در این مطالعه، محققان به گونه ای تغییرات ژنتیکی در موش ها انجام دادند تا آنها سریع تر از حد معمول پیر شوند. موش هایی که در ۸ ماهه اول زندگی شان (که معادل ۶۰ سالگی عمر انسان است هیچ نوع تمرین ورزشی انجام ندادند بسیار ضعیف و فرسوده شدند. مغزو ماهیچه های آنها کوچکتر و غدد جنسی شان چروکیده شد، قلبشان بزرگ تر شد و موهایشان تکه تکه ریخت و خاکستری شد. این گروه از موش ها به ندرت در قفس شان حرکت می کردند و تمامی آنها قبل از یک سالگی مردند.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

گروه دیگری از موش ها که در ژنتیک آنها هم تغییراتی انجام داده بودند، از سه ماهگی شان (که معادل ۲۰سالگی انسان است) سه بار در هفته و هر بار ۴۵ دقیقه روی یک چرخ می دویدند. این دویدن روی چرخ که معادل ۱۸ مایل تقريبا ۲۹ کیلومتر پیاده روی هفتگی انسان است، تا ۵ ماه ادامه پیدا کرد. پس از گذشت ۸ ماه، این گروه بر عکس گروه اول که بی تحرک بودند، موهایی کاملا تیره و سالم داشتند، حجم مغز و عضلات شان حفظ شده بود و قلب و غدد جنسی طبیعی داشتند. در طول سال اول هیچ کدام از موش هایی که ورزش می کردند بر اثر عوامل طبیعی نمردند. درواقع، بنابه گفته مسئول گروه تحقیقات دکتر مارک تارنوپولسکی، «تمرینات ورزشی می تواند روند پیری را تغییر بدهد».

البته باید توجه داشت که این تمرینات ۴۵ دقیقه ای با سرعت نسبتا بالایی انجام می گرفت، معادل این تمرین برای انسان ۶ مایل (تقريبا 9/5کیلومتر) دویدن سه بار در هفته است، آن هم به گونه ای که باید هر مایل را در طول ۸ الی 9 دقیقه پیمود. اگر شما خوش اندام هستید و ترجیح می دهید تمرینات سخت

ورزشی را در چند نوبت و به صورت فشرده در هفته انجام دهید، این میزان و سرعت از دویدن ممکن است تمرین خوبی برای شما باشد؛ اما حتی دکتر تارنوپولسکی نیز از مفید بودن این تمرین فشرده و سریع کاملا مطمئن نیست. او پیشنهاد می کند که افراد غیرفعال باید از روزی ۵ دقیقه پیاده روی شروع کنند و به تدریج تمرینات روزانه شان را افزایش دهند.

تمرینات ورزشی اضافی تأثیرات مشابهی بر کارها و فعالیت هر آدمی در هر سنی دارد. حتی در بیماران دارای نارسایی قلبی مسن تر از ۶۵ سال، فعالیت های منظم ایروبیک از کارافتادگی ماهیچه ها را از بین می برد، نیرو و قوای بدنی را افزایش می دهد، والتهاب هایی را که بر اثر پیر شدن به وجود می آید کاهش می دهد. در هر سنی که هستید و در هر شرایط جسمی که قرار دارید، تحرک بیشتر باعث می شود تا هم احساس جوان تر بودن کنید و هم جوانتر به نظر آیید.

بخوابید تا تاثیرگذارتر باشید

میزان طراوت و شادابی چهره یک شخص بلافاصله برداشت ما را از او شکل می دهد، من قبول دارم که ذهن خود من در ملاقات و تعامل با مردم، دائم در حال قضاوت عجولانه درباره آنهاست. اگر صورت همکارم خسته به نظر برسد یا زیر چشمانش حلقه سیاه باشد، بی درنگ دربارة أو تصوراتی می کنم، حتی اگر نادرست یا غیرمنصفانه باشد. اولین واکنش من معمولا احساس دلسوزی برای آنهاست، چراکه می توانم ظاهرشان را به بی خوابی ربط بدهم.

ورزش و درمان بیماری ها

گرچه گاهی قضاوتهایم با دلسوزی کمتری همراه است. گاهی که می بینم همکارم شب قبل را به خوبی استراحت نکرده است، با خودم می گویم که چه طور خواهد توانست در جلسه کاری مان حضوری مثمر ثمر داشته باشد. از آن بدتر، اگر الگوی مشخصی در رفتارش ببینم، حدس می زنم که آن شخص در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات عمده تری در کار یا زندگی شخصی اش است. دیگران ممکن است شک کنند که شاید طرف مست کرده است. باز هم تکرار می کنم، ممکن است هیچ کدام از قضاوتها عادلانه نباشد، اما ما شاید در طول هفته صدها بار از این نوع قضاوت های شتابزده درباره دیگران انجام دهیم.

اما هیچ چیز مخرب تر از برداشتی که دیگران نسبت به ما از روی تأثیر ظاهري بی خوابی دارند نیست. تحقیقی که در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده مشخص کرده است که مردم عمدتا ما را براساس بانشاط بودن یا خواب آلود بودن چهره مان قضاوت می کنند. آنچه محققان این پروژه بعد از سؤال کردن از ۶۵ فرد تعليم ندیده آموختند، چیزی را که احتمالا حدس زده اید تأیید می کند.

آنها از این داوطلبان خواستند تا عکس افرادی را که دچار بی خوابی بوده اند و نیز عکس افرادی را که برعکس، خواب متعادل و خوبی داشته اند مشاهده کنند. نتایج به دست آمده حاکی از آن است که مشاهده کنندگان بدون داشتن هیچ نوع اطلاعات قبلی درباره افرادی که دچار بی خوابی بودند، نظر داده اند که آنها ناسالم تر، خسته تر و با جذابیت کمتری از گروه دیگر (که خوب خوابیده بودند) هستند. تحقیقات دیگر حاکی از آن است که هر نوع تغییر ناشی از استرس که مرتبط با بی خوابی باشد می تواند از طریق مکانیسم های فیزیولوژیکی گوناگون پوستتان را خراب تر نشان دهد.

بی خوابی یکی از معدود عوامل مهمی است که اثر آن پیش از آن که صدمات درازمدت در داخل بدن به وجود آورد، در ظاهر فرد قابل مشاهده است. روزهایی که لازم است بیشترین انرژی را داشته باشید و می خواهید تأثير ظاهری خوبی بر دیگران بگذارید، برای داشتن یک خواب شبانه خوبه برنامه ریزی کنید. اگر همواره خوب بخوابید، اثر آن باعث می شود تا گذر زمان در چهره تان هويدا نباشد.

*برای آن که رنگ پوستتان به حالت برنزه کاملا طبیعی درآید، بیشتر گوجه فرنگی و هویج بخورید. همچنین برای داشتن پوست و موی بهتر، ماهی سالمون و تمشک را وارد برنامه غذایی تان کنید.

*برای آن که دچار پیری زودرس نشويد، روزانه ۵ دقیقه پیاده روی کنید. فعالیت خود را تا ۴۵ دقیقه تمرین ورزشی سخت و جلی سه روز در هفته اضافه کنید تا پیری را بیشتر متوقف کنید.

*زمانی که لازم است بهترین ظاهر را داشته باشید، برای داشتن یک خواب شبانه مناسب و کافی برنامه

سالم ترین غذاها را در اولویت قرار دهید

دختر چهارساله ام عاشق پاستاست، که البته سالم ترین غذا نیست. وقتی به غذا خوردنش دقت کردم، متوجه شدم اول خود پاستا را می خورد و سیر می شود، سپس بیشتر سبزی ها را در بشقابش باقی می گذارد. اما من به جای آن که پدری سختگیر باشم و دیگر به او پاستا ندهم، به وی گفتم بعد از این پاستایش را تنها پس از تمام کردن سبزی ها می تواند بخورد. با این که از بروکلی به اندازه ماکارونی لذت نمی برد، حالا پاستایش را بعد از خوردن سبزی ها صرف می کند و کمی از آن را نیز باقی می گذارد.

من و همسرم نیز سعی کردیم خود از این قانون پیروی کنیم و این کار به خوبی جواب داد. معمولا در رستوران ها بیشتر غذاها با یک سالاد بزرگ سرو می شود. اما به تازگی هر وقت برای شام خوردن به بیرون می روم، زمانی که غذای اصلی را می آورند، اول سبزی ها را می خورم. اگر سالم ترین بخش غذا را همان ابتدا بخورید، برای تان راحت تر است تا در برابر وسوسه دسر مقاومت کنید.

براساس نتایج تحقیقی که طی یک دهه اخیر صورت گرفته، مشخص شده است اولین بخش غذا را که می خورید درواقع همان غذای اصلی به شمار می رود. تحقیقات نشان می دهد که اغلب افراد بیش از ۵۰ درصد بخش اول غذای شان را به طور کامل می خورند. اگر غذایتان را با نان «دينر رول» شروع کنید، بیشتر نشاسته می خورید که باعث می شود پروتئین و سبزی های کمتری میل کنید. شروع وعده غذایی با نشاسته همچنین باعث می شود بیش از حد معمول غذا بخورید.

پس با سالم ترین، بخش غذای تان شروع کنید. همان طور که حکیمان قدیم می گویند، با سبزی ها یا سالاد شروع کنید. اگر می خواهید غذایی بخورید که چندان سالم نیست، حداقل آن را برای آخر نگه دارید. این کار باعث می شود تا بدن تان فرصت بیابد قبل از آن که با نشاسته، کربوهیدرات یا دسرهای شیرین پر شود، مواد غذایی سالم تری جذب کند؛ همچنین مقدار بیشتری از غذایی را که برایتان مفید است میل می کنید. وقتی می دانید که احتمالأ وسوسه خواهید شد تا غذای ناسالمی بخورید، با کمی غذاهای سالم ته بندی کنید. چیز سالمی پیدا کنید تا کمی معده تان را پر کند و اشتهای تان را کاهش دهد. براساس نتایج یک تحقیق، آشامیدن یک لیوان بزرگ آب قبل از هر وعده غذایی می تواند در بلند مدت به میزان قابل توجهی موجب کاهش وزن شود. من روش مخصوص به خودم را دارم قبل از رفتن به جایی که میدانم غذای چندان سالمی در آن سرو نمی شود، یک اسنک کوچک می خورم.

برای رهایی از چربی ها و لاغری و داشتن اندام دلخواهتان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 14 =