از جمله غذاهای پر از مواد مغذی مفید برای بدن می توان از تخم مرغ، ماهی، انواع گوشتها، مرغ، آجيلها، تخم کتان، تخم شربتی، پنیر، روغن زیتون، روغن نارگیل، خامه، کره و بسیاری از سبزی ها به خصوص سبزی های با برگ سبز تیره نام برد.»

«بعضی می گویند که رژیم کیوجنیک رژیمی افراطی است. این دیدگاه بیشتر به خاطر این است که نتیجه گیری شده است که غذاها در این رژیم بی مزه و غیرقابل خوردن و در بلندمدت برای ادامه دادن سخت است. یا می گویند یکنواختی غذاها در این رژیم دلیل اصلی وزن کم کردن در این شیوه غذا خوردن است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

در حقیقت این رژیم غذایی را شبیه شیوه زندگی سربازها می بینند و فکر می کنند انتخاب هایشان بسیار محدود است. اینکه رژیم کم کربوهیدرات تنوع ندارد و غذاهای آماده شده کم کربوهیدرات بی مزه و غیرقابل خوردن هستند، اصلا حقیقت ندارد.

برعکس، کسانی که این رژیم را گرفته اند و سال هاست که آن را ادامه می دهند عقیده دارند که غذاهایی که فرمول صحیح این رژیم را رعایت می کنند، بسیار خوشمزه و راضی کننده اند. چطور ممکن است که غذایی که پر از سبزی های تازه سبز و چرب و خوشنمک است خوشمزه نباشد.

رژیم کیوجنیک در خرید روزمره

 تعداد غذاهایی که می توان برای رژیم کیوجنیک تهیه کرد، بی شمارند و تنوع مواد اولیه برای تهیه غذا به وفور یافت می شود، فقط باید وقتی به خرید می رویم، نگاهمان را به آنچه در قفسه های فروشگاه ها می بینیم، عوض کنیم. خیلی ساده، برای شروع، اگر دو عدد تخم مرغ و کره را برای صبحانه در نظر بگیرید با کمی اسفناج تازه سبز کنارش و یک سوم آووکادو، با نمک و کمی نعنا، و روغن زیتون روی آن ها، گمان می کنم متوجه شوید که منظور از تنوع چیست.

 چربی های مفید در این صبحانه تا دو ساعت بعدازظهر، فرد را سیر و سرپا و پرانرژی نگه میدارد؛ فکرو حضور ذهن او بیشتر از زمانی است که با نان، کمی پنیر کم چرب، و یا یک لیوان شیر کم چرب خود را سیر کرده است. اگر به جای یک لیوان شیر آب پرتقال، که مملو از فروکتوز است، نوشیده شود، این فرد حتی زودتر ازیک ساعت گرسنه خواهد شد.

دکتر جف ولک

بعضی تعجب می کنند که چرا وقتی صبحانه نمی خورند، دیرتر گرسنه می شوند. صبحانه شیرین و کم چرب باعث بالا رفتن انسولین زیاد در بدن می شود و در طی نیم ساعت این انسولین افت می کند و این زمانی است که احساس گرسنگی کاذب به سراغ فرد می آید. تمرکز را کاملا می گیرد به گونه ای که یک نوشیدنی دیگر با یک برش کیک یا چند عدد بیسکوییت تنها راه نجات و تمرکز دوباره است. جالب این است که این افراد معمولا برای ساعت ناهار ثانیه شماری می کنند.

در هنگام ناهار

 در هنگام ناهار با خوردن برنج یا سیب زمینی، و یا اگر گفته شده است که نان چندغله و سبوس دار سلامت تر است با نان، فرایند صبح تکرار می شود. مجسم کنید، همکاری که صبح صبحانه ای کم کربوهیدرات و مقوی مصرف کرده است، آرام و با تمرکز به کارش ادامه میدهد و حتی کسانی که این رژیم را گرفته اند می دانند که باید با یادآوری دیگران به سراغ ناهار بروند چون با صبحانه پروتئین دار با چربی های مفید، بالا رفتن انسولین و درنتیجه افت آن نیز وجود ندارد. بدن فردی که در وضعیت کیتوسیز است، برای تهیه انرژی، سراغ چربی های ذخیره می رود، مغز به خوبی از کیتون استفاده می کند و فرد بدون اندیشیدن به گرسنگی به کارش ادامه میدهد.

حال برای نمونه بشقاب ناهار و شام کم کربوهیدرات خود را تصور کنید. یک برش ماهی یا مرغ یا استیک کباب شده گوشت قرمز که قبلا در روغن زیتون، نمک، فلفل و مرزه خوابانده شده باشد، کنار آن قارچ تفت داده شده در کره و کمی سیر، یا می توان چند برگ اسفناج را با چند عدد لوبیای سبز، بخارپز کرده و به آن کره تازه زد.

 برای سالاد می توان جعفری، ریحان و شوید را خرد کرده، به آن روغن زیتون و کمی سرکه سیب یا آب لیمو زد. یا نصف یک آووکادو را خرد کرده به آن دو عدد گردو، جعفری خردشده و نعنای تازه با سرکه و روغن زیتون زد. برای دسر نصف لیوان ماست پرچرب و یک قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده روی آن. تمام کربوهیدرات این غذا زیر ۲۰ گرم می شود. این غذاها سلامت، فرایند نشده، تازه و مغذی هستند؛ چه کسی می تواند انکار کند که خوردن آن ها رژیمی افراطی و نامتعادل است.

آیا بدن برای تأمین مواد معدنی و ویتامینها نیاز به کربوهیدرات دارد؟

قبل از هرچیز لازم است بدانید کربوهیدرات ها مانند مواد معدنی نیستند که جزئی از مواد مغذی ضروری برای بدن باشند. در مقابل مواد معدنی و عناصری مانندید، آهن، مس، منیزیم، سلنیوم، پتاسیم، برای کارکرد و بهزیستی انسان ضروری است و راجع به آن ها تحقیقات می شود و کتاب ها نوشته می شود، چون برای حیات انسان، هرچند مقدار ناچیز آنها، ضروری است.

ولی هیچ کتاب علمی از مزایا یا کمبود کربوهیدرات ها و نقش حیاتی آن ها برای بدن تابه حال نوشته نشده است، چون بدون آنها بدن دچار مشکل خاصی نمی شود و انسانها درطی هزاران سال بدون آنها زندگی و پیشرفت کرده اند. بنابراین صحبت راجع به خواص کربوهیدرات ها بیهوده است، چون کسی تابه حال راجع به عدم عملکرد بدن بدون کربوهیدرات ها چیزی ندیده است.

  • آیا نخوردن یک بشقاب برنج به بدن ضرری می زند؟
  • آیا خوردن نان برای حیات بدن و عملکرد سیستم قلب و مغزو یا اعضا دیگر ضروری ست؟
  • چه علائمی در بدن ایجاد می شود اگر سیب زمینی نخوریم؟
  • آیا سبزیها بیشتر از غلات فیبر ندارند؟

درست است که نگه داشتن میزان لازم گلوکز، درصورتی که کیتون تغذیه ای در بدن وجود ندارد، در خون برای بهزیستی انسان ضروری است، ولی چه کسی گفته است که ارتباطی بین کربوهیدرات های نشاسته ای و نگه داشتن این میزان گلوکز در بدن است.

در طی قرن بیستم دانشمندان تغذیه اعلام کردند که نه آمینواسید۔ لوسین، ایزولوسین، والين، ترونین، تریپتوفان، فنيلالانین، تایروسین، هیستیدین و سیستئین برای حیات بدن ضروری هستند. آنها اعلام کردند که این مواد فقط از طریق تغذیه در بدن ایجاد می شود و خود بدن نمی تواند به اندازه ای که برای سنتز و ساخت پروتئین کافی باشد، آنها را تولید کند و کمبود آنها باعث ایجاد بیماری ها و عدم عملکرد بعضی از ارگان های بدن می شود.

بین سال های ۱۹۲۹ و ۱۹۷۸ نیز دو اسید چرب ضروری که یکی امگا۶ و دیگری امگا ۳ است، نیز تعریف شد و گفته شد اگر این چربی های اشباع نشده در رژیم افراد نباشد، در طی شش ماه کمبود امگا۶ و یا ده سال کمبود امگا ۳ بیماری ها و به هم ریختگی هایی در عملکرد ارگان های بدن شروع می شود.

 کمبود امگا۶ باعث راش های پوستی و عدم رشد و نازایی می شود. کمبود امگا ۳ نیز باعث بیماری های قلبی در نسل اول و عدم عملکرد درست مغز و سیستم اعصاب و چشم در نسل دوم می شود. ولی در هیچ تحقیق و کتاب درسی تابه حال از علائم و مشخصات کمبود کربوهیدرات ها در بدن صحبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =