چند دلیل برای تغذیه به شیوه ی کم کالری | غذای کم کالری کدام استReviewed by Mehdi kh on Oct 31Rating: 5.0

وقتی رژیم غذایی کم کالری را در پیش می گیرید، می توانید چیزی بیشتر از یک وعده و قول را تجربه کنید. برنامه های غذایی برای کاهش وزن می توانند یکی پس از دیگری به سرعت بیایند و بروند و وزن کم کردن های سریع، کوتاه مدت و بی دوام این برنامه های بیشتر وقتها به قیمت برهم خوردن تعادل کلی تغذیه ی شما تمام می شود.

رژیم غذایی خیلی بیشتر از یک برنامه برای کم کردن وزن است. این رژیم می تواند بخشی از یک زندگی سالم تر و شادتر باشد. در این مقاله چند دلیل عمده برای اثبات این ادعا ارائه می کنیم که چرا یک برنامه ی تغذیه بر پایه ی اندازه ی گلوکز  هم برای کنترل وزن و هم سلامت کلی بدن، راهی رو به جلوست.

تثبیت قند خون

وقتی میزان گلوکز غذاهایی که می خورید بالاست، قند خون تان به سرعت چند برابر افزایش پیدا می کند. این افزایش باعث ترشح انسولین (که هورمون پرقدرتی است) در بدن شما می شود. انسولین گلوکز را از خون می شوید و به ماهیچه ها و کبد می فرستد تا در آنجا به عنوان انرژی مورد نیاز در آینده ذخیره شود. اگر غذاهایی بخورید که گلوکز تولید می کند، برای خون تان مدام تدارکات اضافی می فرستید.

وقتی کبد و ماهیچه های شما دیگر نمی توانند گلوکز بیشتری ذخیره کنند، آن را به سلول های چربی می فرستند که تعدادشان به سرعت بیشتر می شود. برای مصرف گلوکز ذخیره شده، باید انرژی مصرف کنید؛ اما بیایید قبول کنیم که تعداد دوندگان ماراتن در میان ما کم است! به دنبال بالا رفتن گلوکز در اثر خوردن غذاهایی که گلوکز بالا دارند نوبت پایین رفتن سریع و اجتناب ناپذیر قند خون می رسد و همین باعث می شود برای برقراری توازن قند خون، غذاهایی بخورید که گلوکز  بالا دارند. این نوعی دایره شر است.

خوردن غذای کم کالری به این معناست که میزان قند خون تان ثابت باقی می ماند؛ چون غذای کم جی. ال. گلوکز را پیوسته و آرام آرام به خون می رساند، نه مثل وقتی که غذای پر جی. ال. می خورید، در وضعیت تند و ناگهانی و کوتاه مدت. یک جریان گلوکزرسانی مداوم و قطره قطره، یعنی ثبات میزان قند در خون و افت و خیز کمتر آن.

ولع خوردن را مهار کنید

وسط روز یا هنگام عصر میل به خوردن، بر بیشتر افراد چیره می شود. خیلی وقت ها تنها غذایی که میل به خوردن را در شما ارضا می کند، خوردن چیزی شیرین با شور و پر از چربی است؛ یعنی غذاهایی با گلوکز  بالا. بیشتر وقت ها در همان لحظه ای که قند خون بعد از خوردن غذاهای پر کالری پایین می آید، به انسان ولع خوردن دست می دهد. بیشتر خوردن غذاهایی که گلوکز دارند، تسلسل تولید قند و انسولین را در خون دوباره شروع می کند.

انتخاب غذاهایی کم کالری برای خوردن در وعده های غذایی یا میان وعده به این معناست که تسلسل تولید قند و انسولین در خون، در مسیر خود متوقف می شود. اگر بالا و پایین رفتن های ناراحت کنندهی میزان قند خون را متوقف کنید، ولع شما هم برای خوردن غذاهای چرب و شیرین متوقف می شود. البته گاهی می توانید شکلات یا غذاهای شیرین مورد علاقه تان را بخورید و باز هم از آنها لذت ببرید. هر وقت در انتخاب غذاها افراط کردید، کنترل اوضاع را به دستتان می دهد.

وزن تان را کنترل کنید

برای این که بفهمید آیا با کم کردن مصرف غذاهای پرکالری، پرچرب و خیلی شیرین، مقدار کل کالری بدن شما کم می شود یا نه، لازم نیست ریاضیدان یا حتی متخصص رژیم باشید. برای کاهش وزن، حذف این نوع غذاها نیازی اساسی است. می توانید با تغذیه به روش کم کالری میزان قند خون تان را کاهش دهید و با افزایش فعالیت هایتان، چربی هایتان را بسوزانید. این مؤثرترین راه برای کاهش وزن و حفظ وزن پس از کاهش برای همیشه است. خلق و خویتان را تثبیت کنید

وقتی غذای پرکالری می خورید و در اثر آن قند خون تان مثل یویو بالا و پایین می رود، خلق و خوی شما هم دائم تغییر می کند. مغز شما، مرکز کنترل شماست. اگر مغزتان برای انرژی گرسنگی بکشد، بقیه ی بدنتان از کار می افتد. اگر در اثر خوردن غذاهای پر گلوکز یک دقیقه به مغزتان انرژی بیش از حد برسد و دقیقه ی دیگر انرژی افت کند، شما و همه ی کسانی که در اطرافتان هستند.

با اخلاق بدی که از خودتان نشان میدهید. تأثیر به وجود آمده را احساس خواهند کرد؟ وقتی سوخت بدن تان کم می شود، کج خلق، زودرنج و کم طاقت می شوید. تحقیقات بسیاری نشان میدهد که وقتی ذخیره ی غذایی شما پایین است (یعنی وقتی گرسنه هستید)، عملکرد تشخیصی (نحوه ی تفکر و تمرکز) شما به شکل منفی تحت تأثیر قرار می گیرد.

اطمینان پیدا کردن از این که به مغزتان به طور ثابت و پیوسته انرژی می رسد، حیاتی است. پیروی از برنامه ی کم جی. ال. به این دلیل است که غذای بیشتری بخورید و انرژی، کم کم و یکنواخت به اندام هایتان برسد. قند خون تان ثابت بماند. خلق وخویتان یکنواخت باشد و همه ی اطرافیانتان را خوشحال نگه دارید.

ترشح هورمون هایتان را متوازن کنید

خوردن غذاهایی که گلوکز بالا دارند به این معناست که هورمون انسولین (ماده ی کنترل کننده ی قند خون) بیش از حد ترشح خواهد شد. تولید هورمون و به کار انداختن آنها کار شاقی نیست فقط مقدار زیادی انرژی و مواد غذایی می خواهد. سیستم آندوکرین شما (سیستمی که هورمون ها را کنترل می کند) تقریبا در همه ی جنبه های رفاهی بدن وجود دارد.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =