اگر فرد صبحانه یک برش نان و یک لیوان آب پرتقال خورده باشد، آرکیو یا درجه تنفسی او عدد یک خواهد بود و دی اکسید کربن نیز حدود همین رقم. حال اگر این فرد رژیم کیوجنیک داشته باشد، اکسیژن مصرفی او همان یک خواهد بود، ولی دی اکسید کربن خیلی کمتر خواهد شد.

حال اگر درجه تنفسی او ۷۰٪ باشد، به این معناست که این فرد به طور خالص در حال سوزاندن چربی است. امروزه دستگاه هایی برای اندازه گیری کیتون در آزمایشگاه های پیشرفته آمده است که از این سیستم استفاده می کنند.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

چگونه فرد می تواند بداند بدنش به مرحله تولید کیتون رسیده است؟

چندین راه برای آنکه بدانیم بدنمان به مرحله تولید کیتون رسیده است، وجود دارد؛ یکی از طریق تست ادرار است، یکی تست خون و دیگری از طریق تست بوی دهان است. میدانیم که کیتون توسط کبد تولید میشود و از آن جهت که در آب حلال است، به راحتی در جریان خون قرار گرفته و جذب می شود.

افراد عادی که ورزشکار حرفه ای نیستند، با مقدار مصرف کربوهیدرات کمتری به مرحله تولید کیتون می رسند. دکتر جف ولک که روی افرادی در تیم ملی بسکتبال آمریکا آزمایش های کنترل شده و دقیقی انجام داده است، می گوید: «بعضی ورزشکاران با ۵۰ گرم و بعضی با زیر ۳۰ گرم کربوهیدرات در روز به تولید ۵ میلی مولار کیتون می رسند،.

بهترین میزان آن برای سوخت رسانی به مغزو عضلات بین نیم تا ۳ میلی مولار است.» روش محاسبه کیتون از طریق ادرار با کمک کیتون سنج امکان دارد. کیتوسنج یا کینوستیکس نوارهای پلاستیکی، کوچک و نازکی هستند که سریک طرف آن مادهای خشک و زبر وجود دارد که در تماس با ادرار رنگ آن تغییر می کند. روی بسته ها، که از داروخانه میتوان تهیه کرد، راهنمای رنگ است که نشان میدهد کدام رنگ نشانه چه مقدار کیتون در بدن است.

اگر حتی کیتوستیکس نداشتید از بوی ادرار که بسیار تندوتیز می شود، می توان متوجه شد که تغییرات شروع شده است.روش دیگر آزمایش خون، با کمک دستگاه الکترونیکی کیتون سنج است. این دستگاه ها مانند گلوکزسنج هستند، ولی کیتون را اندازه می گیرند که آنها هم از داروخانه ها تهیه می شوند.

راه دیگر اندازه گیری تنفس است که هنوز در داروخانه ها و فروشگاهها یافت نمی شود، ولی محققان به آن دسترسی دارند. با این حال با عوض شدن بوی تنفسی می توان متوجه شد که کبد به مرحله تولید کیتون رسیده است؛ معمولا بوی دهان عجیب و شبیه کسی که پنیر خورده است، می شود. البته بعد از مدتی این بو کمتر می شود و ضمنا با خوردن چای های معطر در طی روز از بین می رود.

حتی اگر هیچ یک از راه کارهای ذکر شده برای اندازه گیری کیتون وجود نداشته باشد، هنوز به راحتی، با گذشتن دو هفته رعایت فرمول صحیح رژیم کیتوجنیک، میتوان اطمینان داشت که بدن به مرحله تولید کیتون رسیده است. شخصی که کیتو – سازگار است، معمولا مزه و بوی غذاها را بهتر حس می کند و حتی زبانش کوچکترین میزان شیرینی در غذاها را تشخیص می دهد.

بین افرادی که ماههاست کیتو – سازگار شده اند، معمول است که حتی در آب و خامه نیز شیرینی احساس می کنند. به هرحال لازم است گاه از کیتون سنج استفاده شود، چرا که بعد از گذشتن از مراحل اولیه رژیم، نیاز است بدانیم چه میزان از چه غذایی مانع تولید کیتون توسط کبد می شود.

مثلا مصرف پروتئین بالا باعث ترشح کمی انسولین در خون می شود و انسولین خاصیت ضد کیتون دارد. معمولا نصف یک سینه و یا یک ران مرغ، سر هر وعده غذایی، و یک تا دو عدد تخم مرغ هنگام صبحانه برای بیشتر افراد نیاز پروتئین روزانه را تأمین می کند.

برای آنکه هر فرد بداند چه میزان پروتئین با چه نوع فعالیتی باعث حفظ میزان کافی کیتون در بدنش می شود، باید با کمک کیتون سنج، چهار تا شش ساعت بعد از وعده های متفاوت، در طی یک هفته، میزان کیتون در ادرار یا خون را اندازه بگیرد. به این ترتیب فرمول صحيح میزان مصرف پروتئین خود را خواهد دانست.

هنگام صبح، معمولا، کمترین میزان کیتون در بدن نشان داده شده است که تا نیمه روزتا ۲۵٪ افزایش پیدا می کند به خصوص اگر مصرف کربوهیدرات پایین و مصرف چربی بالا نگه داشته شود. بهترین زمان اندازه گیری کیتون هنگام عصر گزارش شده است.

در اینجا شاید لازم باشد اشاره ای به روغن ام سیتی کرد که بین ورزشکاران با رژیم کیوجنیک بسیار محبوب است. روغن ام سیتی دارای زنجیره کوتاه تر چربی است و از روغن نارگیل به دست می آید و باعث تولید سریع تر کیتون در بدن می شود. در حقیقت روغن ام سیتی ذخیره نمی شود، بلکه به سرعت جذب و سوخته می شود.

به همین علت

گرسنگی را به شدت کاهش می دهد. ام سیتی در عضلات به سرعت اکسید شده و توسط کبد به کیټون تبدیل می شود. گاه ام سیتی از کره یا خامه نیز گرفته می شود. معمولا پزشکان تغذیه رژیم کیتوجنیک’ بالا بردن کیتون از طریق روغن ام سیتی را پیشنهاد نمی کنند، چون اگر بدن آهسته و پیوسته کیتون تولید کند، نتایج سلامتی بهتری دارد.

اشاره ای کوتاه به بی ام آی، وزنه، و آب بدن

بی ام آی همان محاسبه ضریب چاقی در بدن هر فرد برحسب میزان چربی بدن به قد و وزن اوست. در ادبیات پزشکی بیماری اوبیس به سه دسته تقسیم می شود. اوبیس نوع اول دارای بی ام آی بین ۳۵ تا ۴۰ است، اوبیس نوع دوم که دارای بی ام آی ۴۰ تا ۵۰ است و سوپر اوبیس که دارای بی ام آی بالای ۵۰ است.

نحوه محاسبه از تقسیم وزن بدن به کیلوگرم بر اندازه قد به متر به توان ۲ به دست می آید. وب سایت های مختلفی در اینترنت این اندازه ها را بسهولت محاسبه می کنند. بی ام آی بالای ۴۰ یعنی چاقی مفرط، بی ام آی بین ۳۵ تا ۴۰ یعنی چاقی نوع دوم، بی ام آی بین ۳۰ تا ۳۵ یعنی چاقی نوع اول، بی ام آی بین ۲۵ تا ۳۰ یعنی اضافه وزن، بی ام آی بین ۱۸ تا ۲۵ یعنی داشتن وزن طبیعی و بی ام آی زیر ۱۸ نشانه کم وزنی است.

محاسبات بالا بسیار کلی و ساده بیان شده است. امروزه دانشمندان علم تغذیه بی ام آی هر فرد را بسیار دقیق تر اندازه می گیرند و به نکات ظریف تری نیز توجه می کنند. از جمله فناوری و ساخت وزنه های جدید، در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند استرس، گرفتن میزان حرارت و آب بدن و شرایط محیط اطراف نیز هست.

وزنه های امروزی نیز هرچند بسیار مدرن شده اند، ولی قادر نیستند که میزان آب و چربی را از عضلات تشخیص بدهند. آب بدن در طی یک روز، بسته به نوع رژیم غذایی فرد، ممکن است از روز دیگر متفاوت باشد. به طور متوسط فردی که ۷۰ کیلوست، ۴۲ لیتر بدنش آب است، ولی در طی روز ممکن است این میزان ۴۱ یا ۴۳ ليتر شود.

بالای ۴۳ لیتر کلیه ها به شدت به کار می افتند که آب اضافی را دفع کنند. به طور متوسط، وزن افراد حدود ۲ کیلو بالا و پایین می شود. پس وزنه های خانگی وسیله خوبی برای اندازه گیری وزن نیستند، چراکه بسیاری از فاکتورهای مهم مانند اندازه گیری چربی، آب، استرس وحرارت بدن را قادر نیستند محاسبه کنند.

به محض آنکه کسی مصرف کالری را پایین می آورد، یعنی رژیم های سنتی که کالری را می شمارند را شروع می کند، وزنی که از دست میدهد، آب است، یعنی آبی که در سلول ها نگه داشته شده رها می شود، چون بدن تا ۴ گرم آب برای هر گرم گلیکوژن ذخیره می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *