الن یک معلم سی و دو ساله ی مجرد با قد یک متر و ۷۰ سانتی متر و ۶۴ کیلو وزن است. خلسه ی غذایی او خیلی قوی است. «من عاشق شیرینی جات هستم. همیشه به آرامی غذا میخورم و بنابراین از هرآنچه که می خورم خیلی لذت می برم. وقتی که دچار ولع شدید برای خوردن غذا می شوم، از هر لقمه ای لذت می برم و از مزهی متفاوت آن در دهانم در خلسه فرومی روم. برای لحظاتی، این طعمها به من اجازهی رهایی از زمان را می دهند. وقتی بر خوردن غذا تمرکز می کنم، نیازی به مقابله با احساساتم نمیبینم؛ اما بعد از خوردن غذا، دچار احساس شرم میشوم». النا، مدیر تبلیغاتی سی و سه ساله ای با قد ۱ متر و ۶۷ سانتی متر و ۱۲۷ کیلو وزن است.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

خلسه ی غذایی

برای من، خلسه ی غذایی جایی است که چیزی نمی تواند اذیتم کند و یا به من حمله کند. غذا، نوعی بی حسی و خلسه ی روانی در مقابل دنیای اطراف به وجود می آورد و من می توانم برای لحظاتی از همه چیز فرار کنم. همه چیز تا تمام شدن آن لحظات، فوق العاده است و سپس، احساس گناه به وجود می آید». ادی یک دانشجوی ۲۴ ساله با قد ۱ متر و ۶۴ سانتی متر و ۵۷ کیلو وزن است. وقتی که دچار خلسه ی غذایی می شوم تا جایی که می توانم غذا می خورم و همهی انرژی ام صرف خوردن بیشترین غذای ممکن با بیشترین سرعت ممکن می شود». با خواندن این یادداشتها، احتمالا متوجه شدید که مهم نیست قرار است شخص چقدر وزن از دست بدهد و آیا اصلا مجبور است وزنی از دست بدهد یا نه. غذا یک راه فرار است و آنها از این خلسه ی غذایی لذت می برند؛ اما همان گونه که دیدید، همیشه حسرت و پشیمانی و البته اضافه وزن در پی آن است.

اگر غذا شما را واقع شاد و راضی می کند؛ حداقل، برای یک دورهی موقتی، آرام بخشی قوی است و شما باید برای مقابله با آن و دیدن مقصد و سرانجام این الگو، چشم اندازی وسیع تر را ببینید. همان گونه که یک فرد معتاد نیاز دارد ببیند که نئشگیهایش او را به آینده ای از سوءمصرف، عفونت های مختلف، فقر، جرم و جنایت و غیره می برند. در تمایل شدید به پرخوری، نه تنها باید وزنی را که با خوردن اضافه خواهید کرد، ببینید؛ بلکه، باید درک کنید که مخفی کردن احساسات با استفاده از غذا می تواند باعث عقب ماندگی روحی، فیزیکی و عملکردی شما شود. احساسات برای بدبخت کردن شما در وجودتان به ودیعه گذاشته نشدهاند. بلکه، اطلاعاتی در مورد زندگی درونیتان می دهند. پیام هایی در درون احساسات شما وجود دارند که شما باید به آنها گوش دهید؛ اما شما به دلیل پیش بینی های فاجعه آمیزی که به این احساسات پیوند می دهید، از ارتباط طولانی با آنها می ترسید. حتی یک احساس بی ضرر؛ مانند بی حوصلگی، پیام مهمی برای گفتن به شما دارد. احساس بی حوصلگی ممکن است این پیام را به شما دهد که به جای آن که کاری را انجام دهید که باور دارید باید انجام دهید، کاری را انجام دهید که بدان علاقه مند هستید یا به شما می گوید که دلتان برای کسی یا چیزی تنگ شده است.

بی حوصلگی به شما می گوید که رضایت از زندگی بیشتری می خواهید و اگر به این احساس بی حوصلگی گوش دهید، می توانید وارد عمل شوید، از صندلی راحتیتان بلند شوید و به دنبال رویاهایتان بروید. شما نمی توانید علامت هایی را که عاطفه و احساستان برای شما می فرستد، نادیده بگیرید – چه بزرگ و مهم و چه کم اهمیت و جزئی- و اگر نادیده بگیرید، زندگیتان دچار بن بست خواهد شد و اگر زندگی تان با بن بست روبرو شود، دچار اضطراب و افسردگی خواهید شد و نمی توانید رشد کنید. سپس، افسردگی و اضطراب شما را تحریک می کنند تا برای سرکوب چنین احساسات ناخواسته ای، غذای بیشتری بخورید و این سیر معیوب تا جایی ادامه پیدا می کند که هر زمان احساس بدی داشتید، فورا مجبور به خوردن چیزی میشوید.

به تدریج، این مکانیسم چنان قوی و خودکار میشود که حتی از وجود احساس بدتان آگاهی نخواهید داشت و تنها چیزی که احساس می کنید فشار بی امان برای خوردن چیزی است. غذا به شما این فرصت را میدهد که برای مدتی کوتاه از زندگی مرخصی بگیرید؛ اما مشکلات و گرفتاری ها هنوز هم آنجا هستند. این که بخواهید با شدت یافتن احساسات، مدتی را مرخصی بگیرید، کاملا درست و طبیعی است؛ اما استفاده ی همیشگی از غذا برای داشتن چنین مرخصی است که مشکلاتی را ایجاد می کند. بعدا در این کتاب و در بخش جلسات، به بررسی شیوه های غیر غذایی برای داشتن وقت استراحت و به دست آوردن آرامش که بتوانید در آن به روشنی در مورد شرایط فکر کنید و عملکرد مؤثری را انتخاب کنید، خواهیم پرداخت.یاداشت مقلات ترس از احساسات و خلسه ی غذایی • تشخیص دادید که ترس از احساسات دارید. • متوجه شدید که ممکن است از احساساتتان چه تعابير و سوء تعبیرهایی بکنید و چه پیش بینی های بحرانی و نتیجه گیریهای ضعف و ناتوانی داشته باشید. • منفعت موجود در خلسه ی غذایی، راه فراری که به شما ارائه می دهد و لذت هایی که برای شما مهیا می کند را دانستید.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =