قبایل اوزاگا و کیووا در آمریکای شمالی و ماسایی در آفریقا انسانهای بسیار کامل رشد کرده و حتی درشت و بلند هستند. همان طور که گفته شد، این ملت ها حتی امروز هم به شیوه گذشته تغذیه می کنند و شکارچی و یا دامدار هستند.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی با متخصصان ما تماس بگیرید.

 آیا عدم مصرف کربوهیدرات باعث معلولیت ذهنی می شود؟

خیر. مردمان شمال غربی اقیانوس آرام که خانه های بزرگ چوبی داشتند، برای هزاران سال بدون کشاورزی زیسته اند و در شرق مدیترانه نیز از روغن اوولیکان برای انرژی استفاده می کردند.»

کوچ نشینان بختیاری و لر ایران برای قرن ها کشاورزی نداشتند و غذایشان گوشت دام و پرنده، چربی و محصولات لبنی بوده است و از روی کتیبه های تخت جمشید و آثار ملی ایران می دانیم که انسان هایی هنرمند، باهوش و از نظر فیزیکی قوی و سلامت بوده اند. اگر از پروتئین، سبزی ها و چربی های مفید در تغذیه استفاده شود، به طور خودکار تمام و کلیه ویتامین ها و مینرال های ضروری به بدن می رسد.

 حالا سؤال ممکن است این باشد که آیا اگر پرتقال یا لیمو نخوریم، مقدار کافی ویتامین ث به ما می رسد؟

چراکه نه، فلفل دلمه ای، کلم سفید، کلم بروکسل، کلم بروکلی، گوجه، نخود سبز و در اسفناج نیز یافت می شود که در رژیم کیوجنیک استفاده از آنها مجاز است. ویتامین ث در بیشتر سبزی های برگ سبز تیره نیزیافت می شود. تنها یک فنجان جعفری تازه بیش از ۱۳۰ میلی گرم و آویشن تازه ۱۶۰ میلی گرم ویتامین ث دارند. در نصف استکان زرشک که فقط ۵ گرم کربوهیدرات دارد، حدود ۴۰ گرم ویتامین ث، یعنی نصف میزان ویتامین ث موردنیاز بدن، وجود دارد.

علاوه بر آن ها، آووکادو، تخم مرغ و کره نیز کمبود مواد مغذی ضروری را در بدن برطرف می کنند، گوشت ها سرشار از پروتئین و پتاسیم هستند، سبزی های برگ سبز علاوه بر دیگر مینرال و ویتامین ها دارای منیزیم فراوان نیز هستند. درست است که گلوکززایی یا گلوکونئوژنزیز مسیری متابولیک است که کربوهیدرات را از پیش سازهای غیر کربوهیدراتی ساده در بدن می سازد، ولی تابه حال ثابت نشده است که گلوکز با کربوهیدرات به هم وابسته اند.

 گلوکززایی یکی از راهکارهایی است که بدن انسان و برخی جانوران جهت جلوگیری از افت سطح گلوکز خون انجام میدهند. وقتی بدن در وضعیت کیتو – سازگاری است، تمام ارگان های بدن، از عضلات گرفته تا مغز، گلوکز را رها کرده و به جای آن از کیتون و چربی برای سوخت استفاده می کنند. بنابراین جای نگرانی برای کمبود گلوکز در بدن نیست.

 دکتر استیفن فینی

دکتر استیفن فینی در یک سری آزمایش های چهارهفته ای که روی تعدادی از دوچرخه سواران حرفه ای انجام داده، ثابت کرده است که می توان با کیتو – سازگاری، و با سوختی غیر از گلوکز، در تمرینات ورزشی، بسیار عالی تر از زمانی که گلوکز سوزانده می شود، عمل کرد. او می گوید:

خون در بدن ما قادر است که یک میزان متعادل گلوکز را حفظ کند که با مصرف پی در پی و بالای کربوهیدرات این تعادل به هم زده می شود. ولی وقتی بدن با سوزاندن کیتون سازگار می شود، راحت تر می تواند میزان گلوکز را حفظ کند، چون به هرحال همیشه کمی گلوکز بعد از هر وعده غذا ترشح می شود که با رعایت فرمول صحیح رژیم کیوجنیک مقدارش همیشه کم می ماند. حال وقتی ورزشکاران رژیم کم چرب با کربوهیدرات بالا دارند، تعادل گلوکز در خون پی درپی در نوسان است که تأثیر منفی روی عملکرد حرفه ای آنها دارد.»

جف ولک می گوید

 «اینکه ورزشکاران باید رژیمی با کربوهیدرات بالا داشته باشند، موضوعی متعلق به بیش از بیست سال پیش است. آزمایش ها در گذشته هیچ وقت روی ورزش های استقامتی انجام نشده بود. امروزه حتی وزنه برداران حرفه ای، رژیم کم کربوهیدرات دارند و بسیار بهتر عمل می کنند و ترمیم سازی عضلاتشان بین دو تمرین یا بین دو مسابقه با سرعت بیشتری انجام می شود.

 اما سؤال اصلی این است که اگر یک دونده معمولی یک مایل سریع تر از دونده ای با رژیم کم کربوهیدرات بدود، آیا به این معنی است که کربوهیدرات، جزئی از مواد مغذی ضروری ست؟ اگر این نتیجه گیری درست بود، پس می توانیم بگوییم که کافیین و ایندرا که هردو عملکرد ورزشکار را بالا می برد، هر دو جزئی از مواد مغذی ضروری برای بدن هستند.»

 آیا رژیم اتکینز و کيتوجنیک استخوان ها و کلیه ها را ضعیف می کند؟

قبل از هر چیز، اگر فرمول صحیح رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم تصحیح شده دکتراتکینز به درستی رعایت شود، فرد متوجه می شود که رژیم کیوجنیک مصرف پروتئین بالایی ندارد. دکتر استفن فینی پیشنهاد می کند که پروتئین مصرفی روزانه بین ۱  تا ۲ گرم برای هر کیلو وزن بدن باشد.

 او می گوید: «مصرف پروتئین برای بزرگسالان با سایز و سن متوسط باید بین ۹۰ تا ۱۵۰ گرم در روز باشد.» و اضافه می کند: «قطعا برای زنان با استخوان بندی ریزنقش، قد متوسط، فعالیت کم و وزن ۸۰ تا ۹۰ کیلو، مقدار پروتئین مصرفی باید حدود ۹۰ گرم باشد و برای افراد فعال با قد و استخوان بندی درشت تر این عددها بالاتر می رود، ولی نباید از ۱۵۰ گرم بیشتر پروتئین مصرف کرد. این میزان تقریبا همان میزانی است که مردم به طور متوسط پروتئین مصرف می کنند و چون تابه حال با این میزان مصرف پروتئین، اثری روی ناراحتی های کلیوی و استخوانی دیده نشده است، قطعا در این رژیم هم اثر نامطلوب نخواهد داشت.» مقدار پروتئینی که در رژیم عادی پیشنهاد می شود، فقط ۰/ ۲ گرم کمتر از فرمول بالاست. علت آنکه گفته شده است که میزان ۰/ ۲ گرم برای هر کیلو وزن بدن ممکن است برای کلیه ها و استخوان ها مضر باشد این است که مقدار بسیار کمی کلسیم در ادرار افراد با رژیم کیتوجنیک دیده میشود که در ظاهر، این ممکن است به این معنا باشد که در درازمدت ممکن است شخص بیماری پوکی استخوان بگیرید.

جف ولک می گوید:

تحقیقات اخیر، به خصوص بر روی ورزشکاران، به خوبی ثابت کرده  است که آن مقدار کلسیم بسیار ناچیز است و رژیم غذایی کیتوجنیک با پروتئین کافی، حتی باعث بهتر شدن سلامت استخوان ها می شود.»

جف ولک در مورد کلیه ها نیز توضیح می دهد: «تابه حال ثابت نشده است که مصرف زیاد پروتئین از علت های بیماری های کلیوی است. این عقیده که مصرف بالای پروتئین باعث تشدید علائم بیماری های کلیوی می شود، به آزمایش هایی برمی گردد که روی کسانی انجام شده است که از قبل بیماری کلیوی داشته اند.

به این دسته از کسانی که بیماری جدی کلیوی دارند، پیشنهاد میدهند که از پروتئین کمتری استفاده کنند، ولی کسانی که کلیه های سالم دارند، مشکلی در فیلتر کردن چیزی که می خورند، ندارند. این عقیده یک اثر روانی بد روی افراد گذاشته است که فکر می کنند پروتئین بالا برای کلیه هایشان خوب نیست، درحالی که تا به حال میان هیچ یک از افرادی که کلیه سلامت دارند و رژیم کم کربوهیدرات داشته اند، ناراحتی های کلیوی دیده نشده است.

حتی مقدار پروتئین در نرخ فیلتر گلومرولار(فقط در تعداد کمی از افرادی که مشکلات کلیوی جدی دارند و یا مقدار زیادی از کلیه شان را قبل از این رژیم از دست داده بودند، دیده شده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =