به وضوح دیدیم که منفعت خوردن چربی اشباع شده بسیار بیشتر از نخوردن آن است. دیدیم که وقتی کیتو – سازگار هستیم، عکس العمل بدن ما نسبت به چربی ها چقدر متفاوت و مثبت است و چگونه به سرعت چربی های ذخیره بدن می سوزد؛ حتی اگر در برنامه غذایی ما سه برابر حد استاندارد چربی باشد. مهمتر از آن نشان داده شد که کسانی که چربی خون و چربی بدنشان بالا می رود، کسانی هستند که کربوهیدرات بیشتری مصرف می کنند.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

مصرف کربوهیدرات چه تاثیری بر روی اسید های چرب می گذارد؟

دیدیم که مصرف کم کربوهیدرات چه تغییرات مفیدی در بالا رفتن اسیدهای چرب ضروری و اثرات مفید حاصل از آن را دارد. عضوی که مسئول متابولیسم اسیدهای چرب ضروری ست، کبد است. اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه معمولا به راحتی جذب و می سوزند. اسیدهای چرب زنجیره متوسط در چربی های تغذیه ای مانند شیر، کره و خامه، و روغن های منطقه های گرم مثل روغن نخل یافت می شوند. این چربی ها در تری گلیسیرید ادغام نمی شوند که در بدن ذخیره شوند. وقتی خورده می شوند بلافاصله اکسید می شوند.

اگر در زمان کوتاهی، بیشتر از میزان مصرفی بدنمان چربی با زنجیره متوسط مصرف کنیم، کبد، اضافی آن را به کیتون تبدیل می کند و توسط ارگان های بزرگتر بدن می سوزاند. اسیدهای چرب زنجیره بلند که در رژیم غذایی مصرف می شوند، اگر زود به انرژی تبدیل نشده و نسوزند در بدن ذخیره می شوند. به طور کلی هر چه زنجیره اسیدها بلندتر باشد، احتمال ذخیره شدن آن بیشتر است.

 دکتر جف ولک

«چربی در این رژیم رفیق و دوست خوب ماست. سوختی است که هم هنگام استراحت و هم هنگام ورزش می توان از آن استفاده کرد. میزان چربی خوراکی بستگی به این دارد که آیا فرد می خواهد وزن خود را کم کند و یا می خواهد آن را حفظ کند. در رژیم کی توجنیک از ۱۰۰٪ غذای مصرفی روزانه ۷۰٪ آن بهتر است از چربیها باشد و باید از میان چربی هایی انتخاب شود که راحت می سوزند، مانند چربی ماهی، کره تازه و یا آووکادو.

از چربی اشباع شده نباید ترس داشت، چرا که چربی تغذیه ای با رژیم کم کربوهیدرات به دی اکسید کربن و آب تبدیل می شود و می سوزد.» او می افزاید: «در مورد مصرف امگا ۳ نیز مصرف روزانه ۱۶ از آن کافیست که در ماهی و تخم کتان یافت می شود. یا آنکه به صورت کمکی از کپسول های روغن ماهی یا روغن امگا۳ می توان استفاده کرد.

 از بهترین منابع امگا۶ روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن پالم طبیعی، کره طبیعی و تازه، و چربې گوسفند طبیعی هستند. از دیگر روغن های خوب، میوه آووکادو، میوه زیتون، سرشیر، خامه، بادام و گردو، تخمه خام و پنیرهای کهنه شده مانند گودا، پارمیجانو و یا پنیر پرچرب لیقوان می باشند. ولی باید از روغن های سویا، ذرت، روغن دانه پنبه، روغن بادام زمینی، روغن آفتابگردان، روغن کافیشه ، مارگارین و مایونزی که از بیرون خریده می شود، اجتناب کرد.» در آخر اینکه، برای فردی که رژیم کیوجنیک دارد، سوزاندن و یا ذخیره کردن انرژی در مقایسه با فردی که رژیم سنتی کم چرب دارد، متفاوت است. با محدود کردن کربوهیدرات ها، بدن دیگر چربی ذخیره نمی کند، بلکه آنها را می سوزاند، و باقی آن را دفع می کند.

بیماریها و نقش رژیم کیوجنیک در بهبود آنها آیا رژيم کيتوجنیک به بهبود بیماران صرع کمک می کند؟

در قدیم از رژیم کم کربوهیدرات برای درمان صرع استفاده می شده است که هنوز برای بیمارانی که بدنشان به داروهای ضدصرع جواب نمیدهد، به کار برده می شود. تاریخ استفاده از این رژیم برای جلوگیری از حملات صرع به پانصد قبل از میلاد برمی گردد که متوجه شده بودند وقتی افراد با بیماری صرع، غذا نمی خورند، حملات بیماری شان کمتر می شود.

تا قبل از سال ۱۹۲۱ پزشکان در فرانسه و آمریکا تحقیقاتی در مورد رژیم روزه  و درمان بیماری صرع انجام داده بودند، ولی در سال ۱۹۲۱، حدود پنجاه سال قبل از دکتراتکینز، دکتر رولین وودیات با مطرح کردن رژیم کیتوجنیک و رژیم روزه تأثیر آن را در بیماری صرع، و نه برای کم کردن وزن، رسما به کار گرفت. در همان سال دکتر راسل وایلدر، از مایو کلینیک در مینه سوتای آمریکا، تئوری درمان صرع با رژیم روزه را داد و برای اولین بار واژه رژیم کیتوجنیک را به کار برد.

آنها متوجه شده بودند که وقتی فرد از مقدار زیادی چربی خوراکی برای سوخت استفاده می کند، بدن او وارد وضعیت کیتوسیز می شود، از حملات صرع بیمار بین ۵۰ تا ۹۰% کاهش دیده می شود. ضمن آنکه متوجه شدند حدود ٪۲۰ از بیماران صرع با رعایت رژیم پرچرب کاملا از حملات بیماری معاف می شوند.البته لازم است رژیم بیماران صرع با دقت و مراقبت کامل خانواده و پزشکان پیگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 17 =