شاید اسم این نوشیدنی را نشنیده باشید یا شنیده باشید ولی هرگز مصرف نکرده باشید این نوشیدنی در چین بسیار استفاده می شده است . اما این نوشیدنی چیست ؟این نوشیدنی حاصل تخمیر چای سبز یا چای سیاه است و علاوه‌بر خواص چای معمولی، غنی از پروبیوتیک‌ است . با مقاله ی ما همراه باشید و اطلاعات کافی را در این مورد کسب کنید .

برای رهایی از چاقی و رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید.

کامبوجا و خواص آن :

چون در چین باستان بسیار استفاده می شده است آن را به چین نسبت می دهند اماگاهی به ژاپن هم اشاره شده است . برای تهیه‌ی این چای انواع خاصی از باکتری، مخمر و شکر را به چای سبز یا سیاه می‌افزایند و یک هفته یا بیشتر فرصت می‌دهند تا تخمیر شود. حین این فرایند، باکتری‌ها و مخمر‌ها یک حباب قارچی‌شکل روی سطح تشکیل می‌دهند.

به‌همین‌دلیل به کامبوجا چای قارچ هم گفته می‌شود کامبوجا سرشار از  پروبویتیک ها  است . فرایند تخمیر باعث تولید سرکه و بسیاری مواد اسیدی دیگر می‌شود. همچنین مقدار بسیار کمی الکل و گازهایی که به آن حالت گازدار می‌دهد، تولید می‌شود. بسیاری از باکتری‌های پروبیوتیکی هم حین تخمیر تولید می‌شوند. پروبیوتیک، باکتری‌های مفید را در اختیار دستگاه گوارش قرار می‌دهد. این باکتری‌ها از روش‌های مختلف به سلامتی کمک می‌کنند؛ مثلا در هضم غذا، التهاب و حتی لاغری مؤثرند. بنابراین گنجاندن کامبوجا در رژیم غذایی می‌تواند از جنبه‌های متفاوتی به سلامت عمومی  شما کمک کند .

در مورد خواص چای سبز در یک مقاله مفصل گفته ایم و به نقش ان در لاغری اشاره شده است . چای سبز یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است ، زیرا حاوی ترکیبات زیستی فعال بسیا‌ری از جمله پلی‌فنول‌هاست که به‌عنوان آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی در بدن عمل می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن مرتب چای سبز باعث کاهش کالری مصرفی، کاهش چربی شکمی، کاهش میزان کلسترول، کنترل قند خون و بسیاری موارد دیگر می‌شود. مطالعات همچنین نشان داده‌اند افرادی که چای سبز می‌نوشند کمتر در خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان سینه و سرطان روده‌ی بزرگ هستند کامبوجا، به‌ویژه اگر از چای سبز تهیه شده باشد، تأثیرات آنتی‌اکسیدانی قوی بر کبد دارد.

تحقیقات بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که نوشیدن مرتب چای سبز، سمیت کبد را که حاصل از تجزیه‌ی مواد شیمیایی سمی است تا ۷۰ درصد در بعضی موارد کاهش می‌دهد. متأسفانه در این مورد، تحقیقات کافی بر روی انسان انجام نشده است، اما به‌نظر می‌رسد، این موضوع برای درمان بیماری‌های کبدی ارزش بررسی را داشته باشد. از تاثیرت مثبت انتی اکسیدان ها بسیار گفته ایم کامبوجا سرشار از آنتی اکسیدان است آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که با رادیکال‌های آزاد که سلول‌ها را تخریب می‌کنند، مقابله می‌کنند. آنتی اکسیدان موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها بسیار مفیدتر از مکمل‌های آنتی‌اکسیدان هستند .

از کامبوجا برای کشتن میکروب های روده استفاده می شود . یکی از مواد اصلی که حین تخمیر کامبوجا تولید می‌شود، استیک اسید است که در سرکه هم وجود دارد. استیک اسید هم مثل پلی فنول در چای می‌تواند میکروارگانیسم‌های مضر بسیاری را نابود کند. خوب است توجه داشته باشید که کامبوجا چه از چای سبز و چه از چای سیاه تهیه شده باشد، خاصیت آنتی‌باکتریال قوی دارد و به‌ویژه با باکتری‌ها و مخمرهای بیماری‌زا مقابله می‌کند. تحقیقی بر روی مرغ‌ها نشان داد که کامبوجا مشابه آنتی‌بیوتیک‌ها، خاصیت ضدمیکروبی و تحریک‌کنندگی رشد دارد. محققان حتی پیشنهاد کردند، به‌جای آنتی‌بیوتیک و محرک رشد در غذای مرغ‌ها از کامبوجا استفاده شود .

با نوشیدن کامبوجا از خطر حمله های قلبی در امان خواهید بود یا حداقل از ان ها پیشگیری می کنید : ناراحتی ها ی قلبی در جهان روزانه بسیاری را از بین می برد . مطالعات روی موش‌ها نشان داده است که چای کامبوجا در زمانی به کوتاهی ۳۰ روز می‌تواند، تأثیر شگرفی بر میزان دو شاخص بیماری قلبی یعنی کلسترول و اچ دی ال  و بگذارد افرادی که چای سبز می نوشند در خطر کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی به سر می برند این نتیجه را می توان به کامبوجا هم تعمیم داد .

افراد دیابتی می تواننداز ان استفاده کرده و بیماری خودرا کنترل کنند :افراد زیادی در دنیا درگیر دیابت نوع ۲ هستند. این بیماری حاصل قند خون بالا و مقاوت به انسولین است . بررسی ها  بر روی موش‌های دیابتی نشان داد که کامبوجا با کاهش سرعت هضم کربوهیدرات‌ها به کاهش قند خون کمک می‌کند. علاوه‌براین، نوشیدن کامبوجا به عملکرد کبد و کلیه‌ها هم کمک کرد . می توان گفت این نوشیدنی حتی از چای سبز مفیدتر است ، چون خود چای سبز هم خاصیت کاهش قند خون دارد. مطالعه‌ای بر روی چندین نفر نشان داد که افرادی که چای سبز می‌نوشند ۱۸ درصد کمتر در خطر ابتلا به دیابت هستند .

نوشیدن کامبوجا به بهبود سرطان هم کمک می کند . می دانیم که سرطان بر اثر جهش سلول‌ها و رشد بی‌رویه‌ی آنها به‌وجود می‌آید و یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ در دنیا است‌. در مطالعات انجام‌شده در شرایط آزمایشگاهی، کامبوجا به‌علت غلظت بالای آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی‌فنول‌‌ها، از پخش شدن سلول‌های سرطانی جلوگیری کرد. نحوه‌ی عملکرد ضد سرطان پلی‌فنول‌های چای، هنوز کاملا مشخص نیست، اما تصور می‌شود آنها جلوی جهش‌های ژنتیکی و سرطانی شدن سلول‌ها را می‌گیرند و هم‌زمان در نابودی سلول‌هایی که سرطانی شده‌اند هم نقش مثبت دارند . کامبوجا چایی است  غنی از پروبیوتیک و دارای ارزش غذایی بالاست. شما می‌توانید آن را از فروشگاه‌ها  آنلاین بخرید یا خودتان آن را تهیه کنید، اما دقت کنید  آن را به روش صحیح درست کنید .

خوب است بدانید که کامبوجای آلوده یا بیش‌ازحد تخمیرشده می‌تواند باعث خطرات جدی برای سلامتی و حتی مرگ شود. کامبوجایی که در خانه ساخته شده باشد، می‌تواند تا ۳ درصد الکل داشته باشد. بهتر است کامبوجا رادر خانه تهیه نکنید و از جای مطمئن بخرید . در پایان باید گفت که این نوشیدنی هر جایی نیست و نباید در خانه تهیه شود و بهتر است اگر قصد نوشیدن آن را دارید از جای مطمئن تهیه کنید و قبل از شروع به نوشیدن ان با پزشک خود مشورت کنید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پانزده =