بسیار ی از افرادی که از چاقی و اضافه وزن رنج می برند معولا همیشه اشتها دارند و برای خوردن آماده هستندو هرگز احساس سیری نمی کنند حتی وقتی که به تازگی غذا خورده اند احساس گرسنگی بعد از غذا خوردن به دلیل مقاومت در برابر هورمون لپتین است  . رسپینا

اما در افرادی که دارای اشتهای کاذب هستند چه اتفاقی می افتد ؟ لپتین هورمونی است که توسط چربی بدن تولید می شود و میزان گرسنه بودن یا نبودنتان بعد از وعده ی غذایی کنترل می کند فردی که عملکرد لپتینش طبیعی باشد بعد از خوردن غذا بلافاصله احساس گرسنگی نخواهد داشت دلیلش این است که وقتی غذا میخورید بدن هورمون لپتین ترشح می کند و به مغزم پیام سیری را می رساند .

برای کنترل وزن خود و رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

چربی خون بالا  عبور لپتین از سد مغزی را می گیرد بنابراین مغز پیام لپتین را دریافت نمی کند قند و غذهای سرشار از کربوهیدرات مانند پاستا و ماکارانی و نان و برنج و سیب زمینی سبب افزایش چربی خون می شوند و بالا رفتن چربی خون با نرسیدن پیام سیری لپتین به مغز برابر است .

هورمون لپتین و مقاومت به آن چیست ؟

می دانیم که سلول های چربی لپتین ترشح می کنند شایدفکر کنید که شخصی که دچار اضافه وزن است مقدار زیادی این هورمون را تولید می کند و هیچ گاه احساس گرسنگی ندارد . باید گفت که این تفکر اشتباه است بافت چربی اضافه در بدن سبب ایجاد لپتین اضافی و مقاومت بدن به لپتین خواهد شد بنابراین فرد مبتلا به مقاومت لپتین حتی بعداز خوردن وعده ی غذایی نیز همچنان احساس سیری نمی کند .

مقدار زیادی لپتین در جریان خون در حال گردش است که سبب غرق شدن سلول ها در بدن می شود سلول ها برای لینکه از خود محافظت کنند گیرنده های لپتین را خاموش می کنند که همین سبب ایجاد مقاومت به لپتین می شود وقتی سلول ها هم لپتین دریافت نکنند مغز هرگز پیام سیری را دریافت نمی کند و فرد در خطر پرخوری قرار می گیرد .

علاوه بر افزایش اشتها مقاومت به لپتین سبب افزایش ذخایر چربی بدن می شود به همین دلیل کم کردن وزن برای بعضی افراد فوق العاده سخت است هورمون لپتین برای باروری و میل جنسی نیز بسیار اهمیت دارد دنبال کردن رژیم مناسب و حساسیت به لپتین مناسب برای پرورش کودک بسیار مهم است درواقع مقاومت به لپتین نشان می دهد که چرا دختران مبتلا به چاقی 80 درصد بلوغ زودرس می شوند

کاهش اشتها در افراد چاق و هورمون لیپتین :

نوشیدنی مناسب بنوشید : گاهی اوقات که احساس گرسنگی می کنید پیام تشنگی با گرسنگی را اشتباه گرفته اید همیشه سعی کنید قبل از اینکه چیزی بخورید ابتدا یک لیوان آب بنوشید اگر طرفدر آب نیستید می توانید آن را با انواع سبزیجات یا میوه ها طعم دار کنید .

برای خواب خود برنامه و ساعت مشخص داشته باشید :خواب کافی و به اندازه یکی از جنبه های حیاتی برای کاهش وزن است پژوهش ها نشان داده اند که افرادی که شب ها کمتر می خوابند مستعد پرخوری هستند درواقع این تحقیق نشان داده است که افرادی که دچار کمبود خواب بودند نسبت به آن هایی که خواب مناسب داشتند.

روزانه حدود 300 کالری بیشتر غذا دریافت می کردند و بیشتر این کالری های اضافی از چربی های اشباع می آمدند حتما سعی کنید هر شب 7 تا 9 ساعت خواب را داشته باشید .

غذا را آر ام بخورید و خوب بجوید :افراد چاق نسبت به کسانی که وزن مناسب دارند غذایشان را سریعتر می خورند و لقمه هارا کمتر می جوند این چیزی است که به وضوح در افراد چاق دیده می شود  و تحقیقات هم ثابت کرده اند باید غذا را با حوصله میل کنید و خوب بجوید و سپس به سراغ لقمه ی بعد بروید.

هنگام غذا خوردن با هوشیاری سرعت را کاهش دهید بهتر است برای ساده تر کردن از یک چنگال کوچک استفاده کنید و برا ی جویدن هر لقمه 30 ثانیه وقت بگذارید جویدن سطح هورمون سیر کننده را افزایش می دهد این مشکل با آهسته غذا خوردن و خوب جویدن برطرف می شود .

دندان ها را مسواک بزنید :می دانید که وقتی مسواک بزنید و بعد از آن غذا بخورید طعم غذا خیلی بد می شود از این موضوع استفاده کنید و اگر احساس کردید که بعد از غذا خوردن دوباره وسوسه می شوید که به سمت غذا بروید و پرخوری کنید مسواک بزنید اینگونه برای مدتی غذا نمی خوریم .

نکته :

  • ماهی بخورید یا از مکمل های اسید چرب امگا 3 استفاده کنید تا سطح لپتین را متعادل کنید .
  • شیرینی و نوشابه را کنار بگذارید شیرینی ها سبب افزایش چربی خون می شوند و باعث می شوند لپتین به مغز نرسد قند هم مستقیما مغز را نسبت به لپنین مقاوم نمی کنند .
  • رژیم غذایی را انتخاب کنید که کربوهیدرات پایینی دارد .
  • چربی های سالم مانند روغن نارگیل کره روغن زیتون آوکادو و سالمون مصرف کنید این چربی ها برای به جریان افتادن لپتین بسیار مفیدند .
  • پرخوری سبب مقاومت لپتین می شود که فرد را مدام گرسنه نگه می دارد همیشه ورزش کنید و غذاهای سالم و با چربی سالم مصرف کنید مانند ماهی و روغن زیتون و … ورزش های هوازی و قدرتی

اشتهای سیری ناپذیر افراد چاق به چه دلیل است ؟

گرسنگی ذهنی یا اشتهای کاذب زمانی ایجاد می شود که احساسات را با غذاخوردن همراه می کنید این کار در واقع نوعی واکنش ما به احساسات است که بیشتر مواقع خودمان هم متوجه آن نمی شویم برای مثال وقتی بر اثر استرس کاری غذا می خوریم.

وقتی دچار استرس و عصبانیت می شوید  ممکن است خودبه خود احساس گرسنگی کنید و به سراغ غذا بروید بی انکه متوجه باشید ، البته به این شکل نیست که بدن در ان لحظه به غذا احتیاج داشته باشد بلکه شما ناخواسته مغزتان را طوری عادت داده اید که بحت شرایطی خاص پیغام گرسنگی ازسال کند به این نوع از گرسنگی اشتهای کاذب گفته می شود یار مفیدند .

برای داشتن یک برنامه ی غذایی اصولی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *