رژیم کتوژنیک |آیا در رژیم کتوژنیک باید از مکمل ها استفاده کنید؟Reviewed by Mehdi kh on Mar 17Rating: 5.0

در مقاله های قبل راجع به این رژیم مفصل صحبت کرده ایم . رژیم کتوژنیک  یک برنامه غذایی با کربوهیدرات بسیار پایین و چربی بسیار بالاست. از آنجا که رژیم کتوژنیک خوراکی های بسیاری را در برنامه غذایی خود محدود می کند باید برای بدست آوردن برخی از آنها و جلوگیری از فقر ویتامین ها به مکمل ها روی بیاورید.

لازم به ذکر است که برخی از این مکمل ها می توانند به رژیم گیرنده کمک کنند تا علائم خود در دوره تب کتو را کاهش و عملکردشان در تمرینات با یک رژیم کم کربوهیدرات را افزایش دهند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

ورزشکاران که از رژیم کتوژنیک استفاده می کنند باید از مکمل هم استفاده کنند. می توانند از این مکمل ها استفاده کنند:

کراتین مونوهیدرات:

 کراتین مونوهیدرات یکی از مکمل های رژیمی است که تحقیقات بسیاری روی آن انجام گرفته و نشان داده که می تواند رشد عضلانی را افزایش، عملکرد ورزشی را بهبود و قدرت عضلات را بیشتر کند.

کافئین:

یک فنجان قهوه اضافی یا چای سبز می تواند برای عملکرد ورزشی مفید باشد و سطح انرژی را تقویت کند، مکمل های اچ بی ام می توانند از اسیب های عضلانی مربوط به ورزش درد عضلانی و خستگی در طول ورزش بکاهند به خصوص در مورد افرادی که به تازگی ورزش خود را شروع کرده اند . یا شدت ورزش خود را افزایش داده اند .

 بتا آلانین :

مصرف این مکمل هنگام دنبال کردن رژیم کتوژنیک می توانداز خستگی و افت عضلانی جلوگیری کند

مصرف منیزیم :

یک ماده ی معدنی است که انرژی را تقویت، قند خون را تنظیم و سیستم ایمنی بدن را حمایت می کند. تحقیقات نشان داده اند که به دلیل داروهای کاهش دهنده ی منیزیم، افزایش استفاده از غذاهای فرآوری شده و دیگر عوامل، انسان های زیادی در حال حاضر در خطر کمبود منیزیم هستند.

در رژیم کتوژنیک، تامین نیاز منیزیم بدن دشوارتر هم می شود چون بسیاری از غذاهای حاوی منیزیم مانند لوبیاها و میوه ها سرشار از کربوهیدرات هستند که مصرف آنها در این رژیم قدغن است.

 به همین دلیل در طول رژیم کتوژنیک دریافت ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم منیزیم در روز می تواند برایتان کافی باشد. مکمل هایی مانند منیزیم می توانند به کاهش گرفتگی عضلات، بی خوابی و تحریک پذیری کمک کنند.

 برخی از انواع منیزیم که بیشترین جذب را دارند عبارتند از گلیسینات منیزیم، منیزیم گلوکونات و منیزیم سیترات. از این ماده های غذایی زیاد استفاده کنید.:اسفناج آوکادو برگ چغندر تخم کدو ماهی

آنزیم های گوارشی :

اگر رزیم کتوژنیک را یک بار تجربه کرده باشید یکی از شکایت های متداول کسانی که تازه وارد رژیم کتوژنیک شده اند این است که حجم بالای چربی روی سیستم گوارششان فشار می آورد.

 از آنجا که رژیم کتوژنیک معمولا از بیش از ۷۵ درصد چربی تشکیل شده آنهایی که قبلا از رژیم های کم چربی استفاده می کردند هم ممکن است علائم ناراحتی معده مانند حالت تهوع و اسهال را تجربه کنند.

 بعلاوه با اینکه در رژیم کتوژنیک میزان پروتئین نرمال است، باز هم این مقدار ممکن است از آنچه افراد قبلا استفاده می کردند بیشتر باشد که این مورد هم می تواند موجب مشکلات گوارشی شود.

اگر شما هم هنگام شروع رژیم کتوژنیک مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع اسهال و نفخ را تجربه کردید استفاده از ترکیب آنزیم های گوارشی که حاوی آنزیم های تجزیه چربی و پروتئین باشند به بهبود گوارشتان کمک می کند. آنزیم های پروتئولیتیک نیز که آنزیم های تجزیه و هضم پروتئین هستند، می توانند درد پس از ورزش را کاهش دهند .

کتون های برون زا :

خوب است بدانیدکه کتون هایی هستند که توسط یک منبع خارجی وارد بدن می شوند، کتون های درون زا از نوعی هستند که به صورت طبیعی توسط بدنتان تولید می شود و به فرآیند تولید آنها کتوزیس گفته می شود.

مکمل کتون های برون زا معمولا توسط افرادی مصرف می شوند  که رژیم کتوژنیک را دنبال می کنند و قصد افزایش سطح کتون خونشان را دارند.

مکمل کتون های برون زا علاوه بر اینکه کمک می کنند سریعتر به کتوز برسید مزایای دیگری هم دارند. برای مثال این مکمل ها می توانند در بهبود عملکرد ورزشی کمک کنند، ریکاوری عضلات را سرعت ببخشند و اشتها را کم کنند .

سبزیجات :

باید مصرف سبزیجات را افزایش دهید . سبزیجات حاوی انواع متنوعی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و همچنین ترکیباتی در خود دارند که با التهاب مقابله می کنند، خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهند و کمک می کنند بدن عملکرد سالمی داشته باشد.

رژیم کتوژنیک معمولا باعث کاهش مصرف سبزیجات می شود. یکی از راه های سریع و ساده برای افزایش مصرف سبزیجات اضافه کردن پودر سبز به مکمل های رژیمتان است.

 بیشتر پودرهای سبز حاوی ترکیبی از پودر گیاهانی مانند اسفناج، اسپیرولینا، کلم، بروکلی و دیگر سبزیجات است. پودر سبز را می توانید به شیک، اسموتی و نوشیدنی ها اضافه کنید. همچنین افرادی که رژیم کتوژنیک را دنبال می کنند می توانند خودشان غذاهای کامل و سبزیجات کم کربوهیدرات را به وعده ها و میان وعده ها اضافه کنند تا ویتامین و مواد معدنی را از غذا دریافت کنند .

غذاهای سرشار از مواد معدنی :

 می دانید که هفته های ابتدایی ممکن است بسیار چالش برانگیز باشد چون بدن در حال عادت کردن به کاهش کربوهیدرات است. بعلاوه این رژیم می تواند منجر به افزایش از دست دادن آب بدن، سطح سدیم، پتاسیم و منیزیم و علائم تب کتو مانند سردرد، گرفتگی عضلات و خستگی شود.

 ورزشکارانی که رژیم غذایی کتو را دنبال می کنند ممکن است به واسطه عرق کردن بیش از دیگران الکترولیت از دست بدهند. اضافه کردن سدیم از طریق رژیم غذایی بهترین راهکار است.

 می توانید خیلی ساده به غذاهای خود بیشتر نمک بزنید. افزایش دریافت غذاهای سرشار از پتاسیم و منیزیم نیز می تواند با این مشکل مقابله کند. سبزیجات برگ داری که رنگشان سبز تیره است، آجیل ها، آوکادو و دانه ها همگی غذاهای مناسب رژیم کتوژنیک هستند که منیزیم و پتاسیم زیادی دارند. مکمل های الکترولیت، حاوی سدیم، پتاسیم و منیزیم هستند که می توانید آنها را از داروخانه ها تهیه کنید .

برای رهایی از اضافه وزن با رژیم های غذایی ما شروع کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 6 =