در صورتی که در هریک از گروههای زیر قرار می گیرید، از پرهيز دورهای اجتناب کنید:

براي داشتن اندامي مناسب با متخصصان كلينيك رسپينا تماس بگيريد.
✓اگر باردارید یا قصد باردار شدن دارید: در این صورت فقط به دوران بارداری بیندیشید. پس از پایان دوره ی بارداری و در صورت تمایل به امتحان روش پرهیز دورهای با پزشکتان مشورت کنید و از مناسب بودن پرهیز برای خود مطمئن شوید.

✓اگر مبتلا به اختلال سیستم ایمنی بدن هستید: قبل از آغاز پرهيز دورهای با پزشک خود مشورت کنید. باوجود نتایج مثبت برخی پژوهشهای انجام شده در مورد فواید پرهیز از غذا برای افراد تحت شیمی درمانی، در صورتی که در حال مبارزه با بیماری سرطان، ایدز یا هر نوع بیماری اختلال ایمنی بدن هستید، بدون موافقت پزشک اقدام به پرهیز از غذا نکنید.

✓اگر دیابت دارید: پرهيز دورهای، تأثیری مثبت در افزایش ترشح انسولین دارد. اگر به دیابت مبتلا هستید، فقط تحت نظر مستقیم پزشک خود این کار
را انجام دهید.

✓اگر سن تان زیر ۱۸ سال است: تحقیقات مربوط به فواید پرهیز دورهای عمدتا با تمرکز بر افراد بالغ انجام شده است. به همین دلیل، این روش را برای کودکان توصیه نمی کنیم؛ پس پرهیز دورهای تنها مناسب افراد بالغ سالم و آن دسته بزرگسالانی است که از نظر پزشکشان منعی برای پرهیز از غذا ندارند.

همیشه پیش از شروع هر نوع رژیم غذایی با برنامه ی ورزشی، حتما با پزشک خود مشورت کنید. او به شما خواهد گفت که پرهیز دوره ای برایتان مناسب است یا نه.

بایدها و نبایدهای خوردن:

روش پرهيز دورهای، نوعی اجتناب خودخواسته از خوردن یا آشامیدن مواد کالری دار است. پس در طول پرهیز ۲۴ ساعتهی خود، باید از نبودن کالری های اضافی در موادی که مصرف می کنید، کاملا مطمئن شوید. در مباحث بعدی، با بیانی ساده به شما می گوییم که در طول پرهیز دوره ای، چه موادی را می توانید بخورید و چه موادی را نمی توانید

مصرف نوشیدنی های بدون کالری:
اگرچه در طول پرهیز از غذا چیزی نخواهید خورده نوشیدن نوشیدنی های بدون کالری که آب مهمترین آنهاست,الزامی خواهد بود. در حقیقت نوشیدن دست کم

هشت لیوان آب در روز که در ایجاد سیری و اطمینان از تأمین آب بدن مؤثر است توصیه می شود.

دیگر نوشیدنی های بدون کالری مجاز در طول پرهیز دورهای عبارت اند از:
✓قهوهی تلخ؛
✓چای سیاه؛
✓ چای سبز؛
✓ دمنوش گیاهان دارویی، مثل نعناع، بابونه یا چای رويبوس؛
✓ أب گازدار.
در صورت امکان، مصرف کافئین را به حداقل برسانید. کافئین زیاد، هم برای شما و هم برای پرهیزتان مضر است. توصیه ی ما، نوشیدن حداکثر دو فنجان قهوه (یا تقريبا ۲۰۰ میلی گرم کافئین) در روز است.

دقت کنید. با افزودن شیر یا شکر به نوشیدنیها، میزان کالری را به آسانی افزایش می دهید. در ابتدا شاید هنگام صبحانه نوشیدن چای بدون قند یا قهوهی بدون شیر کمی مشکل باشد، اما فواید حاصل از پرهیز دوره ای، تمام ناخوشایندی های اولیه ی ناشی از ایجاد تغییر در عاداتتان را برطرف می کند. اگر کم کم اندکی خامه یا قاشقی شکر به نوشیدنی تان اضافه کنید، به زودی متوجه می شوید که به جای پرهیز، در حال افزایش سطح ترشح انسولین در بدن تان هستید. به عبارت دیگر، بدن خود را از فواید پرهیز از غذا محروم می کنید. به خاطر داشته باشید که فقط یک یا دو بار در هفته غذا نخواهید خورد، پس مقاومت کنید. حتما پیروز می شوید.

برخی افراد در نخستین مرتبه ی پرهیز از غذای خود سردرد میگیرند. بروز سردرد نشانه ی کم آبی بدن نیست، بلکه علامت شايع قطع مصرف بعضی مواد است. در مورد میزان مصرف کافئین در طول پرهیز خود دقت کنید، زیرا ماده ای محرک و ادرار آور است
در صورت مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار و ننوشیدن مقادیر کافی آب یا دمنوش های گیاهی، امکان بروز سردردهای ناشی از کمبود کافئین با کم آبی بدن وجود دارد

همراه با مکمل ها
در صورت تمایل، از ویتامینها یا مکمل های دیگر نیز می توانید استفاده کنید. این مواد میتواند روغن ماهی، مولتی ویتامین یا هر مکمل دیگری باشد که به طور عادی در روزهای غیر پرهیز خود مصرف می کنید.

پرهیز از غذاهای حاوی کالری:

از مصرف هر نوع ماده ی غذایی یا آشامیدنی مؤثر در افزایش سریع سطح انسولین خون بپرهیزید، زیرا هورمون انسولین، هم در ذخیره شدن چربی بدن و هم در سوزاندن أن تأثیر دارد. با پایین نگه داشتن سطح انسولین در طول پرهیز از غذا، از سوزاندن چربی بدن به جای ذخیره شدن در نواحی اطراف شکم، باسن، ران ها و بازوها مطمئن خواهید شد. (فصل ۲، نگاه عمیق تری به انسولین دارد و چگونگی ممانعت از کاهش وزن را با افزایش سریع سطح این هورمون نشان میدهد.)

به طور کلی، تصمیم گیری در مورد آنچه می توانید با آنچه نمی توانید در طول دورهی پرهیز مصرف کنید بسیار ساده است. اگر در مورد خوردن یا آشامیدن ماده ی غذایی یا نوشیدنی خاصی مطمئن نیستید، با گفتن «نه متشکرم» خیال خود را راحت کنید. یادتان باشد که فقط برای یک یا دو بار در هفته، آن را رد خواهید کرد. موادی که در طول پرهیز نمی توانید بخورید یا بیاشامید عبارت اند از:

موادی با کالری های پنهان:

به آنچه در دورهی پرهیز در دهانتان می گذارید دقت کنید. گاهی اوقات، کالری ها در جایی پنهان اند که انتظارش را ندارید. به عبارت دیگر، شکر یا خامه ای که در قهوهی خود می ریزید، مرز بین موفقیت و شکست در پرهیز از غذا را معین می کند.

قهوه ی تلخ، چای سیاه و دیگر نوشیدنی های مصرفی در طول پرهیز، حاوی کمترین میزان کالری (۲ کالری یا کمتر) هستند و مانعی برای مصرف آنها وجود ندارد. (برای اطلاع از نوشیدنی های مورد تأیید، به مبحث قبلی «مصرف نوشیدنی های بدون
گالری رجوع کنید. به منظور پرهیز از مصرف کالری های غیرضروری در طول دورهی و پرهیز، مجاز به افزودن شکر یا خامه به این نوشیدنی ها نیستند.)

با اینکه کاهش وزن، یعنی هدفی که بسیاری از مردم به کمک شیرین کننده های بدون کالری (برای آشنایی با بعضی شیرین کننده های خاص، به کادر بعدی رجوع کنید) به آن دست می یابند، تنها یکی از فواید بی شمار پرهیز از غذاست، اما پرهیز، در عین حال فرصتی برای پاکسازی بدن از مواد شیمیایی موجود در بسیاری از نوشیدنیها و غذاهای لذیذ مصرفی در طول روز را نیز فراهم می کند. در روزهای پرهیز، به جای نوشیدنی های غیر طبیعی، از آب، قهوه ی تلخ، چای بدون شکر و دیگر نوشیدنی های سالم بدون کالری استفاده کنید.

اتمام دوره ی پرهیز: چه می توانید بخورید؟

بیست و چهار ساعت پرهیز از غذا را تازه به اتمام رسانده و گرسنه اید. آماده ی غذاخوردن هستید و از اینکه موفق ش ده اید یک روز کامل از هرگونه ماده ی غذایی و نوشیدنی کالری دار بپرهیزید، احساس غرور می کنید. شاید هم بخواهید دستی از مهر بر سر خود بکشید. فقط پس از تکمیل مدت پرهیز، لطفا با خوردن غذا یا دسر بیش از اندازه به خودتان محبت نکنید. شاید هم فکر کنید که پس از ۲۴ ساعت مقاومت در برابر گرسنگی، استحقاق شرکت در یک مهمانی شام را دارید، اما هرچه سریع تر و قبل از آنکه دیر شود، فکر هرگونه جشن و سرور همراه با خوردن غذا را از سرتان بیرون کنید و نتایج نامطلوب آن را بپذیرید).

به اعتقاد بسیاری از افراد، غذاخوردن بهترین پاداش است. ترفيع مقام گرفته اید؟ بیرون شام می خورید. تیم بیسبال مورد علاقه تان برنده شده است؟ پیتزا سفارش می دهید. روز کاری بسیار سختی را پشت سر گذاشته اید؟ بستنی میخورید. مگر نه اینکه حقتان است؟فقط فراموش نکنید که این طرز تفکر، آثار فوق العاده نامطلوبی در طولانی مدت به دنبال خواهد داشت.چون به هر حال بهانه ای خواهید یافت برای برپاکردن جشن و تشویق خود که اکثرا نیز به زیاده روی در خوردن کالری های اضافی – و معمولا غذاهای پرکالری و ناسالم – می انجامد.

در پایان وقت پرهیز خود و زمانی که قصد غذاخوردن دارید، حتما به توصیه های زیر توجه کنید تا از فواید ۲۴ ساعت تحمل گرسنگی محروم نمانید.

ثبت آنچه می خورید:

راحت ترین راه کنترل، یادداشت کردن مواد غذایی مصرفی در روزهای غیرپرهیز است. به این ترتیب، آنچه را که هر روز می خورید، کنترل خواهید کرد. برای هفت روز هفته،
هرچه را که می خورید یا مینوشید، یادداشت کنید؛ حتی نوشیدنی های بدون کالری یا موادی که در صورت توقف پرهیزتان مصرف می کنید.

در دفتر یادداشتتان، ماده و مقداری که از آن می خورید (کالری شماری) و زمان خوردن غذا را ثبت کنید. به این ترتیب و در مدت کوتاهی، هر آنچه داخل دهان تان قرار گیرد، | با جزئیات وارد دفترتان نیز خواهد شد دفتر ثبت مواد غذایی، پیش از آنکه وسیله ای برای ش مارش کالری باشد که در صورت نیاز به دریافت میزان معینی کالری، قطعا این استفاده را هم خواهد داشت)، روشی جهت تصمیم گیری های منطقی و آسان تر، به ویژه در مورد انتخاب کیفیت مواد غذایی است.

شاید به موادی که هر روز در دهان تان قرار میدهید، حتی فکر هم نکنید. دفتر ثبت
غذا در کنترل و مدیریت عادات غذایی ناسالم، مثل خوردن شکلات در محل کار یا ریختن خامه ی اضافی در قهوهی روزانه به کمکتان می آید. به این ترتیب، شاید متوجه پیشینه ی طولانی مدت خود در برپایی چنین جشنها و مهمانی هایی هم بشوید.

انتخاب غذاهای سالم و مغذی:

در پایان هر دورهی پرهیز، همان غذایی را خواهید خورد که به طور معمول در حالت غیر پرهیز خود صرف می کنید؛ یعنی سراغ چیزبرگر دوبل با س یب زمینی سرخ کرده و میلک شیک نروید و تمام توجه تان را صرف انتخاب مواد مغذی کنید. بر آثار درشت مغذی ها (مثل کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربیها) پس از پرهیز از غذا بر بدنتان تمرکز کنید. اگر پرهیز از غذای شام تا شام را به اتمام رسانده اید (برای مثال، از ساعت شش بعداز ظهر روز چهارشنبه تا شش بعداز ظهر پنجشنبه)، پس شامتان را بخورید و اگر روش پرهیز ناهار تا ناهار را انتخاب کرده اید، وعده ی ناهارتان را میل کنید. از خوردن مواد مفید و مغذی غافل نشوید.

به مدت ۲۴ ساعت، قند خون تان را کنترل کرده اید؛ اما به طور طبیعی و صرف نظر از آنچه پس از پایان دوره ی پرهیزتان خواهید خورد، میزان قند خون تان دچار تغییر میشود. این اتفاق، هرچند اجتناب ناپذیر، با انتخاب گزینه های غذایی مناسب ، تغییرپذیر است. برای نمونه، اگر قصد دارید دورهی پرهیزتان را در یک رستوران و با صرف شام در کنار دوستان به پایان برسانید، احتمال وسوسه شدن برای خوردن نانهای روی میز را هم فراموش نکنید. بهتر است بدانید که میزان افزایش قند خون پس از خوردن کربوهیدرات به عنوان اولین ماده بلافاصله پس از پرهیز از غذا، با میزان افزایش قند پس از مصرف پروتئین یا سبزیجات تیره ی برگدار، متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =