امروزه همواره محبوبیت روش جراحی پلاستیک همچنان در حال افزایش است، در سال 2017، 5/17 میلیون عمل جراحی انجام شد که در مقایسه با کل سال 2016، افزایش 2 درصدی داشته است و عمل زیبایی لیپوساکشن نسبت به سال های گذشته 5 درصد افزایش یافته است.

 

لیپوساکشن

سوال های مرتبط با عمل جراحی لیپوساکشن:

1) لیپوساکشن سنتی چیست؟

به طور کلی لیپوساکشن یک روش جراحی است که با ایجاد برش هایی در پوست، چربی زیر پوست را که در برابر رژیم و ورزش مقاوم است را از بین می برد.

لازم به ذکر است که این یک روش کاهش وزن نیست، در عوض روشی است برای از بین بردن چربی در افراد سالمی که از روش های دیگر جواب نگرفتند، لیپوساکشن یک روش زیبایی است که منجر به حذف چربی ها می گردد البته آن دسته از چربی هایی که به نظر نمی رسد بتوان آن ها را از طریق ورزش و رژیم غذایی از بین برد.

این روش یک روش تهاجمی و جراحی است که یک جراح پلاستیک و یا متخصص پوست و زیبایی از این روش برای از بین بردن چربی های شکم، ران، باسن، پشت، دست ها، پهلوها و یا حتی چهره به منظور بهبود شکل آن ها و کوچکتر شدن آن ها بهره می گیرد.

لیپوساکشن می تواند با سایر جراحی های پلاستیک انجام شود مثل چهره، کوچکتر کردن سینه و …

2) در کدام قسمت های بدن عمل لیپوساکشن انجام می گیرد؟

برخی از قسمت های رایج بدن که عمل لیپوساکشن در آن قسمت ها انجام می گیرد عبارتند از: غبغب، پشت گردن، سینه ی خانم ها، خارج ران، قسمت بالایی و پائینی بازوها، چربی هایی که در قسمت بند سوتین وجود دارد، شکم و زیر شکم، پهلوها (love handle) و حتی سینه آقایان.

مناطق کمتر شایع  که در عمل لیپوساکشن کمتر مورد توجه قرار می گیرد، مچ پا، داخل ران، منطقه ی مورد نظر و هدف برای هر فرد متفاوت است، زیرا هر فرد نسبت به رژیم غذایی و ورزش به طور متفاوتی پاسخ می دهد.

بیماران قبل از اقدام به این عمل باید با پزشک مربوط خود مشورت کنند تا مشخص شود کدام ناحیه از بدن آن ها نیاز به این عمل جراحی دارد، در نهایت مطمئن شوند که عمل جراحی لیپوساکشن در آن ناحیه خطری برای آن ها ندارد و جواب می دهد.

3) کدام افراد کاندیدای مناسبی برای روش لیپوساکشن می باشند؟

بهترین نامزدها افراد سالمی هستند که از بیماری خاصی رنج نمی برند و نسبت به وزن دلخواهشان نزدیک هستند و فاصله خیلی زیادی با وزن دلخواهشان ندارد و در ضمن از استعمال دخانیات مانند سیگار، قلیان و … خودداری می کنند.

به عبارتی دیگر بیماران ایده آل آن دسته از افرادی هستند که چربی در بین عضلات و پوست دارند نه اینکه دارای چربی در لایه زیرین ماهیچه ها باشند.

علاوه بر این، جراحان قبل از توصیه به لیپوساکشن باید شرایط پوست یک فرد را ارزیابی کنند.

بیمارانی که دارای پوست قابل ارتجاع یا به عبارتی پوستی که الاستیسیته و کشسانی خوبی دارد نیز نامزد خوبی برای لیپوساکشن هستند اما در مقابل افرادی که دارای پوست شل و سلولیت دار هستند، نامزدهای خوبی برای لیپوساکشن نیستند چرا که این شرایط می تواند منجر به پوسته پوسته و ناهموار شدن و همچنین سوراخ سوراخ شدن و نازک شدن پوست آن ها گردد.

4) آیا لیپوساکشن یک روش کاهش وزن است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بر خلاف باور عمومی لیپوساکشن یک روش کاهش وزن نیست بلکه یک روش کاهش چربی است و فقط چربی های اضافی موضعی برداشته می شود و فرد در این روش وزن کم نمی کند اما در کنار این روش می تواند با یک رژیم سالم و ورزش سبک مناسب وزن کم کند ولی خود این روش به تنهایی منجر به کاهش وزن نمی گردد.

5) در روش لیپوساکشن چه میزان چربی می تواند برداشته شود؟

مقدار چربی که می تواند در یک قسمت از بدن برداشته شود، بستگی به عوامل متعددی دارد و بنا به نظر و ارزیابی جراح و با در نظر گرفتن سلامت بیمار و اینکه برداشتن آن میزان چربی برای وی خطری ندارد و همچنین اهداف زیبایی شناسی متفاوت خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که این مورد به میزان چربی بدن هر فرد نیز بستگی دارد که پزشک متخصص با در نظر گرفتن میزان تراکم چربی هر فرد و عوامل گفته شده در بالا اقدام به تصمیم گیری می نماید.

6) چگونه یک بیمار برای جراحی لیپوساکشن آماده می شود؟

جراحان پلاستیک مربوطه دستورالعمل هایی را برای روزهای پیش از لیپوساکشن به بیمار ارائه می دهند.

اما به طور کلی یک دوست و یا یک عضو خانواده حتما باید همراه بیمار حضور داشته باشد که بعد از عمل جراحی به بیمار کمک کند.

از خوردن برخی از داروها مانند آسپرین و یا رقیق کننده های خونی ، قبل از عمل جراحی جلوگیری شود.

قبل از عمل جراحی، یک آزمایش خون از بیمار گرفته می شود تا پزشک مربوطه مطمئن شود بیهوشی برای فرد هیچ خطر و تهدیدی در بر ندارد.

در روز جراحی فرد نباید معمولا از 12 ساعت قبل از زمان عمل جراحی هیچ گونه غذا و نوشیدنی مصرف کند.

7) در طول پروسه لیپوساکشن چه اتفاقی می افتد و لیپوساکشن چگونه انجام می گیرد؟

همانطور که قبلا نیز گفته شد، لیپوساکشن یک روش جراحی است که شامل برش های کوچک در پوست و قرار دادن یک ابزار به نام “کانول” در داخل چربی است.

این “کانول” به یک مکش و یا سرنگ وصل می گردد و به استخراج چربی کمک می کند.

این جراحی، یک جراحی سرپایی است بنابراین پس از بیهوشی در همان روز اغلب افراد می توانند به خانه بازگردند مگر در مواردی خاص که پزشک مربوطه تشخیص دهد بهتر است بیشتر تحت مراقبت قرار گیرد.

لیپوساکشن

8) دوره ی بهبودی و همان ریکاوری به چه شکل است؟

در بیشتر مراحل، بیمار می تواند پس از گذشت چند روز به کار و فعالیت روزانه بازگردد.

و در طول 2 تا 4 هفته و یا کمتر می تواند فعالیت طبیعی مانند ورزش را شروع کند هر چند که بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی بستگی به محلی که جراحی در آن صورت گرفته و میزان چربی که برداشته شده، دارد.

در ذیل دستورالعمل هایی را ارائه می دهیم که بتوان زودتر و با درد کمتری بهبودی حاصل گردد.

در اوایل امر ممکن است فرد کمی احساس درد و ناراحتی کند. با این حال انتخاب شیوه درست زندگی مثل استراحت کافی، عدم مصرف دخانیات و نوشیدن آب کافی باعث می شود زمان بهبودی سریعتر و عوارض کمتر شود.

شایع ترین اثرات پس از عمل جراحی ممکن است شامل تورم، کبودی و حساسیت در ناحیه مورد نظر باشد که تیم جراحی خودشان راهکارهایی برای درد کمتر به شما ارائه خواهد داد که نیازی به نگرانی نیست.

دستورالعمل ها پس از جراحی می تواند شامل پوشیدن لباس های فشرده در مناطقی که تحت درمان قرار گرفته اند و چند هفته بعد از عمل جراحی فعالیت های اصلاح شده ای را برای کاهش درد و فشار در مناطق تحت درمان توصیه می کنند که برای کاهش درد بهتر است به تمامی آن ها عمل کنید.

9) زخم هایی که پس از عمل لیپوساکشن ایجاد می گردد چه نوع زخم هایی هستند؟

در این روش به وسیله ابزاری به نام “کانول” در داخل چربی برش هایی ایجاد می گردد و چربی ها به وسیله مکش و یا سرنگ خارج می شوند.

“کانول” یک وسیله کوچک است به همین علت، زخم ها نیز کوچک هستند و از زخم های عمیق خبری نیست، تعداد زخم ها نیز بر اساس تعداد نقاط مورد هدف جراحی متفاوت است.

این زخم ها البته به نوع پوست بیمار نیز بستگی دارد ولی در کل جراحان تلاش خود را می کنند که ظاهر زخم ها را به حداقل ممکن برسانند.

10) نتایج لیپوساکشن پس از درمان به چه شکلی است و بیمار باید انتظار چه نوع نتایجی را از لیپوساکشن داشته باشد و چه زمان می توانیم نتایج لیپوساکشن را ببینیم؟

جراحان پلاستیک و تیم پزشکی مربوطه می توانند در پیش بینی و تجسم نتایج واقعی به شما کمک کنند که تقریبا به چه مدل اندامی پس از اتمام پروسه دست خواهید یافت.

لازم به ذکر است که بلافاصله بعد از عمل جراحی، تورم وجود دارد و پوست ممکن است سست باشد.از این رو ممکن است چند هفته و یا حتی تا چند ماه طول بکشد تا بتوانیم نتایج واقعی این روش را ببینیم.

سلول های چربی قبلی در روش لیپوساکشن حذف می شود اما باید در نظر داشته باشید که با این حال اگر بیماران مراقبت های لازم را به عمل نیاورند، ممکن است سلول های چربی جدیدی ایجاد شود پس پیشنهاد می کنیم با یک رژیم غذایی سالم و شیوه ی زندگی صحیح مثل خواب منظم و یک برنامه ورزشی درست پس از درمان، به عدم ایجاد چربی جدید و حفظ اندام خود کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =