یکی از میوه هایی که شاید کمتر مصرف کنید منگوستین است این میوه با نام علمی گارسینی انبه میوهٔ گرمسیری خاصی است که طعم ترش و شیرینی دارد. خاستگاه این میوه جنوب‌شرقی آسیاست، اما در مناطق مختلف گرمسیری سرتاسر جهان هم یافت می‌شود. بعضی‌ها این میوه را منگوستین بنفش می‌نامند، چون وقتی می‌رسد، پوستش رنگ بنفش تیره‌ای به خود می‌گیرد. اما بخش خوراکی آن سفید روشن است. این میوه سرشار از مواد مغذی، فیبر و آنتی اکسیدان های خاص است .

این میوه بسیار مفید برای بدن و سلامت عمومی ان است و می تواند به کاهش وزن شما هم بسیار کمک کند و در لاغری شما موثر باشد. منگوستین کالری نسبتا کم، اما مواد مغذی فراوانی دارد. این میوه حاوی فیبر و پروتئین و ویتامین سی و ب6 و ب1 وب 2 و منگنز و مس و منیزیم است ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در منگوستین، برای حفظ روند بسیاری از عملکردهای داخلی بدن انسان ضروری هستند؛ از جمله انقباض عضلانی، بهبود زخم، ایمنی بدن و عملکرد اعصاب و کاهش وزن . یک پیمانه از میوه می تواند 14 درصد مقدار فیبر روزانه ی بدن تان را تامین کند .

لاغری در یک جلسه بدون جراحی درد و خونریزی

طرز مصرف منگوستین :

خوردن این میوه سخت نیست اما فصل این میوه کوتاه است و در هر جایی هم یافت نمی‌شود. کنسرو منگوستین راحت‌تر پیدا می‌شود، اما باید به خاطر داشته باشید که به کنسروها، اغلب شکر اضافه می‌کنند. آب منگوستین یا پودر مکمل آن هم در بعضی فروشگاه‌ها وجود دارند. قسمت خوراکی منگوستین سفید و آبدار است. این قسمت میوه را می‌توان به‌صورت خام خورد، یا به اسموتی و سالاد میوه اضافه کرد؛ چون طعم فوق‌العاده‌ای به آن‌ها می‌دهد.

منگوستین و کاهش وزن :

توجه کنید که خاصیت منگوستین در کاهش وزن، یکی از بزرگ‌ترین دلایل اهمیت آن در حوزهٔ بهداشت و سلامت است طی بررسی ها و مطالعات ، به موش‌هایی با رژیم غذایی سرشار از چربی، مقداری منگوستین دادند؛ این موش‌ها نسبت به سایر موش‌ها، به میزان کمی اضافه‌وزن پیدا کردند به همین شیوه، در مطالعهٔ ۸ هفته‌ای مختصری، کسانی که دو بار در روز، هر بار به مقدار ۹۰، ۱۸۰ یا ۲۷۰ میلی‌لیتر آب منگوستین مصرف کردند، نسبت به سایرین، شاخص تودهٔ بدنی پایین‌تری داشتند. تحقیقات زیادی روی رابطهٔ منگوستین و اضافه‌وزن انجام نشده، اما کارشناس‌ها معتقدند که اثرات ضدالتهابی این میوه، نقش مهمی در سوخت‌وساز بدن و جلوگیری از افزایش وزن ایفا می‌کنند اگر قصد لاغری دارید حتما مصرف این میوه را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید .

منگوستین و گوارش بهتر :

همانطور که اشاره کردیم این میوه پُر از فیبر است. یک پیمانه منگوستین، ۱۴ درصد از مقدار فیبر موردنیاز روزانهٔ بدن را تأمین می‌کند. فیبر برای سلامت گوارش ضروری است و رژیم‌های سرشار از فیبر، برای کارکرد منظم روده مفید هستندهمان‌طور که گفته شد، نتایج این تحقیقات در مورد منگوستین بسیار نویدبخش هستند، اما بیشتر آن‌ها تحقیقات آزمایشگاهی و آزمایش روی حیوانات هستند؛ بنابراین برای اثبات قطعی تأثیر منگوستین روی مغز، قلب و دستگاه گوارش، باید تحقیقات بیشتری روی انسان انجام شود.

منگوستین و آنتی اکسیدان های قوی :

باید بدانید که از مهم‌ترین خواص منگوستین فهرست منحصربه‌فرد آنتی‌اکسیدان‌های آن باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیب‌هایی هستند که اثرات زیان‌بار مولکول‌های بالقوه مضری به‌نام رادیکال های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد، با بیماری‌های مزمن مختلفی در ارتباط هستند.منگوستین حاوی چندین مادهٔ مغذی است که آنتی‌اکسیدان دارند، مانند ویتامین سی و فولات. علاوه بر این، زانتون هم دارد؛ نوع منحصربه‌فردی از ترکیب‌های گیاهی که خواص آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی دارند. چندین مطالعه حاکی از آن هستند که فعالیت آنتی‌اکسیدانیِ زانتون‌ها، منجر به اثرات ضدالتهابی، ضدسرطانی، ضدپیری و ضددیابتی شده است. زانتون موجود در منگوستین، فواید بالقوهٔ فراوانی برای سلامتی انسان دارد.

منگوستین و خاصیت ضدالتهابی :

باید بدانید که زانتون‌های موجود در منگوستین، نقش مهمی در کاهش التهاب ایفا می‌کنند. مطالعات آزمایشگاهی و آزمایش روی حیوانات، حاکی از آن هستند که زانتون‌ها اثر ضدالتهابی دارند و می‌توانند ریسک بیماری‌های التهابی، همچون سرطان، بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهند. منگوستین فیبر زیادی دارد. برای نمونه، چندین مطالعه روی حیوانات نشان داده‌اند که رژیم سرشار از فیبر، واکنش‌های التهابی بدن را کاهش می‌دهند.

منگوستین و خاصیت ضد سرطانی :

بررسی ها نشان داده‌اند که رژیم‌های سرشار از سبزی و میوه‌هایی مانند منگوستین، با کاهش ابتلا به سرطان در ارتباط هستند. بعضی ترکیب‌های گیاهی موجود در منگوستین، مانند زانتون‌ها، اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارند که می‌تواند در مقابله با رشد و گسترش سلول‌های سرطانی مفید باشندندین مطالعهٔ آزمایشگاهی نشان داده‌اند که زانتون‌ها می‌توانند جلوی رشد سلول‌های سرطانی را در بافت‌های سینه، شکم و ریه‌ها بگیرند.

منگوستین و سلامت قلب :

بررسی ها نشان داده که منگوستین روی سلامت قلب هم تأثیر دارد. آزمایش روی حیوانات نشان داده که عصارهٔ این میوه، عوامل ریسک بیماری قلبی، همچون کلسترول بد و تری گلیسیرید را کاهش و در مقابل، کلسترول خوب را افزایش می دهد . پس برای سلامت قلب تان این میوه ی مفید را مصرف کنید .

منگوستین و سلامت مغز :

می دانید که سلامت مغز یکی از مهمترین مسائلی است که باید به ان توجه شود مطالعات حاکی از آن هستند که عصارهٔ منگوستین در جلوگیری از زوال عقل، کاهش التهاب مغزی و بهبود عوارض افسردگی در موش‌ها مؤثر است. با این حال، باید در این حوزه، مطالعات بیشتری روی انسان انجام شوند.

معایب استفاده از منگوستین چیست ؟

التبه باید بگوییم عوارض بد بسیار اندکی از مصرف میوهٔ منگوستین گزارش شده و به احتمال زیاد، برای بیشتر افراد مضر نیست، اما انواع فراوری‌شدهٔ آن، مانند مکمل‌ها، آب‌میوه یا پودر، صددرصد هم بدون‌عارضه نیستند بررسی ها حاکی از آن هستند که زانتون موجود در مکمل‌های گیاهی، ممکن است فرایند لخته‌شدن خون را کاهش دهد. از آنجا که منگوستین سرشار از زانتون است، اگر مشکلی با لختگی خون دارید یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، بهتر است انواع فراوری‌شدهٔ منگوستین را مصرف نکنید. هنوز تحقیقات مناسبی روی تأثیر مکمل‌های منگوستین روی خانم‌های باردار یا شیرده انجام نشده، بنابراین بهتر است طی دوران بارداری یا شیردهی، از این مکمل‌ها استفاده نکنید و با پزشک تان مشورت کنید . برای مصرف مکمل منگوستین هم باید با پزشک مشورت کنید اگر باردار هستید یا بیماری زمینه ای داری باید قبل از مصرف هر مکملی با پزشک تان مشورت کنید کسانی که قصد کاهش وزن دارند باید این میوه را حتما تهیه کنید زیرا این میوه بسیار کم کالری است ولی همانطور که شرح دادیم سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن و غنی از آنتی اکسیدان است .

لاغری در یک جلسه بدون جراحی درد و خونریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *