اگر برای رسیدن به تناسب اندام خود به دنبال رژیم های مختلف هستید حتما با رژیم پروتئین آشنا شده اید این رژیم به کاهش وزن کمک می کند این مقاله را دنبال کنید تا  بیشتر با این رژیم آشنا شوید .

برای دریافت رژیم غذایی مناسب بدن خود با ما تماس بگیرید .

پژوهشگران دریافتند خانم هایی که 30 درصد کالری کل روزشان را پروتئین دریافت می کنند طی 12 هفته موفق به کاهش 5 کیلوگرم شدند این در حالی است که تلاشی برای محدود کردن کالری دریافتی هم نداشتند .حتی وقتی که خودتان به قصد کاهش وزن کالری دریافتی را محدود می کنید مصرف پروتئین بسیار موثر است .

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند دریافت پروتئین بالا به کلیه ها آسیب می رساند درست است که کاهش پروتئین دریافتی برای کسانی که از قبل دچار مشکل کلیوی هستند مفید است این مورد نباید دست کم گرفته شودپژوهش های بسیاری در این زمینه صورت گرفته و محققان به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی سرشار از پروتئین هیچ ضرری برای کلیه ای افراد ندارد .

مزایای پروتئین :

پروتئین مزایای بسیاری هم برای استخوان ها دارد پروتئین هوس غذایی را کنترل می کند هوس غذایی با گرسنگی عادی فرق دارد در هوس غذایی موضوع نیاز بدن به انرژی و مواد مغذی نیست بلکه مغز است که به پاداش نیاز دارد کنترل کردن هوس غذایی کاری بسیار دشوار است بنابراین بهترین راه مقابله با هوس غذایی این است که از شکل گرفتنش جلوگیری کنیم یکی از بهترین راه های پیشگیری از هوس غذایی افزایش پروتئین دریافتی است .

از آنجا که یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین سبب تقویت سوخت و ساز کاهش مقدار کالری در طول روز و همچنین هوس غذایی می شود بسیاری از افرادی که پروتئین مصرفی خود را افزایش می دهند شاهد کاهش وزن خواهند بود .

سه درشت مغذی چربی ها کربوهیدرات ها و پروتئین ها هر کدام به نحوی روی بدن تاثیر می گذارد مطالعات و پژوهش ها نشان می دهد پروتئین سیر کننده ترین درشت مغذی است یعنی با غذای کمتر احساس سیری بیشتری می کنید بخشی از این تاثیر به خاطر پایین آوردن سطح هورمون گرلین هورمون گرسنگی توسط پروتئین است پروتئین سطح هورمون  PEPTIDE 77  را تقویت می کند هورمونی که سبب احساس سیری می شود و روی اشتها اثر می گذارند .

اگر به کاهش  وزن با چربی شکمی نیاز دارید بهتر است به فکر جایگزین کردن کربوهیدرات و چربی ها با پروتئین باشید برای مثال از سیب زمینی یا برنج خود کم کنید و به جای آن بیشتر گوشت یا ماهی اضافه کنید .پروتئین سبب ساخت عضله هم در بدن می شود از این رو خوردن مقدار قابل توجهی پروتئین کمک می کند بافت عضلانی را تثبیت و رشد عضلانی رادر کنار ورزش قدرتی افزایش دهید .

غلات فیبردارو کامل :

در بسیاری از رژیم های پروتئین مصرف غلات را محدود می کنند اما غلات حاوی فیبر و مواد مغذی هستند اگر می خواهید محصولات حاوی غلات کامل را خریداری کنید مراقب باشید که حتما فاقد قندو یا چربی باشند .

سبزیجات:

سبزیجات را استفاده می کنید ولی مصرف میوه ها محدود می شود محدود کردن مصرف میوه ها به طور موقت هیچ آسیبی به مصرف کربوهیدرات ها نمی رساند پس از رسیدن به وزن ایده آل از میوه ها استفاده کنید .انجمن قلب آمریکا با داشتن رژیم هایی که پروتئین بالا دارند مخالف است میزان بالای گوشت ها ی چرب و گوشت های فراوری شده سبب افزایش کلسترول خون می شود و مشکلات قلبی رابه همراه دارد .

سویا هم غنی از پروتئین است و غذاهایی که با سویا درست می شوند هم منبع خوبی از پروتئین هستند خوردن روزانه 25 گرم سویا کلسترول خون را کاهش می دهد .

حبوبات :

حبوبات  هم منبع غنی پروتئین هستند یک و یک چهارم لیوان لوبیا به اندازه ی 85 گرم استیک پروتئین دارد علاوه بر پروتئین فیبر موجود در لوبیا شما را به مدت بیشتری سیر نگه می دارد و کلسترول های بد شما را پایین می آورد
لبنیات هم منبع خوبی از پروتئین هستند شیر و پنیر و ماست پروتئین و کلسیم مورد نیاز برای تقویت استخوان و سلامت قلب را به شما می دهد محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی به کاهش کالری های مصرفی کمک می کنند .

انواع گوشت :

گوشت ماهی هم سرشار از پروتئین است و چربی بسیار کم حتی ماهی چربی مثل سلمون و تون نیز گزینه های خوبی هستند ماهی ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای سلامت بدن مفید هستند .یک منبع دیگر پروتئین که ارزان تر هم هست تخم مرغ است هرچند در زرده ی تخم مرغ کلسترول وجود دارد به ندرت ممکن است کلسترول شما را بالا ببرد به اندازه ی غذاهایی که حاوی چربی های اشباع هستند .

بهترین نوع پروتئین که دراین رژیم می توانید استفاده کنید گوشت کم چرب است می توانید بدون دریافت چربی پروتئین مورد نیاز را دریافت کنید در واقع یک برش استیک بدون چربی حاوی چربی اشباع کمتری از همان مقدار سینه مرغ بدون پوست است .گوشت مرغ سفید حاوی چربی کمتری از گوشت مرغ تیره است بهتر است پوست آن را نیز جدا کنید چرا که پوست مرغ حاوی چربی های اشباع است .

در این رژیم گوشت کم چرب و لبنیات را به عنوان منابع پروتئین انتخاب کنید باید از سبزیجات هم استفاده کنید تا فیبر و مواد مغذی دیگر را از دست ندهید از مصرف گوشت  های پرچرب بپرهیزیدو از مصرف سبزیجات غافل نشوید از یک پزشک متخصص بخواهید تا برای شما برنامه ریزی کند . همانطور که می دانید هر زن روزانه به 50 و هر مرد به 60 گرم پروتئین نیاز دارد که این میزان در رژیم پروتئین بیشتر نیز می شود این پروتئین اضافی ممکن است از لوبیا گوشت انواع آجیل و حبوبات و تخم مرغ غذاهای دریایی پنیر و منابع گیاهی همچون سویا به دست آید .

وقتی مصرف کبوهیدرات ها را کم می کنید یا قطع می کنید به دلیل کاهش وزن آب بدن به شدت کم می کنید به علاوه به دلیل عدم وجود کربوهیدرات بدن شروع به سوزاندن چربی های اضافی می کند این عامل موجب کتوزیس می شود در نتیجه کاهش وزن را آسان تر می کند چرا که احساس گرسنگی کمتری به شما دست می دهد کتوزیس ممکن است موجب سر دردهای موقتی تحریک پذیری حالت تهوع بدبو شدن دهان و حتی مشکلات خواب شود .

برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری در کوتاهترین زمان ممکن با بهترین نتیجه با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =