اگر کبد با استفاده از چربی های ذخیره در بدن شروع به تولید کیتون کند و جای خالی کمبود سوخت برای مغز را بگیرد. به هر حال، به نظر می رسد که کبد کیتون تولید نمی کند مگر آنکه کربوهیدرات مصرفی آن محدود شده باشد؛ و البته قبل از این گفته شد که حدود یک تا دو هفته طول می کشد تا کبد به مرحله ساختن کیتون برسد. حال به نوع دیگری از رژیم غذایی نگاه می کنیم.

 فرض کنید شخصی با چاقی مفرط رژیمی دارد که شامل همان ۱۲۰۰ کالری است، ولی ۳۰٪ پروتئین، ۱۵٪ کارب، و ۵۵٪ آن چربی است. بعد از یک یا دو هفته بدن این فرد کیتو – سازگار می شود و سرم کیتون بالا می رود و به یک تا دو میلی مولار می رسد که این مقداری است که سوخت کافی برای مغز را تأمین می کند.

برای مشاوره در زمینه لاغری وتناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

 اگر فرد برای همان ۸ کیلومتر دویدن برود، تقریبا تمام سوخت عضلات بدنش از چربی فراهم می شود، و اگر کیتون کافی برای مغز فراهم نباشد، چون مغز قادر است بین این سوخت ها مدام تغییر مسیر دهد، به راحتی آن مقدار کربوهیدرات و سوخت ناشی از پروتئین را مصرف می کند و وقتی در حال دویدن است، کیتون بیشتری درنتیجه سوختن چربی وارد گردش خون بدنش می شود و سوخت بهتر و بیشتری به مغز می رسد.

 این برای آدمهای عادی که دونده نیستند چه معنایی دارد؟ خوشبختانه بدن ما بسیار انعطاف پذیر است و وقتی در مرحله کیتو – سازگاری است، انرژی را به گونه ای استفاده می کند که همه ارگان ها به شکل متعادلی از آن استفاده می کنند.

 این تصور غلط است که مغز عضوی است که برای انرژی وابسته به مقدار زیادی کربوهیدرات برای تولید گلوکز است. طبق مثال بالا و با مثال های آزمایش شده بیشتری که روی ورزشکاران با رژیم کی توجنیک انجام شده است، نشان داده شده است که مغز فقط وابسته به گلوکز نیست و انرژی خود را از کیتون به همان خوبی فراهم می کند و حتی پشتوانه بهتری برای کارکرد آن است، چه در زمان ورزش و چه بعد از ورزش که بدن در حالت و مرحله ترمیم بعد از ورزش به سر می برد.

دیدگاه فرهنگی و علمی مردم نسبت به کربوهیدراتها

وقتی در میان مردم صحبت از رژیم کی توجنیک می شود، افسانه و حکایت هایی به میان می آید که لازم است به آنها پرداخت و بر نگرانی های ناشی از آنها فائق آمد. مردم و پزشکان حتی وقتی اثرات بسیار مثبت و آشکاری را در سلامت افرادی که این رژیم را گرفته اند، می بینند ولی هنوز بسیاری به کیفیت این رژیم شک دارند و حتی از نتایج رسمی آزمایش درباره این رژیم شگفت زده اند و آنها را به سختی می پذیرند.

علت آن است که عقیده مفید بودن کربوهیدرات و رعایت یک رژیم متعادل و حذف چربی ها در طی سی سال گذشته همچون یک فرهنگ در قلب مردم رسوخ کرده است و عوض کردن آن ساده به نظر نمی رسد. باید توجه کرد که فقط در طی سی سال گذشته است که مصرف مواد شیمیایی برای از بین بردن آفت های کشاورزی رایج شده است؛ نتیجه آن رشد بی رویه نیشکر، بلال شیرین، غلات، حبوبات و کربوهیدرات های دیگر بخصوص در آمریکا و چین است.

برداشت زیاد محصولات از زمینی که بیشتر مواد معدنی آن به علت کشت بی وقفه از بین رفته و آغشته کردن آنها به کود و آفت کش های شیمیایی، باعث می شود که ویتامین و مواد معدنی بدن به اندازه لازم تأمین نشود و احساس گرسنگی باقی بماند و یا حتی در مدت کوتاهی بعد از وعده های غذایی باز گرسنگی احساس شود.

ضمن آنکه سوپرمارکت ها مملو از قرص های کمکی و محصولاتی هستند که هرچند گیاهی و بهداشتی به نظر می رسند، اما حتی آنها هم دارای یکی از انواع قندها، نشاسته ها و چیزهایی هستند که تحت عنوان مواد مجاز به محصولات بسته بندی و کنسرو شده اضافه شده اند.

دکتر جف ولک می گوید

 «عجیب است که نشاسته، ذرت، گندم و غلات در فرم محصولات بسته بندی شده که سرشار از شکر و افزودنی های فرآیندشده غیرقابل تلفظ هستند، سؤالی در ذهن مردم ایجاد نمی کند، ولی محصولات ساده ای مانند گوشت ها و چربیهای مفید که غذای صدها سال مردم بوده است، خطرناک جلوه داده می شوند!»

 غیرقابل انکار است که تبلیغات بیشترین نقش را بازی می کند. در یک تحقیق در لندن پودری کاملا بی خاصیت را در درون پاکتی با نقش های سبز و بسیار خوش نقش ونگار بین مردم با قیمت کم پخش و تبلیغ کردند که این پودر سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی و آنتی اکسیدان است.

تمام کسانی که آن را خریدند، در مصاحبه ای که کمی دورتر از گیشه فروش و جلوتر با آنها شد، گفتند که آنچه روی بسته نوشته شده را باور کردند، چون خیلی زیبا چاپ شده و طراحی محصولات سلامت را دارد و همچنین فکر می کنند آنتی اکسیدان ها برای بدن ضروری هستند.

 وقتی به آنها گفته شد که درون پاکت چیزی جز پودری بی خاصیت نیست و در بیشتر کشورها قانونی به طور جدی وجود ندارد که تولید کنندگان را مجبور به رعایت آنچه ادعا می کنند، بکند، همه افراد به سادگی خود خندیدند. با آنچه در این بخش گفته خواهد شد، اگر شخصی رژیم کیوجنیک دارد، می تواند به راحتی از آن دفاع کند.

برای اطرافیان و پزشک خانواده خود، اگر مخالف است، دلیل بیاورد و این ذهنیت را پاک کند که دانشمندان علوم جدید علیه پزشکان سی سال پیش برخاسته اند و قصد دارند با بیان حرف های بی اساس و بدون پشتیبانی علمی سلامتی را به خطر بیندازند. اساتید و پزشکانی که پایه تحقیقات این کتاب هستند، نشان میدهند ما تا به حال اشتباه می کردیم و آنچه در مورد کربوهیدرات ها به ما گفته اند، دارای جنبه های علمی ضعیف بوده، و متقابلا جنبه های اقتصادی و سیاسی آن قوی تر است.

آیا نخوردن کربوهیدرات ها برای بدن مضر است؟

علم ثابت کرده است زمانی که بدن کیتو – سازگار می شود، گلوکز در خون در نوسان ثابتی باقی می ماند و میکرونوترینت ها نیز از سبزی های برگ سبز و از چربی های مفید تأمین می شود.

میکرونوترینت ها مواد معدنی و مغذی ای هستند که مصرف کمی از هرکدام از آنها برای بدن ضروری است، مانند ویتامین ها یا منیزیم، پتاسیم، سولفات، ید، روی و آهن. دکتر استیفن فینی در یکی از سخنرانی های خود می گوید: «حتی یک کتاب درسی در هیچ دانشگاه و مدرسه ای راجع به عوارض ناشی از کمبود کربوهیدرات نوشته و تدریس نشده است، چرا که کمبود کربوهیدرات ها، حتی اگر به کمتر از ۱ گرم برسد، به بدن انسان آسیبی نمی زند و باعث بروز هیچ نوع بیماری نمی شود، بلکه عدم مصرف آنها باعث سلامتی و طول عمر می شود.»

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 11 =