اگر از چاقی موضعی رنج می برید و از هیچ راهی حتی کم کردن سایز و وزن نتوانسته اید از شر این چربی ها خلاص شوید با مقاله ی ما همراه شوید .

دستگاه لاغری موضعی با اندرمولوژی یا LPG :

سیستم های رولر و وکیوم تقریبا اولین دستگاه هایی بودن که برای درمان چاقی و سلولیت ارائه شدند و هنوز حضور قوی و موثر خودشان را در این زمینه حفظ کرده اند زیرا در شل کردن بافت و کندن رسوبات و به ویژه در برقراری مجدد جریان خون و لنف و تخلیه رسوبات نقش موثرو قابل توجهی دارند .به همین دلیل این دستگاه یکی از سیستم های جدایی ناپذیر مراکز درمانی مرتبط است و همه مراکز حتی در صورت داشتن همه تجهیزات یاد شده در بالا برای تکمیل برنامه درمانی بیمار و تحقق نتایج درمان ها نیازمند سیستم رولر وکیوم هستند .

رول یعنی غلطک و وکیوم یعنی مکش :

این دستگاه دارای یک پمپ مکنده است که مقدار مکش آن و تعداد قطع و وصل مکش آن در یک دقیقه فرکانس و نیز نحوه شروع و خاتمه هر موج مکشی آن توسط یک مدار الکترونیکی و نرم افزار کنترل می شود .انتهای لوله های مکش به وسیله ای شبیه اتو ختم می شود که در دست درمانگر قرار می گیرد و داخل آن غلطک هایی تعبیه شده است با گذاشتن این قسمت روی پوست مکش دستگاه پوست را به لا به لای غلطک ها می کشد و دوباره ول می کند تعداد کشیدن و ول کردن ها در یک دقیقه قابل انتخاب است .

با حرکت دادن این قسمت روی پوست غلطک ها نیز شروع به چرخش کرده و پوست لای غلطک ها را ماساژ می دهند گاهی نیر انتهای لوله های مکش به کاپ هایی ( ظرف های فنجانی شکل ) با سایزهای کوچک تا بزرگ ختم می شود و درمانگر از آن ها برای درمان استفاده می کند .

اثرات این سیستم ها در درمان سلولیت از جمله در شل کردن بافت و کندن رسوبات و به ویژه در برقراری مجدد جریان خون و لنف و تخلیه رسوبات از بافت موضع درمان تحت آزمایشات بافت شناسی ثابت شده و مورد تایید مراجع ذیصلاح بین المللی از جمله FDA قرار گرفته است این دستگاه ها به اندرمولوژی وکیوم درمانی و LPG معروفند . این دستگاه موجب افزایش جریان خون مویرگی پاکسازی سموم بافت افزایش سوخت و ساز کوچک شدن سایز سلول های چربی تحریک بافت همبند پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی بافت همبند پوست می شود .

شایان ذکر است سیستم های رولر وکیوم ابتدا برای پیشگیری و درمان سلولیت طراحی و ارائه شدند ولی امروزه این سیتم های کاربردهای فراوانی در پوست و زیبایی مانند لیفتینگ و جوانسازی و نیز در مواردی نظیر ایجاد Relaxation و تسکین درد به ویژه در پزشکی ورزشی دارند .

کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی یعنی درمان با استفاده از گاز CO2 دستگاه کربوکسی تراپی ابتدا برای درمان زخم های دیابتی و عروقی ساخنه شد لیکن با شناخت بیشتر قابلیت های آن در درمان های پوست و زیبایی نیز توسعه یافت .

کربوکسی تراپی دستگاهی است که گاز دی اکسید کربن را با دقت بسیار بالا و میزان مشخص شده و با عمق مورد نظر پزشک به زیر پوست تزریق می کند دستگاه کربوکسی تراپی از واکنش طبیعی بدن در مقابل حضور دی اکسید کربن در بافت زیرپوست برای درمان مشکلات مختلفی بهره می گیرد مکانیسم عمل آن به شرح زیر است .

وقتی گاز دی اکسید کربن بطور مستقیم  در زیر پوست تزریق می شود غلظت گاز دی اکسید کربن در موضع تزریق بیشتر از حالت عادی اندازه گیری شده و بافت ناحیه تزریق بطور مصنوعی دچار کمبود اکسیژن می شود سیستم فیزیولوژی بدن در مقابل هشدار کمبود اکسیژن با تحریک رفلکس وازودیلاتاسیون ( گشادی عروق ) جریان خون مویرگی را در موضع افزایش داده و از این طریق موجب افزایش اکسیژن بافتی و در نهایت بالا رفتن سوخت و ساز بافتی و شروع مصرف چربی ها می شود .

از طرفی تزریق گاز دی اکسید کربن بطور مستقیم موجب متلاشی شدن سلول های چربی شده و ورود آن ها به چرخه سوخت و ساز را تسهیل می کند دستگاه کربوکسی تراپی با مکانیسم فوق برای کمک به درمان سلولیت و کاهش چربی های انباشته شده استفاده می شود لیکن این سیستم نیز در جدا کردن رسوبات از دیواره ی عروق باز کردن عروق بسته شده و تخلیه مواد زائد از موضع درمان تقش قابل ملاحظه ای نداردو لذا نمی توان به تنهایی در درمان سلولیت موفق باشد ولی بطور قطع می تواند نتایج درمان های دیگر را ازتقاء بخشد این دستگاه نیز علاوه بر کمک به درمان سلولیت و چاقی موضعی در نواحی ران شکم و پلو ها در موارد آکنه چین و چروک جوانسازی افزایش کیفیت و استحکام و درمان زخم های دیابتی و عروقی نیز استفاده می شود .

الکتروتراپی :

الکتروتراپی یعنی کاربرد جریان الکتریکی برای اهداف درمانی تاریخچه الکتروتراپی به سال 1786 برمی گردد که برای اولین بار گالوانی عصب و عضله یک قورباغه رابا بار الکتریکی تحریک نمود .

در سیستم عصبی – عضلانی بدن انسان اعصاب مانند سیم های برق و عضلات مانند موتور الکتریکی عمل می کنند یعنی عضلات در مقابل ولتاژ الکتریکی ارسالی از مغز از از طریق اعصاب ( که مقدار آن در حد میلی ولت است) تحریک و منبقض شده و کار مورد نظر را مانند خم کردن بازو انجام می دهند از این مثال می توان نتیجه گرفت که اگر در عصبی که انتهای آن به یک عضله متصل است بطور مصنوعی ولتاژ ایجاد کنیم ولتاژ ایجاد شده از طریق عصب که شبیه سیم برق عمل می کند به عضله منتقل شده و موجب تحریک و انقباض آن خواهد شد .

دستگاه الکتروتراپی در واقع یک تولید کننده امواج الکتریکی ( الکتریسیته یا برق ) با ویژگی های خاصی است که بدون ایجاد برق گرفتگی از پوست بیمار عبور کرده و ولتاژ لازم برای تحریک عضله مورد نظر را در اعصاب منتهی به آن عضله ایجاد می کند و بطور مصنوعی و خارج از اراده ( فرمان مغز ) فرد موجب تحریک و انقباض عضله می شود این دستگاه معمولا دارای الکترودهای مختلفی است که به منظور اعمال جریان الکتریکی در روی پوست نواحی ران باسن کمرو سینه قرار می گیرند .

انقباض عضلات همان چیزی است که حین انجام ورزش و تمرینات بدنی رخ می دهد بنابراین انقباض عضلات با الکتروتراپی نیز مانند ورزش کردن موجب خواهد شد :

  1. سوخت و ساز و جریان خون و لنف در موضع درمان افزایش یابد و کالری های قابل دسترس مصرف شوند
  2. دمای موضع درمان افزایش یافته و تجمعات سفت و منورم چربی ها را کمی به هم زند
  3. خاصیت ارتجاعی پوست بدلیل انقباض عضلانی فیبرهای بافت همبند بهبود یابد

شایان ذکراست با توجه توانمندی سیستم های الکتروتراپی در ایجاد انقباض در بافت همبند این سیستم ها کاربرد گسترده ای در درمان های لیفتینگ جوانسازی و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست نیز دارد همچنین با عملکردی به نام الکتروفورزیس یا یونتوفورزیس به نفوذ برخی کرم ها و ژل ها در پوست مانند ژل های سلولیت درمانی جوانسازی هیدرودرمی و غیره کمک می کنند .

و بد نیست بدانید که سیستم های الکتروتراپی بیش از چهار سال است که در بخش های فیزیوتراپی به منظور بازتوانی بیماران بعد از آسیب های عضلانی – اسکلتی سکته های مغزی آسیب های عصبی کنترل درد و غیره کاربرد بسیار موفق و پراهمیتی دارند .

برای لاغری موضعی و  مشاوره با پزشک ما در کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سه =