در رژیم کم کربوهیدرات نیاز بدن برای نمک تغییر می کند. کربوهیدرات زیاد باعث می شود که کلیه ها نمک را نگه دارند، درحالی که در رژیم کم کربوهیدرات کلیه ها نمک را به راحتی دفع می کنند.

 از دست دادن این مقدار نمک و آب نشانه خوبی است که به ما می گوید بدن به مرحله کیتوسیز نزدیک شده است. حال اگر نمک و آب جایگزین مقدار آب و نمکی که از دست رفته است، نشود سیستم بدن به هم می ریزد؛ درنتیجه سرگیجه و سردرد و احساس بی حالی به فرد دست میدهد.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دکتر استفن فینی می گوید

 «بهترین محلول نوشیدنی، ۱ یا ۲ گرم نمک حل شده در یک لیوان آب گوشت یا آب سبزی های پخته است. همین ۱ یا ۲ گرم نمک اضافی که وارد برنامه غذایی فرد کیتو – سازگار می شود، به خصوص اگر یک یا دو ساعت قبل از ورزش کردن نوشیده شود، همیشه حال عمومی فرد را در بالاترین حالت سلامتی و حضور ذهن نگه می دارد و در درازمدت برای نگه داری عضلات نیز مفید است.»

آیا بدن برای تولید انرژی احتیاج به کربوهیدرات دارد؟

این غیرقابل انکار است که کربوهیدرات ها یکی از منابع تولید انرژی برای عضلات و مغز هستند، اما خبر خوب این است که هردوی این ارگانها به راحتی از چربی ها هم انرژی می گیرند و حتی بهتر عمل می کنند. نکته کلید آن است که مصرف کربوهیدرات بالا کاملا مانع سوزاندن چربی برای تأمین سوخت مغز و حتی برای عضلات می شود.

 در اصل هدف از تعریف رژیم کیتوجنیک آن است که نشان دهد کربوهیدرات ها برای تولید انرژی ضروری نیستند و قطعا تنها راه رساندن انرژی برای نیاز سوختی بدن نمی باشند. این حقیقت علمی برای ورزشکاران حرفه ای اهمیت بیشتری دارد.

واقعيت علمی این است که کم کردن مصرف کربوهیدرات توانایی بدن برای ورزش را کم نمی کند. امروزه ورزشکاران حرفه ای مانند دونده ها، دوچرخه سوارها، تنیس بازها، و بسکتبالیست ها از رژیم کم کربوهیدرات استفاده می کنند و بسیاری از آن ها رکوردهای قبلی را شکسته اند.

 به عنوان مثال تیموتی اولسن، فرادونده دوی کوهستانی و قهرمان دوی ۱۰۰ مایل در سال ۲۰۱۲، رژیم کم کربوهیدرات دارد. او در سی و نهمین مسابقات دوی مقاومتی ایالات غربی» ، با رکورد ۱۴ ساعت و ۴۶ دقیقه و ۴۴ ثانیه برنده شد و رکورد قبلی را که ۱۵ ساعت و ۷ دقیقه و ۴ ثانیه بود را با اختلاف ۲۰ دقیقه زد. سال بعد در مسابقات «دوی کوه مونبلان»  فرانسه نیز با ۲۱ ساعت و ۳۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه نفر چهارم شد. به عبارتی تیموتی ۲۱ ساعت روی شیب کوه مونبلان دوید، بدون استفاده از نوشیدنی های ورزشی و کربوهیدرات.

در سال ۲۰۱۲ تیموتی اولسن در شبکه های اجتماعی اعلام می کند که رژیم کیتوجنیک دارد و به غیر از مقدار کمی غذا، که شامل گوشت نمک سود با چربی و آب است، هنگام دویدن چیزی نمی خورد. این در حالی است که قبل از رعایت رژیم کم کربوهیدرات، در سال ۲۰۰۹ و در دوی ۵۰ کیلومتر، نفر ششم شده بود که خود می گوید تمام معده ام پر از نوشابه های ویتامینه شده و پر از شکر و ژل هایی که مملو از کربوهیدرات شیرین و نشاسته ای هستند، بود.

رابطه ورزشکاران با رژیم کیتوجنیک

 اولسن از معدود ورزشکارانی است که روی اینترنت از رژیم خود آزادانه صحبت می کند، در حالی که معمولا قهرمانان دو و ورزشکاران ورزش های استقامتی رژیم غذایی خود را پنهان می کنند. تیموتی اولسن یک انسان خارق العاده یا استثنایی نیست که موفق شده در مسابقات فرادوندگی رکورد قبلی را با اختلاف ۲۰ دقیقه بشکند.

ورزشکاران بسیاری هستند که روی این رژیم هستند و رکورد شکسته اند. درحالی که بین فرادوندگان، دوندگان و دوچرخه سواران در سطح قهرمانی رژیم کیتوجنیک بسیار معمول تر است، ولی گاه یک تیم کامل بسکتبال رژیم کیتوجنیک می گیرد و آنها معمولا برنده و رکوردشکن هستند.

 پرواضح است ورزشکاران بیش از دیگران به سوختی که به سرعت به انرژی تبدیل شود، نیاز دارند. چطور ممکن است ورزشکاران با رژیم کی توجنیک، بدون مصرف بالای کربوهیدرات، دارای انرژی بیشتری باشند؟ توضیح آن برخلاف انتظار، بسیار ساده است.

 وقتی بدن با محدود کردن کربوهیدرات ها به مرحله کیتو – سازگاری می رسد، برای تهیه انرژی، مستقیم به سراغ چربی های ذخیره بدن می رود و به شکل قابل توجهی توانایی دارد که به جای کربوهیدرات برای تولید انرژی از چربی استفاده کند.

این نکته را سی سال پیش دکتر استفن فینی پرفسور دانشگاه کالیفرنیا، آمریکا کشف کرد؛ او در یک سمینار می گوید: «وقتی بدن دوندگان یا دوچرخه سواران حرفه ای کیتو – سازگار شده است، تقریبا تمام انرژی لازم خود را از سوزاندن چربی می گیرند و حتی وقتی فقط ۷٪ بدنشان چربی ذخیره دارد، تا سی هزار کالری انرژی دارند.

دوچرخه سواران حرفه ای یکی از گروه ورزشکارانی هستند که تمرینات بسیار طولانی و سنگین دارند، با این حال با رعایت فرمول صحیح رژیم کم کربوهیدرات موفق به انجام تمرین های سخت خود بودند. این ورزشکاران بدون مصرف نوشیدنی های انرژی زا که پر از کربوهیدرات و شکر هستند، بالاترین نتیجه را نسبت به رژیم سابق خود داشتند.) در حقیقت تبلیغ و مصرف این نوشیدنی ها نه برای ورزشکاران، بلکه میلیون ها دلار برای تولید کنندگان آنها منفعت داشته است.

ورزشکارانی که کیتو – سازگار هستند یعنی بیش از دو تا سه هفته رژیم کم کربوهیدرات دارند، ثابت کرده اند که بدون این نوشیدنی ها بسیار بهتر عمل می کنند. ماده اصلی و اولیه بیشتر نوشابه های انرژی زا ساکروز، یا مقدار زیادی شیرین کننده فروکتوزی و یا از بلال شیرین است. در حقیقت ورزشکار از نوع سوختی استفاده می کند که بلافاصله تولید انرژی نمی کند؛ در اصل به چربی بدنشان اضافه می کند. ضروری نبودن کربوهیدرات ها برای ورزش کردن با داستان دکتر تیموتی دیوید نوکس از آفریقای جنوبی به خوبی نشان داده می شود.

دکتر نوکس، پروفسور دانشگاه کیپ تاون

 یکی از برجسته ترین دانشمندان ورزش در سطح جهان و خود دونده ماراتن و فرادونده بوده است. او در حدود ۷۵۰ مقاله و کتاب نوشته است که در آن ها رژیم بنتینگ، اتکینزو رژیم کیوجنیک را به افراد عادی و ورزشکاران توصیه می کند.

داستان دکتر تیموتی نوکس وقتی جالب می شود که بدانیم او، قبل از آنکه مشوق رژیم کیتوجنیک باشد، در طی سال هایی که مطب داشت و بنیان گذار مؤسسه دانش ورزش آفریقای جنوبی بود، رژیم سنتی قدیم با کربوهیدرات بالا را دنبال می کرد. می دانیم که در این رژیم خوردن پاستا، نان، برنج و ژل ها و نوشیدنی های ورزشی تشویق و خوردن چربی ها نفی می شود.

ولی تیموتی نوکس در سن ۶۰ سالگی ناگهان متوجه می شود دیگر نمی تواند حتی با ۲۰۰ کیلومتر دویدن در هفته با چاقی اش مبارزه کند. بعد از ده سال داشتن بیماری های روده ای، سردرد مزمن، کم خوابی، فشارخون بالا و علائم بیماری دیابت متوجه می شود که در تغذیه ای که دارد، ایرادی وارد است و تغییر حال و سلامتی اش نمی تواند فقط به علت پیری باشد.

 با وجودی که می دانست بیماری دیابت در خانواده اش ارثی است، ولی شروع به تحقیق می کند. با آثار دکتر اتکینز و رژیم بنتینگ آشنا می شود و آثار جف ولک و استیفن فینی را می خواند. بلافاصله رژیم را شروع می کند و در طی چند هفته اول بهتر میدود و حتی رکوردش بهتر از قبل می شود و سلامتی اش را که فکر می کرد به خاطر پیر شدن از دست داده است را کاملا بازپس می گیرد و تمام علائم بیماری هایی که داشت بهبود می یابد. از مردم می خواهد کتاب هایش را دور بریزند.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =