همه ی ما معمولا از راه هایی زیادی که برای لاغری وجود دارد شروع می کنیم تا وزن اضافه ی خود را کم کرده و به تناسب اندام برسیم اما بسیاری از ما در این راه شکست می خوریم با اینکه به ظاهر همه ی موارد را رعایت کرده ایم باید بدانید که موانع ذهنی همواره از عوامل شکست ما هستند که شاید به این ها توجهی نداشته باشیم . در این مقاله از این موانع ذهنی که مانع رسیدن ما به نتیجه و لاغر شدن هستند بیشتر سخن می گوییم بامقاله ی ما همراه شوید .

کاهش سایز شکم و پهلو به راحتی بدون درد و جراحی

موانع ذهنی – ترس از تنها ماندن :

همانطور که می دانید ما موجوداتی اجتماعی هستیم و توجه به این حقیقت برای حفظ سلامت شخصی، ضروری است. کمتر کسی می‌تواند بدون داشتن ارتباط اجتماعی با دیگران زندگی کند و شاد و سلامت باقی بماند. این نیاز درونی باعث می‌شود دوست داشته باشیم مورد پذیرش دیگران واقع شویم و از رنجاندن آنها دوری کنیم؛ درست به همین دلیل، ممکن است نتوانیم در شرایط مختلف رژیم غذایی درست و مناسب انتخاب کنیم. مثلا وقتی اطرافیان مرتب شیرینی به محل کارتان می‌آورند، برای خوردن غذای چینی بیرون می‌روند یا در ساعات بیکاری و در مناسبت‌های مختلف نوشابه و بال سرخ شده سفارش می‌دهند، ما هم برای اینکه تنها نمانیم با آنها همراه می‌شویم . در چنین مواقعی باید حواس‌تان را جمع کنید و با بقیه همراه نشوید، هرچند اصلا کار ساده و لذت‌بخشی نیست. مثلا فرض کنید در تولدی شرکت کرده‌اید و می‌خواهید کیکی که به شما تعارف کرده‌اند رد کنید. شاید فکر کنید که این کار شما اصلا درست نیست اما گاهی هیچ راه دیگری ندارید و مجبورید مسیر خودتان را بروید و عواقب آن را هم تحمل کنید. این را نیز بدانید هر قدر بیشتر این کار را انجام دهید، انجام دادنش آسان‌تر می‌شود. کافی‌ است چند بار کیک تولد را رد کنید تا ببینید خیلی هم سخت نیست و برای دیگران هم چندان اهمیتی ندارد. نه گفتن را زیاد تمرین کنید و یاد بگیرید همواره جایی که باید نه بگویید .

موانع ذهنی – رهایی از استرس با پرخوری :

ابته که غذا خوردن همواره به انسان ارامش می دهد اگر تحت فشار باشید و نتوانید شرایط را کنترل کنید، خوردنِ چیزی که آرام‌تان کند و استرس را کاهش دهد می‌تواند مفید باشد. ولی اگر این‌ نوع تغذیه تبدیل به عادت شود، و به خودتان بیایید و ببینید چهار روز در هفته مرغ سرخ شده و شیرینی می‌خورید تا حال‌تان بهتر شود، مطمئنا وزن‌تان کم نمی‌شود. حتی به مرور این‌ روند نتیجه‌ی عکس می‌دهد و باعث می‌شود به جای حس خوب   حس بد ی نسبت به خودتان پیدا کنید. اگر به‌جای توجه به ریشه‌ی اصلی مشکل، فقط روی غذا  تمرکز کنید، احتمالا هیچ‌وقت موفق نمی‌شوید وزن کم کنید. بنابراین لازم است بفهمید چه چیزی باعث ایجاد استرس در شما می‌شود، سعی کنید دلایل اصلی را حذف کنید یا کاهش دهید. برای این کار شاید لازم باشد کارهای خاصی انجام دهید، مثلا از شخصیت خاصی دوری کنید یا در اولین فرصت شغل‌تان را تغییر دهید. شاید هم نیاز باشد برای کاهش استرس اقدامات دیگری انجام دهید، مثلا هر روز مدیتیشن یا مراقبه کنید، به پیاده‌روی بروید یا ساعاتی را در طبیعت بگذارنید. بهتر است هر دو روش را در کنار هم انجام دهید.

موانع ذهنی – کم اوردن و فکر کردن به اینکه چرا باید این همه زحمت را تحمل کنم :

بسیاری از ما معمولا بعد رژیم های سخت جوابی که باید را نمی گیریم یا حتی نیاز به زمان طولانی تری داریم تا جواب بگیریم و لاغر شویم و می دانید که وقتی قرار است وزن زیادی کم کنید، اوایل کار ساده‌ای است. کم کردن ۴۰ کیلوگرم از وزن ۱۳۰ کیلوگرمی خیلی سخت نیست و همیشه می‌تواند اتفاق بیفتد ولی وقتی به ۹۰ کیلوگرم می‌رسید، کم کردن ۱۰ کیلوی دیگر واقعا سخت است و زمان زیادی می‌برد. این اتفاق می‌تواند به‌شدت دلسردکننده باشد، مخصوصا اگر عادت کرده باشید سریع وزن کم کنید نباید تسلیم شوید. روی آنچه در این مدت به‌دست آورده‌اید تمرکز کنید. حتما حالا نسبت به گذشته انرژی بیشتری دارید، پس از آن لذت ببرید. حالا می‌توانید بیشتر از گذشته فعالیت کنید و باید قدردان این موضوع باشید. خلاصه به هرآنچه به‌دست آورده‌اید فکر کنید و تسلیم نشوید، در این صورت باز هم می‌توانید وزن کم کنید تا به وزن دلخواه خود برسید اما اگر تسلیم شوید این اتفاق هرگز نمی‌افتد.

موانع ذهنی – افسردگی :

Unhappy Teenage Girl Sitting On Floor Looking At Bathroom Scales

خوب است توجه کنید که افسردگی اغلب با افزایش وزن در ارتباط است. از طرفی به‌نظر می‌رسد این دو همدیگر را تقویت می‌کنند. فرقی نمی‌کند که شما افسرده‌اید چون زیاد می‌خورید، یا زیاد می‌خورید چون افسرده‌اید، درهرصورت ارتباط بین این دو، انکارنشدنی است اگرچه معمولا افسردگی را مسئله‌‌ای روان‌شناختی وابسته به ذهن می‌دانند، ولی در حقیقت به بدن هم وابسته است. افسردگی می‌تواند منجر به افزایش کورتیزول، افزایش سطح سیتوکین‌های التهابی  عدم تحمل گلوکز و انباشت چربی احشائی  شود. افسردگی هورمون رزیستین را نیز افزایش می‌دهد، این هورمون نیز باعث افزایش مقاومت به انسولین و دیابت می‌شود. افسردگی با دیابت نوع دو ارتباط نزدیکی دارد.می دانید که درمان افسردگی سریع و زود نیست . داروهای ضد افسردگی ممکن است گاهی اوقات کارساز واقع شوند، ولی حتی رابطه‌ی بین این داروها و افزایش یا کاهش وزن هم نامشخص است. با این حال واضح است پیروی از سبک زندگی سالم شامل مصرف غذاهای خوب، فعالیت‌های هوشمندانه و مناسب، روابط اجتماعی، گردش در طبیعت و مواردی از این دست ضرری ندارد. هر کاری می‌کنید، فقط حواس‌تان باشد باعث بدتر شدن افسردگی نشود. می‌توانید در این زمینه از افراد کاربلد کمک بگیرید و فراموش نکنید که تنها خودتان هستید که می توانید به خودتان کمک کنید .پس روی خود حساب کنیدو از افسردگی خود را نجات دهید .

موانع ذهنی – مقایسه ی خود با دیگران :

برخی از ما مرتب خود رابا بقیه مقایسه می کنیم و این مقایسه باعث می شود هرگز به انچه درظاهر یا باطن خودمان هست توجه نکنیم و مدام درگیر مقایسه ی خود بادیگران و حرص خوردن باشیم موجودی که می‌تواند درباره‌ی هستی خود به پرسشگری بپردازد، از توانایی مقایسه‌ی خود با دیگران نیز برخوردار است. و این ویژگی می‌تواند نقطه‌ ضعف نیز باشد. افراد زیادی با مشاهده‌ی تجربه‌ی دیگران، مرتب از یک رژیم غذایی به رژیم غذایی دیگری می‌پرند، بدون اینکه توجه کنند آیا این رژیم برای وضعیت آنها مناسب است یا خیر. هیچ اشکالی ندارد که از تجربیات و نصیحت‌های دیگران استفاده کنید اما باید بدانید روشی که برای دیگری نتیجه داده است، شاید برای شما مؤثر نباشد. درحقیقت همه فقط ظاهر قضیه را می‌بینند و نمی‌توانند باطن قضیه را درک کنند که چه مشکلاتی وجود داشته و در چه شرایطی نتیجه‌ی نهایی حاصل شده است.

کاهش سایز شکم و پهلو به راحتی بدون درد و جراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 4 =