رژیم بدون کربوهیدرات | رژیم کیتوجنیک | تاریخچهReviewed by Mehdi kh on Nov 8Rating: 5.0

در طی قرون وسطی و رنسانس، در میان خانواده های مرفه و ثروتمند اروپا و حتی آسیا، بیماری اوبیس یکی از نشانه های ثروت بوده است و در بسیاری از پرتره ها زنان و مردها را چاق و فربه نقاشی می کرده اند. و اما در آمریکا، میدانیم که فقط سه دهه است که مصرف چربی نفی می شود.

یعنی از زمانی که کشاورزی در مقیاس بسیار بالا رشد داشته است و منافع اقتصادی حاصل از آن حکم می کرده تا این نوع غذاها را تبلیغ کنند. تا قبل از سال ۱۹۱۰ که آغاز انقلاب کشاورزی آمریکاست، مصرف پروتئین و چربی های حیوانی، روغن پمیکان، اوولیکان و کره رژیم غالب مردم آمریکا بوده است.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

تاریخچه رژیم بدون کربوهیدرات

رژیم بدون کربوهیدرات اینوئیت های کانادا و ماسایی های آفریقا از میان تمام مدارکی که نشان میدهد سرخپوستان و بومی های کانادا و آمریکا تغذیه شان بسیار کم کربوهیدرات بوده است، تجربه ویلیام استفنسن و یک مردم شناس دیگر کانادایی از همه جالب تر است.

در سال ۱۹۰۶ این دو اولین سفیدپوستانی بودند که اینوئیت های کانادا دیده بودند. استفنسن کتاب «نه فقط با نان» را در سال ۱۹۴۶ چاپ می کند و باعث شگفتی بسیاری از همکاران خود می شود.

او در کتاب خود اشاره می کند که بومیان کناره رودخانه مکنزی کانادا در سرتاسر سال از هیچ نوع سبزی استفاده نمی کنند و فقط از شکار و ماهیان تغذیه می کنند.

آنها برای شش تانه ماه از سال فقط از کاریبو که یک نوع گوزن است تغذیه می کنند، در نیمه دوم سال از ماهی سالمون، و فقط یک ماه از بهار از تخم حیوانات استفاده می کنند..

بدین ترتیب تا ۸۰٪ غذایشان از چربی هاست. استفنسن مینویسد، اینوئیت ها بیشتر جگر، دل، قلوه و چربی حیوانات را مصرف می کنند و قسمت های گوشتی را به سگ هایشان می دهند.

او با طنز می نویسد: «اگر می گویند که گوشت باید همراه سبزیها و غلات و نان مصرف شود تا غذای کاملی شود، طفلک اسکیموها اصلا غذای سلامتی نمی خورند.» و اضافه می کند: «اگر اسکیموها تمام فصل سرد را در داخل کلبه های یخی، تقریبا بی حرکت هستند، هیچ کاری نمی کنند و نور هم نمی بینند.

پس باید در شرایط جسمی فوق العاده بدی باشند؛ اما برعکس، آنها به نظر سلامت تراز هرکسی که من تا به حال در زندگی خود دیده ام، هستند.» استفنسن حتی یک مورد چاقی مفرط و بیماری های ناشی از آن را هم در میان اینوئیت ها ثبت نکرده است.

جالب است که مردم در اوایل قرن بیستم مثل امروز به خوردن میوه و سبزی ها به اندازه امروز تشویق نمیشدند، با این حال استفنسن توجه کرده است که اینوئیت ها بدون میوه و سبزی ها بسیار سلامت هستند. در هنگام بازگشت هیچ کس تحقیقات و نوشته های استفنسن را در مورد تغذیه اینوئیت ها در کتابش باور نکرد.

بنابراین استفنسن و همکارش، در سال ۱۹۲۸، در مقابل یک تیم از دانشمندان سرشناس و متشخص در بیمارستان بلوو در نیویورک قسم خوردند که به مدت یک سال چیزی جز گوشت و آب نخورند و تحت نظر دقیق باشند. مردم زیادی در آن روز جلوی بیمارستان تجمع کرده بودند.

استفنسن می نویسد: «به گمانم ما تنها با خوردن گوشت خام از جامعه طرد خواهیم شد.» ولی در حقیقت آنها انتخاب کردند که به جای گوشت خام که اسکیموها می خوردند، گوشت پخته مصرف کنند.

و حتی با خوردن گوشت پخته نیز تمام تیم دانشمندان بیمارستان بلوو یقین داشتند که استفنسن و همکارش بی هیچ تردیدی خواهند مرد. بعد از حدود سه هفته که در بیمارستان ماندند و آزمایشهای زیادی رویشان انجام شد، آنها را تحت مراقبت شدید به خانه هایشان فرستادند.

در طی یک سال استفنسن فقط یک بار مریض شد که بیرون روی بود، که استفنسن برای برطرف شدن بیرون روی اش مدتی چربی کمتری مصرف کرد و بعد از بهبودی دوباره به مصرف چربی، مغز سرخ شده و خوردن گوشت برگشت.

در پایان یک سال، تیم دانشمندان هر دو مرد را بسیار سلامت و با حال خوب دیدند. مقالات بسیاری چاپ شد که اعلام می کرد در هیچ یک از آن دو هیچ نوع بیماری و یا ناراحتی دیده نمی شود.

چون گوشت را پخته می خوردند، احتمال این بود که دچار کمبود ویتامین ث شوند، ولی چون آنها از استخوان، مغز، جگر و تودلی حیوانات هم استفاده می کردند، به خوبی به بدنشان انواع ویتامین ها می رسید.

برای کلسیم هم مانند اینوئیت ها استخوان ها را می جویدند. استفنسن این رژیم را نه تنها برای آن سال، بلکه برای تمام باقی عمرش نیز حفظ کرد.او همیشه پرتحرک و کاملا سلامت بود و در سن ۸۲ سالگی درگذشت. نیم قرن بعد، جورج من، یک پزشک و پرفسور زیست شیمی از آمریکا، به آفریقا سفر کرد و همان تجربه استفنسن را داشت.

در حالی که همکارانش در آمریکا تمام تلاش خود را می کردند تا ضررهای چربی حیوانی برای قلب را به اثبات برسانند، در آفریقا، دکتر جورج من کاملا با حقیقت دیگری روبرو شد.

او و تیمش از دانشگاه وندربلت یک آزمایشگاه سیار را با خود به کنیا بردند. سال ۱۹۶۰ بود و دکتر من شنیده بود که مردها و زنان ماسایی چیزی جز گوشت، خون و شیر نمی خورند و میوه و سبزی ها در میان آنها غذای مناسب حیوانات خوانده می شود.

در حقیقت ایده اولیه را از جرالد شیپر از آفریقای جنوبی که برای دانشگاه اوگاندا کار می کرد، گرفته بود. جرالد شیپر که به قسمت های شمالی و قبیله سمبورو سفر کرده بود، نوشته است یک مرد سمبورو بین ۲ تا ۷ کیلو در روز شیر می خورد که چربی آن حدود ۱ پوند خامه یا سرشیر است.

او گزارش می دهد کلسترول ماسایی ها بسیار بالاست به خصوص در فصلی که گوشت شکار نیز دارند. در حقیقت در فصل شکار، به رژیم یک جوان سمبورو دو تا چهار پوند شیر و گوشت افزوده می شود. با این حال همه شان سلامت هستند؛ چه جوان و چه پیر.

دکتر من تقریبا همین الگوی تغذیه ای را در ماسایی ها مشاهده کرد. جنگجوهای ماسایی، در ۲ وعده، بین ۳ تا ۵ لیتر شیر در روز می نوشند. بسته به فصل’ وقتی شیر کم می شود، آن را با خون گاو مخلوط می کنند.

و در فصل و سال های پربار گوشت گوسفند، بز و گاو هم به تغذیه شان اضافه می شود. او نوشته است که در مراسم خاص و به مناسبت های مختلف اگر گاوی کشته می شود، هر فرد تا ۱۰ پوند گوشت و چربی می خورد. رژیم آنها بالاتر از ۶۰% دارای چربی بوده که همه آن چربی حیوانی است؛ بدون مصرف سبزی ها.

دکتر من فشارخون و وزن ماسایی ها را ۵۰٪ کمتر از مردم آمریکا گزارش کرده و می نویسد با بالا رفتن سن این ارقام در میان ماسایی ها بالاتر نرفته است.

امروزه نیز توریست هایی که به منطقه مرکزی تانزانیا می روند، همین الگوی تغذیه ای را گزارش کرده اند. شیوا هندسی، یک توریست ایرانی، درباره سفرش به تانزانیای مرکزی و ماساییها نوشته است: «ماساییها الگوی تغذیه مصرف شیر و گوشت را حفظ کرده اند، ولی متأسفانه به علت فقر و بی توجهی دولت تانزانیا به این مردم، در سال های اخیر مصرف ذرت، برنج و نان به تغذیه آنها اضافه شده است.»

درمان بیماری دیابت توسط جان رولو با رژیم کم کربوهیدرات

اولین ثبت استفاده از رژیم کیتوجنیک برای درمان بیماری چاقی و قند به حدود سیصد سال پیش و به جان رولو(، پزشک و سرهنگ ارتش اسکاتلندی، برمی گردد. در سال ۱۷۹۷ جان رولو گزارشی را چاپ می کند که در آن توضیح می دهد چگونه دو افسر ارتش را که دیابت داشته اند،با رژیم کیتوجنیک درمان می شوند.

برای داشتن اندام مناسب با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پنج =