رژیم های لاغری بسیار کم چرب چیست و چگونه باعث لاغری می شود؟یکی از رژیم های لاغری همین رژیم های بسیار کم چرب است شاید فکر کنید این رژیم می تواند برای سلامت بدن مشکلاتی را ایجاد کند باید بدانید که  این رژیم معمولا برای کاهش وزن توصیه می شود در این رژیم چربی تنها سی درصد از مقدار کالری دریافتی روزانه را تشکیل می داد. بسیاری از تحقیق ها نشان دادند اینگونه غذا خوردن، تاثیر گذارترین راه برای کاهش وزن طولانی مدت نیست.

برای لاغری در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

تحقیق های انجام شده در طولانی مدت تنها تاثیر کمی از این رژیم را روی وزن نشان دادند. همچنین در بیماری قلبی یا سرطان نشانی از تاثیر رژیم فوق العاده کم چرب نبود. با این حال بسیاری از طرفداران رژیم فوق العاده کم چرب ادعا می کنند این نتایج نقص دارند چون آنها سی درصد چربی را ناکافی می دانند. بسیاری از آنها توصیه می کنند برای تاثیرگذار بودن رژیم کم چرب باید تنها ده درصد کالری روزانه شامل چربی شود سعی ما بر ان است که در این مقاله درباره ی این رژیم بیشتر بحث خواهیم کرد تا بیشتر آن را بشناسیم .

رژیم های لاغری بسیار کم چرب و برنامه ی غذایی

رژیم های لاغری بسیار کم چرب

خوب است بدانید که بهترین برنامه غذایی برای رژیم های لاغری بسیار کم چرب شامل مقدار متعادلی از کربوهیدرات ها و چربی ها است می دانیم که  چربی ها شامل هر دو نوع چربی اشباع و غیر اشباع می شود. منظور از چربی های اشباع آن دسته از چربی هایی نیست که در غذاهای فرآوری شده وجود دارد چون همه می دانیم که این نوع چربیَ، ناسالم است. سال های اخیر بسیاری معتقد بودند که تا جای ممکن باید چربی ها را از برنامه غذایی بیرون کرد. امروزه نیز می توانید انواع محصولات کم چرب با برچسب رژیمی را در فروشگاه ها ببینید. با اینکه این پزوهش ها نشان دادند به جای چربی باید بیشتر مراقب کربوهیدرات های دریافتی خود باشیم بدان معنا نیست که این گروه غذایی مهم را باید به کلی از برنامه خود حذف کنیم. همیشه به مقداری کربوهیدرات برای تامین انرژی در طول فعالیت بدنی نیاز است. بنابراین به جای اینکه افراطی عمل کنیم باید یاد بگیریم تعادل را حفظ کنیم. برنامه غذایی سالم شامل تمام گروه های غذایی به صورت حساب شده و متعادل می شود.

مزایا و معایب این رژیم های لاغری

رژیم های لاغری بسیار کم چرب

جالب است بدانید که این رژیم اجازه نمی دهد چربی بیشتر از ده درصد کالری روزانه باشد. همچنین این نوع رژیم معمولا پروتئین پایین و کربوهیدرات بالایی دارد . رژیم های لاغری بسیار کم چرب بیشتر شامل غذاهای گیاهی هستند و مصرف محصولات حیوانی از جمله تخم مرغ، گوشت و لبنیات پر چرب را محدود می کنند. غذاهای گیاهی پر چرب از جمله روغن زیتون اکسترا ویرجین، آجیل ها و آوکادو  در این رژیم نیز محدود هستند، حتی با این وجود که غذاهای سالمی در نظر گرفته می شوند. باتوجه به اینکه چربی برای برخی از عملکردهای بدن لازم است این وضعیت می تواند مشکل ساز شود. چربی منبع اصلی کالری است، غشای سلولی و هورمون ها را می سازد و به جذب بهتر ویتامین ها  محلول در چربی مانند ویتامین در بدن کمک می کند. علاوه بر این موارد، چربی باعث طعم دهی به غذا می شود. رژیم غذایی که چربی در آن کم است به اندازه رژیم هایی که چربی به صورت متوسط یا بالا حضور دارد دلپذیر نیست. با این وجود، پژوهش ها نشان دادند رژیم فوق العاده کم چرب می تواند مزایای تاثیرگذاری در برابر برخی مشکلات داشته باشد.

رژیم های لاغری بسیار کم چربمی توانند در مقابل چندین بیماری جدی از جمله ناراحتی قلبی، دیابت، چاقی و ام اس تاثیر خوبی داشته باشند.  بیماری قلبی رژیم بسیار کم چرب می تواند چندین شاخص افزایش خطر بیماری قلبی را بهبود دهد که عبارتند ری اکتیو بالا که از نشانه های التهاب است .رژیم بسیار کم چرب و چاقی و کاهش وزن : افرادی که  چاق هستند هم می توانند از مزایای رژیم بسیار کم چرب بهره مند شوند. رژیم غذایی بسیار کم چرب توانسته افراد چاق را با نتایج تاثیرگذاری درمان کند. در پژوهشی که روی ۱۰۶ فرد بسیار چاق انجام شد محققان دریافتند که شرکت کنندگان در این رژیم توانستند به صورت متوسط ۶۳٫۵ کیلوگرم وزن کم کنند. این نتیجه برای رژیمی که بر پایه کربوهیدرات تنظیم شده بسیار قابل توجه است .

رژیم های لاغری بسیار کم چرب و بیماری ام اس

 همانطور که می دانید ام اس یک بیماری خود ایمنی است که مغز، نخاع و اعصاب نوری در چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است از داشتن رژیم بسیار کم چرب نفع ببرند. دکتر روی سوانک شروع به درمان افراد مبتلا به ام اس با رژیم سوانک کرد. سوانک در معروفترین تحقیق خود به مدت ۵۰ سال ۱۵۰ فرد مبتلا به ام اس را زیر نظر گرفت.

نتایج نشان داد رژیم های لاغری بسیار کم چرب می تواند جلوی پیشرفت ام اس را بگیرد. بعد از ۳۴ سال، تنها ۳۱ درصد از افراد پیرو از رژیم فوق العاده کم چرب از دنیا رفتند در حالی که ۸۰ درصد از کسانی که این رژیم را رعایت نکردند بر اثر ام اس مردند . برخی می گویند تاثیر کاهش فشار خون این رژیم غذایی ممکن است مستقیما با چربی کم موجود در آن رابطه نداشته باشد. مثلا رژیم برنج، بسیار کم چرب و فوق العاده کم سدیم است که می تواند تاثیر مثبتی روی فشار خون بگذارد. یکنواختی و ساده بودن رژیم غذایی می تواند به صورت غیر مستقیم موجب کاهش کالری دریافتی شود چون افراد تمایلی ندارند از غذاهای کم چرب و تقریبا بی مزه زیاد استفاده کنند. کم کردن کالری دریافتی بیشترین مزیت را برای وزن و سلامت متابولیک دارد.

تاثیر آن روی دیابت نوع 2

رژیم های لاغری بسیار کم چرب

نتایج تحقیقات نشان دادند رژیم های لاغری بسیار کم چرب با کربوهیدرات بالا می تواند منجر به بهبود در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شود. برای مثال در تحقیقی که با رژیم بسیار کم چرب روی افراد مبتلا به دیابت انجام شد ۶۳ نفر از ۱۰۰ شرکت کننده شاهد کاهش سطح قند خون ناشتا خود بودند. همچنین ۵۸ درصد از افرادی که قبل از تحقیق وابسته به انسولین بودند قادر شدند مقدار مصرف انسولین را کاهش دهند و یا کاملا متوقفش کنند. محققان در بررسی های دیگری نیز به نتیجه رسیدند که رژیم غذایی بسیار کم چرب برای افراد مبتلا به دیابتی که وابسته به انسولین نیستند، مزایایی دارد .برای شروع این رژیم لاغری حتما با پزشک مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *