به جای انجام دادن همزمان چند کار حین غذا خوردن، به آن چه به دهان می برید و میزان هر لقمه توجه کنید. از بررسی پیامک های تان، خواندن، یا تماشای تلویزیون حین غذا خوردن اجتناب کنید. اگر نمی توانید از خوردن تنقلات هنگام انجام دادن کارهای دیگر خودداری کنید، لااقل خودتان را فریب بدهید و آن را آهسته بخورید. گروهی از محققان عادت افرادی را که حین تماشای فیلم ذرت بوداده می خوردند مورد بررسی قرار دادند و دریافتند خوشمزه با بد مزه بودن آن تأثیر اندکی بر میزان مصرف این افراد دارد.

اگرچه هیچ کس علاقه ای به خوردن ذرت بوداده یک هفته مانده ندارد، در این تحقیق مشخص شد افرادی که عادت به خوردن آن حین تماشای فیلم دارند، چه ذرت شان تازه بوده و چه کهنه، به یک اندازه آن را خورده اند. اما جالب ترین قسمت تحقیق زمانی بود که محققان از شرکت کنندگان در این آزمایش خواستند تا با دست غیرمسلطشان ذرت بخورند، استفاده از دست غیرمعمول باعث شد به میزان قابل توجهی مصرف ذرت بوداده در این افراد کاهش یابد.

برای داشتن اندام دلخواه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

تحقیق دیگری که در این ارتباط انجام شده است نشان میدهد که استفاده هوشمندانه از «علائم بازدارنده» می تواند مانع زیاده روی در خوردن شود. در این تحقیق، محققان در هر کپه چیپس به ازای هر ۵ یا ۱۰ چیپس معمولی یک چیپس سیب زمینی قرمزرنگ قرار دادند که این کار باعث کاهش چشمگیر مصرف شد. به طور میانگین، میزان مصرف شرکت کنندگان در تحقیق، به دلیل علائم بازدارنده نامحسوسی که در محل قرار داده شده بود،

تا ۵۰ درصد کاهش یافت، در حالی که هیچ کدام از آنها اطلاعی درباره علت وجود چیپس های قرمز نداشتند. از قرار معلوم، ما نیاز به عاملی داریم تا به ما کمک کند به خاطر بیاوریم که باید در جایی خوردن را متوقف کنیم. به منظور آن که از افراط ناخواسته در خوردن جلوگیری کنید، زمانی که قرار است مثلا تنقلات بخورید خود را به یک مشت از آن محدود کنید، با آن که از قبل در بشقاب یا کاسه با سفره تان مقدار مشخصی از آن میان وعده برای خودتان بگذارید. این کار باعث می شود تا مقدار مواد غذایی را که می خواهید مصرف کنید از قبل مشخص کنید. در این صورت، دیگر نیازی نیست از میزان خوردن تان نگران باشید. راه دیگر آن است که ماده غذایی ای را به عنوان تنقلات انتخاب کنید که برای خوردنش لازم باشد تا زحمت بکشید یا درباره اش فکر کنید، مثل پسته که برای خوردنش باید پوست آن را یکی یکی از هم باز کنید. وقتی لازم باشد برای خوردن فکر کنید یا زحمت بکشید، کمتر خواهید خورد.

پنج دقیقه در هوای آزاد ورزش کنید

ورزش کردن در بیرون از خانه لذت بیشتری به انسان می دهد. براساس مجموعة تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، ورزش کردن در طبیعت بیش از ورزش کردن در خانه مفید است. ورزش کردن در فضای آزاد انرژی بیشتر، مثبت اندیشی، احساس تازگی و دوباره جان گرفتن به انسان می بخشد. ورزش کردن در هوای آزاد همچنین باعث کاهش تنش، سردرگمی، عصبانیت و افسردگی می شود.

شرکت کنندگان در این مجموعه تحقیقات همگی از ورزش کردن در هوای آزاد لذت بیشتری برده بودند و رضایت داشتند. آنها همچنین، مایل به تکرار مجدد ورزش کردن در فضای آزاد بودند. حتی اگر در فصل هایی از سال لازم است تا برای بیرون ورزش کردن لباس گرم بپوشید، ارزش دارد که با سرما مبارزه کنید.

من اغلب در انتهای روزهایی که در محیط بسته سپری کرده ام نیاز دارم تا از خانه یا محل کار بیرون بزنم. حتی وقتی در خانه تمرینات ورزشی زیادی انجام داده ام، باز هم چیزی در هوای آزاد وجود دارد که انرژی ام را بیشتر می کند. یک ساعت دویدن روی تردمیل در مقابل یک ساعت پیاده روی در اطراف محله در نظرم ناچیز و بی ارزش جلوه می کند.

خبر خوب این است: برای این که حال خوبی پیدا کنید تنها کافی است ۵ دقیقه خارج از منزل ورزش کنید. محققان همچنین می گویند هر نوع فعالیت خارج از منزل، مانند پیاده روی، باغبانی، دوچرخه سواری، یا ماهیگیری نیز می تواند به همان میزان مفید باشد، برای بازدهی بیشتر این چند دقیقه پیاده روی را به تنهایی انجام ندهید، مثلا اگر فرزندانی دارید آنها را بیرون ببرید و با هم توپ بازی کنید. برای نوشیدن یک فنجان قهوه با همکارتان به پیاده روی کوتاهی بروید. با همسایه ها، صبح یا بعد از ظهر در اطراف منزل تان قدم بزنید. سگتان را برای راه رفتن ببرید. حتی در روزهای سرد، یک پیاده روی کوتاه مدت هم می تواند مؤثر باشد.

هر محیطی خارج از منزل می تواند مفید باشد: یک کوره راه بکر و قدیمی یا یک خیابان مدرن، در روزهایی که احتمال می دهید اصلا بیرون نروید هر طور شده حتی به میزان بسیار اندکی پیاده روی کنید، چرا که تأثیر مثبتی بر سلامت جسم و روح تان خواهد گذاشت.

به فشارهایی که دیگران به شما می آورند توجه کنید

یک راه خوب برای آن که خوش اندام شوید و خوش اندام بمانید، داشتن فردی در کنارتان است که همیشه شما را بازخواست کند. اما از آنجا که امروزه همه مان پر مشغله هستیم، به قول اقتصاددانان رفتارگران برای فعال تر شدن، نیاز به «سیخونک» داریم. این احساس مسئولیت و پاسخگویی یکی از دلایل عمده ای است که مردم پول زیادی خرج مربی خصوصی می کنند یا آن که در فعالیت ها و کلاس های گروهی شرکت می کنند. با این کار آنان می دانند که فرد دیگری روی آنها حساب کرده است تا خودشان را نشان دهند و علاوه بر این، از قبل هم برای این کار هزینه کرده اند.

تحقیقات جدید. در این زمینه حاکی از آن است که تلنگرهای گاه به گاه نیز بر فرد تأثیر ماندگاری خواهد گذاشت. محققان دانشگاه استنفورد ۲۱۸ فرد را برای انجام پروژه تحقیقاتی فراخواندند و آنها را به سه گروه تقسیم کردند. به همه آنها گفته شد که باید برای عمده روزهای شان هدفگذاری کنند که تا ۳۰ دقیقه پیاده روی کنند. گروه اول را به عنوان گروه کنترل در نظر گرفتند. گروه دوم هرسه هفته یکبار پیامی به طور خودکار دریافت می کردند که درباره نوع و چگونگی ورزش کردن شان سؤال هایی از آن ها می پرسید. گروه سوم به طور مداوم با کسی در ارتباط بودند که در طول دوران یکساله تحقیق مدام با آنها تماس می گرفت و آنها را مورد تشویق قرار می داد. این گروه به ازای هر حرکت ورزشی که انجام می دادند مورد تشویق قرار می گرفت و برای انجام دادن تمرینات بیشتر ترغیب می شدند.

پس از گذشت یک سال، هر سه گروه پیشرفت هایی داشتند. شاید. به این علت که همگی می دانستند تا انتهای آزمایش تحت کنترل قرار دارند. گروه اول، که هیچ تماسی با آنها گرفته نشده بود، هر هفته دوساعت ورزش می کردند. گروه دوم، که پیام های خودکار دریافت می کردند و به انجام دادن حرکات ورزشی بیشتر تشویق می شدند، 5/2 ساعت در هفته ورزش می کردند؛ و گروه سوم، که هرسه هفته با یک نفر در تماس مستقیم بودند و از جانب آن فرد مورد تشویق قرار می گرفتند، میزان ورزش کردنشان از 5/1 ساعت ورزش هفتگی در ابتدای تحقیق به ۳ ساعت رسیده بود.

تحت کنترل بودن از سوی فرد دیگر باعث شده بود میزان فعالیت گروه سوم در طول سال دوبرابر شود. یکی از محققان دانشگاه استنفورد می گوید که برای تغییر رفتارهایی مانند سیگار کشیدن با اعتیاد به الکل یا ساکن و بی تحرک بودن تنها اراده فردی کافی نیست. برای پیشگیری از بازگشت به این عادات غلط نیاز به حمایت های اجتماعی نیز داریم. حتی یک پک کوچک به سیگار می تواند اثر منفی طولانی مدتی بر بدن بگذارد. » تحقيقات مختلف تأیید می کند که تقریبا همه افراد حتی کسانی که ما نمی شناسیم، می تواند در این زمینه به ما کمک کنند.

برای داشتن اندام دلخواه بدون جراحی و عوارض کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *