امروزه چاقی و سلولیت دو شکل اساسی زیبایی و تناسب اندام برای عموم مردم دنیا به ویژه زنان تبدیل شده است.

به همین دلیل روش ها و تجهیزات درمان های رفع چاقی و سلولیت، هر روز توسعه بیشتری می یابند و مخاطبین گوناگونی را، با امید به رهایی از این مشکلات و تناسب  اندام، به کلینیک های زیبایی می کشانند.

هر چند برخی تبلیغات گمراه کننده و غیر علمی موجب سرخوردگی بسیاری از افراد از درمان های مرسوم می شوند، لیکن بسیاری از روش ها و تجهیزات ارائه شده دارای پایه و اساس علمی بوده و نتایج مورد انتظار را محقق می سازند.

mesotherapy

مزوتراپی یکی از این روش هاست که با تکیه بر اثرات فیزیولوژیک داروهای معین، تکنیک های تزریق، پروتکل ها و تجربیات کلینیکی کسب شده، مدعی درمان چاقی و سلولیت است.

اما نه به عنوان جایگزین همه درمان های موجود، بلکه مکملی مناسب برای ارتقای کیفی نتایج درمانی همگام با سایر درمان ها.

با توجه به اینکه چاقی و سلولیت دو موضوع کاملا مجزا هستند و درمان های متفاوتی را می طلبند، در تکنیک های مزوتراپی نیز این دو موضوع از همدیگر تفکیک شده و متخصصین روش درمانی متفاوتی برای آن ارائه داده اند.

مزولیپولیز:

به طور کلی 4 ساختار ارگانیک در داخل سلول ها یافت می شوند که عبارتند از:

کربوهیدرات ها، چربی ها (لیپیدها)، پروتئین ها و اسید های نوکلئیک.

دریافت کالری بیش از نیاز روزانه توسط فرد موجب ذخیره چربی و تجمع موضعی آن در نواحی مختلف بدن می شود و این تجمع ممکن است علاوه بر افزایش وزن، منجر به بد شکلی ها و از بین رفتن تناسب اندام فرد شود.

همانند سایر درمان های موثر بر چاقی، مزوتراپی نیز با تکیه بر اثرات فیزیولوژیک داروهای مزوتراپی، منجر به کاهش لیپیدهای ذخیره شده در بدن می شود.

تعدادی از داروهای مزوتراپی در تجزیه، مصرف و افزایش متابولیسم چربی ها نقش دارند و لذا می توان از آن ها در جهت تحقق اهداف درمانی فوق بهره جست.

آشنایی با گروهی از داروهای مزوتراپی لاغری با هدف از بین بردن چربی و رفع چاقی و سلولیت:

نقش فسفا تیدیل کولین در مزوتراپی لاغری و سلولیت:

فسفا تیدیل کولین از لسیتین موجود در دانه سویا، استخراج می شود.

این ماده اولین بار در اواخر دهه 80 برای درمان گزانتلاسما در قالب مزوتراپی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت.

فسفا تیدیل کولین منجر به تبدیل چربی ها به مواد محلول در آب می شود.این ماده سابقا در درمان آمبولی چربی و پلاک هایی در بیماران قلبی و نیز به عنوان مکمل غذایی جهت کاهش چربی مورد استفاده قرار می گرفت.

همچنین این ماده دارای نقش آنتی اکسیدانی بوده و بافت ها را در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند و علاوه بر این، این ماده با تحریک کلاژناز کبدی، نقش محافظتی بر روی کبد داشته و از ایجاد کبد چرب پیشگیری می کند.

نقش ال کارنیتین در مزوتراپی لاغری:

ماده ای محلول در چربی با خاصیت آنتی اکسیدانی است. این ماده به فراوانی در قسمت های مختلف بدن از جمله: قلب، مغز، کبد، کلیه، عضلات اسکلتی و اسپرم وجود دارد.

به همین دلیل، در صورت بروز نارسایی در این ارگان ها مانند ناراحتی های قلبی، کلیوی و نارسایی کبد بدن توانایی تولید ال کارنیتین را از دست می دهد و لذا ال کارنیتین مورد نیاز بدن باید به صورت اکزوژن تامین شود.

در واقع ال کارنیتین یک عامل تسهیل کننده تبدیل چربی به انرژی در داخل سلول است و بر پایه همین اثر در مزوتراپی لاغری از ال کارنیتین در درمان لیپو دیستروفی موضعی و رفع چاقی موضعی استفاده می شود.

نقش داکسی کلات در مزوتراپی لاغری و سلولیت:

داکسی کلات نمک صفراوی است و از جمله اسیدهای صفراوی ثانویه ای است که در اثر متابولیسم باکتری های روده ای ساخته می شود.

این دارو در مزوتراپی به منظور درمان سلولیت و کاهش چربی های انباشته شده موضعی استفاده می شود.

نقش کافئین در مزوتراپی لاغری و سلولیت:

مهمترین اثر کافئین که موجب کاربرد وسیع آن در مزوتراپی شده است، اثر چربی سوزی آن است.

کافئین باعث تحریک آدیپوسیت ها به آزاد سازی چربی به داخل جریان خون شده و نیز با افزایش دادن غلظت داخل سلولی موجب تحریک متابولیسم چربی ها در بافت ها می شود.

به همین اساس در مزوتراپی به عنوان یک داروی لیپولیتیک شناخته شده و در اغلب درمان های سلولیت و چاقی های موضعی حضور پر رنگی دارد.

علاوه براین کافئین باعث افزایش خون رسانی به بافت ها می شود و بر پایه این اثر، در برنامه های درمانی جهت تقویت موها نیز استفاده می شود.

اثر دیگر کافئین، نرم کردن پوست و رفع سفتی آن است و لذا در درمان سلولیت ها علاوه بر نقش لیپولیتیک، در رفع نمای پوست پرتقالی ناحیه درمان هم موثر است.

مزوتراپی در درمان سلولیت:

همان طور که در قسمت چاقی توضیح داده شد، تفاوت اساسی تجمع موضعی چربی ها با سلولیت، برقرار بودن جریان طبیعی خون و لنف در موضع انباشتگی چرببی هاست یعنی در سلولیت به دنبال تجمع چربی ها، رخدادهای دیگری جریان طبیعی خون و لنف را در موضع مختل می کنند و لذا به علت عدم دسترسی خون و لنف به این چربی ها، استفاده از داروهای لیپولیتیک برای درمان کافی نیست و باید داروهای دیگری که در برگرداندن بافت سلولیت به شرایط طبیعی و پوست موثر باشند نیز به کوکتل های چربی سوزی مزوتراپی اضافه شوند.

به همین دلیل پروتکل های درمان تجمع موضعی چربی ها با پروتکل ها و داروهای مزوتراپی درمان سلولیت متفاوت است.

مکانیسم عمل مزوتراپی در درمان سلولیت، استفاده از داروهای چربی سوز به همراه داروهای افزاینده جریان خون مویرگی، تحریک کلاژن سازی و بازتوانی بافتی است.

توجه به این نکته ضروری است که در درجات متوسط و شدید سلولیت، روش مزوتراپی یک روش درمانی کمکی است و حتما باید با درمان های دیگر همراه شود.

سلولیت

-اقدامات بعد از درمان مزوتراپی لاغری و سلولیت:

1.ماساژ فوری موضع درمان بعد از مزوتراپی

2.پرهیز از شنا کردن، حمام داغ و استفاده از شوینده ها به مدت 8 ساعت

3.پرهیز از آفتاب، برنزه کردن، پیلینگ شیمیایی، میکرودرم حداقل به مدت 1 هفته

4.تجویز دارو توسط پزشک جهت کنترل و پیشگیری از عوارض احتمالی در صورت لزوم

5.استفاده از پک یخ پس از پایان تزریقات در صورت لزوم

معمولا مراجعه کننده پس از مزوتراپی، نیاز به استراحت ندارد و به راحتی می تواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =