بسیاری از بیماریها مربوط به زنان و زایمان، در اثر عدم سازگاری گروه خون چه میان مادر و جنین و چه بین مادر و پدر ایجاد می شود. متأسفانه در این زمینه تحقیقات کمی انجام شده است. پیشنهاد می کنم این فصل را نه تنها به صورت مجازی بلکه برای جمع آوری اطلاعات لازم مطالعه کنید. گاهی اوقات فهم ناقص دانش می تواند خطرناک باشد، مگر اینکه، مطالب به صورت روشن و کامل درک شود.

زنان و زایمان

 مسمومیت بارداری

در سال ۱۹۰۵ عنوان شد که برخی گروههای خونی در مقابل بروز مسمومیت زنان و زایمان آسیب پذیرتر هستند. مسمومیتی که در خون ایجاد می شود و باعث بروز بیماری خطرناک و حتی مرگ می گردد. در تحقیقات بعدی مشخص شد که مادران دارای گروه خونی O احتمالا در اثر عکس العمل به جنین دارای گروه خونی A و یا B بیشتر در معرض چنین مسمویتی قرار می گیرند.

زنان و زایمان ضعف تولد

زنان و زایمان

گاهی ناسازگاری گروه خون که ممکن است بین مادر دارای گروه خون O و پدر دارای گروه خون A بروز کند باعث تولد نوزاد ناقص می شود. مشکلات دیگری هم در سلامتی نوزاد ایجاد می شود که ناشی از RH گروه خونی والدین است. در این گونه شرایط فقط اگر RH گروه خون مادر مثبت باشد مشکلی ایجاد نخواهد شد. در حدود پنجاه سال پیش تحقیقاتی به عمل آمد که در نتیجه آن مشخص شد مادرانی که RH خونی آنان منفی است و دارای کمبود عامل خونی هستند و جنینی در رحم دارند که دارای RH خونی مثبت است، از موقعیت ویژه ای برخوردارند. نوزادانی که دارای RH خونی مثبت هستند پادگن RH را در سلولهای خونی خود دارند. مورد فوق در سیستم گروههای خونی اصلی وجود ندارد؛ به این معنا که افراد دارای RH منفی در برابر پادگن RH پادتنی تولید نمی کنند، مگر آنکه از ابتدا در برابر آن حساس باشند.

چنین حساسیتی معمولا در هنگام تداخل خون مادر و نوزاد، در زمان تولد اولین نوزاد، رخ نمی دهد زیرا سیستم ایمنی بدن مادر زمان لازم را برای عکس العمل در برابر جنین ندارد، اما در زایمان بعدی، نوزاد دارای RH مثبت از آسیب در امان نخواهد ماند، چون سیستم ایمنی بدن مادر، پادتنهای لازم برای مقابله با گروه خونی جنین را تولید کرده است که باعث نقص در تولد و حتی مرگ نوزاد خواهد شد. خوشبختانه امروزه واکسنی وجود دارد که به مادران دارای RH منفی پس از تولد اولین نوزاد و سپس بعد از هر زایمان تزریق می شود تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود. به هر حال بهتر است مادران در دوران بارداری از RH خونی خود مطلع باشند تا بموقع از واکسن استفاده کنند.

 نازایی و سقط جنین

 در حدود چهل سال پژوهشگران به مطالعه علل نازایی، که به نظر می رسید در میان زنان دارای گروههای خونی A و B و AB بیش از زنان گروه خونی O باشد، پرداختند. نتیجه بسیاری از این پژوهشها حاکی از واکنش پادتنهای مجرای رحم در برابر اسپرم مردانه بود. در تحقیقات به عمل آمده در سال ۱۹۷۵ به روی ۲۸۸ جنین سقط شده، غالب آنان دارای گروه خونی B ، A و AB بودند که احتمالا نتیجه ناسازگاری مادران گروه خونی و با پادتهای ضد A و ضد B بود. نمونه های فراوان از زنانی که سقط جنینهای مکرر را تجربه کردند، مادران دارای گروه خونی O و پدران دارای گروه خونی A بودند که سازگاری خونی نداشتند. با این همه علت نهایی نازایی هنوز مشخص نیست و به گمان من در این مورد عوامل بسیار دیگری دخالت دارند از جمله حساسیتهای غذایی، ضعف غذایی، چاقی و فشارهای عصبی.

 مورد بیماری: نازایی                        بیمار: نیوس، ۴۴ ساله، گروه خون B

نیوس اهل آمریکای جنوبی و زنی چهل و چهار ساله بود. او اولین بار در سال ۱۹۹۱ و به خاطر مشکلات گوارشی به من مراجعه کرد. در طول یکسال و پس از بکارگیری رژیم غذایی گروه خون B بهبود یافت، اما روزی با خوشحالی و شرم اعلام کرد که باردار نیز هست. اگرچه نیوس قبلا در اینباره حرفی نزده بود، اما اعتراف می کرد که او و همسرش سالها و پس از انجام انواع درمانها مدتها بود از بچه دار شدن ناامید شده بودند. نیوس اعتقاد داشت رژیم غذایی مناسب گروه خونی اش باعث شده تا باردار شود. او نوزاد دختر سالمی به دنیا آورد و او را ناشا به معنای هدیه خداوند نامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *