را زودتر مصرف کنید. بین زمان خوردن شام و خواب شما باید چند ساعت زمان باشد. در صورت حذف وعده ها سوخت و ساز بدن شما پایین آمده و چربی سوزی کند می شود.

تقویت متابولسیم بدن – توجه به مقدار کالری دریافتی :

خوب است بدانید که رژیم های غذایی که میزان کالری آن ها کمتر از 1200 کیلوکالری برای خانم ها و کمتر از 1800 کلوکالری برای آقایان باشد، مناسب نیست. این رژیم باعث کاهش وزن می شود، اما بخشی از این کاهش وزن به دلیل کاهش عضلات خواهد بود. هرچه توده عضلانی ما کمتر شود، متابولیسم بدنمان نیز پایین می آید توجه به کالری برای دوباره چاق نشدن و متناسب ماندتان بسیار مهم است .

تقویت متابولسیم بدن – استفاده از ادویه ها :

همه می دانیم که مواد غذایی تند و ادویه ای دارای ترکیباتی هستند که متابولیسم بدن را افزایش می دهند. پختن غذا با یک قاشق چای خوری فلفل قرمز یا سبز می تواند سرعت متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهد.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *