شاید از خواص بی نظیر کفیر شنیده باشید ولی ان را مصرف نکرده باشید خوب است بدانید که کِ‍فیر نوشیدنی تخمیری حاصل از شیر و دانه‌های کفیر است که نقطه ی تولد آن کوه‌های قفقاز در روسیه می‌باشد. دارای عطر و طعم خوشی بوده و می‌تواند همراه با عسل و سایر میوه‌ها مصرف شود .کفیر، نوشیدنی غیرطبیعی تخمیری حاصل از شیر است که از کوه‌های قفقاز در روسیه سرچشمه گرفته‌است. در روسیه به‌منظور معالجه یا جلوگیری از بعضی بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ درمان‌شناسی و تغذیه‌ای، سرآغاز مصرف آن در بعضی از مناطق جهان، آسیای جنوب غربی، اروپای شمالی و شرقی، آمریکای شمالی بوده‌است . مصرف کفیر در سوئد، نروژ، آلمان و فنلاند به‌خوبی شناخته شده و در مصر، استرالیا و برزیل به‌خوبی و در آمریکا و ژاپن به‌طور چشمگیری رشد داشته‌ است . براساس پاره‌ای از فرضیات، کفیر اولین بار توسط چوپانان عشایر قفقازی و بر اثر تخمیرشدنِ شیر تازه‌ای که در ظرف چرمیِ خود حمل می‌کردند کشف شد. اما پیش از آن نیز، در کوه‌های قفقاز، کفیر به داشتن خواص درمانی نسبت داده می‌شد .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

خوب است راجع به دانه های کفیر هم بیشتر بدانید . دانه‌های کفیر، مخلوطی از باکتری‌های سودمند (لاکتوباسیل، لاکتوکوکوس، لوکونوستوک، استوباکتر) و مخمرها (مخمر لاکتوزی و مخمر غیر لاکتوزی) با حالت پلی ساکاریدی می‌باشند. دانه‌های کفیر، در ظاهر شبیه تکه‌هایی از گل کلم یا مرجان و رشته‌ای از دانه‌ها با قطر دایره ۳–۲۰ میلی‌متر می‌باشند . دانه‌ها شبیه ژلاتین سفید یا ذره‌های زرد رنگ و ترکیبی از سیزده درصد پروتئین با وزن خشک و بیست و چهار درصد پلی ساکارید هستند و نقل و انتقال شیر در دمای اتاق یا در حرارت ۲۲ درجه سانتیگراد منجر به بی‌ثباتی دانه‌های کفیر کشت داده شده می‌شود . ترکیب میکروبی استارتر دانه کفیر شامل؛ لاکتوباسیلوس، استرپتوکوکوس، اسید لاکتیک و مخمر است که در دو کشت به صورت هفتگی و به مدت ۷ هفته شمارش می‌شوند. دانه‌های کفیر دارای خاصیت دائمی رشد و تکثیر هستند تا جمعیت آن‌ها همیشه ثابت و پایدار بماند.

توصیه های طب سنتی به مصرف کفیر :

در طب سنتی به مصرف کفیر بسیار توصیه شده و از خواص بی نظیر ان بسیار صحبت شده است .دوغ کفیر و ماست کفیر در طب سنتی به بازیابی این تعادل کمک می‌کنند و با بیماری‌هایی مثل سندروم روده تحریک‌پذیر، زخم‌معده و بیماری کرون می‌جنگند . ضمنا پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، نوشیدن دوغ کفیر خانگی که پر از پروبیوتیک‌ها است به روده شما کمک می‌کند سالم بماند پروبیوتیک‌ها کمک می‌کنند باکتری‌های سالمِ روده با عوامل بیماری‌زا بجنگند، همچنین اسهال و دیگر عوارض جانبی داروها برای روده و معده و سوء هاضمه را نیز رفع می‌کند

ترکیبات دانه های کفیر به چه چیز هایی حساس می باشند ؟

نسبت به نور هم حساس هستند. نور این میکروارگانیسم‌ها جهت تکثیر و عمل‌کرد مناسب نیاز به تاریکی دارندخوب است بدانید که مواد پادزیست حتی کلر موجود در آب لوله کشی شهری روی آن‌ها تأثیر منفی دارد .به حرارت هم حساس است حرارت دمای بالا تأثیر منفی بر آن‌ها گذاشته و به سرحد داغی که برسد آن‌ها را از بین می‌برد . این دانه‌ها دارای ویژگی‌های کلی ضد باکتریایی و ضد قارچی می‌باشند. استارتر دانه کفیر، توسط مرکز تحقیقات کشاورزی تهیه می‌شود.

خواص کفیر برای تناسب اندام و سلامت بدن :

کفیر سرشار از خواص بی نظیر است . اصلاح سیستم گوارش در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک افزایش حرکات دودی روده و درمان یبوست جلوگری از بیماری پوکی استخوان درمان آلرژی‌ها درمان اسهال و ضد عفونی کننده محیط روده درمان بیماری عدم تحمل لاکتوز در کسانی که نمی‌توانند شیر بخورند درمان بیماری‌های گوارشی درمان فشار‌خون درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی یا هایپر‌اکتیویتی سرشار از ویتامین‌های گروه ب مانند نیاسین ، پیردوکسین و اسید فولیک غنی از کلسیم ، فیبر و پروتیئ مؤثر در زیبایی پوست ( مورد استفاده در کرمها و پاک کننده های آرایشی) مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا ممانعت از نفخ روده‌ای ممانعت کننده از اثر پرتودهی رادیولوژیک هضم راحت‌تر شیر و جذب بهتر مواد مغذی موجود در آن فرآیند تولید کفیر به دو صورت سنتی و صنعتی، اندکی متفاوت می‌باشد که بازدهی روش صنعتی به مراتب بیشتر خواهد بود.  

کفیر برای سلامت پوست عالی است و خواص بسیاری دارد .کفیر با تنظیم کردن باکتری های داخل دستگاه گوارش و کبد و ایجاد سلامت بیشتر در آنها و با داشتن مواد معدنی کمیابی مانند بیوتین باعث بهبود سلامت و زیبایی پوست خواهد شد. برای دیدن این تغییر، هر شب یک لیوان کفیر را قبل از خواب بنوشید و پس از یک ماه، پوست خود را با قبل مقایسه کنید در تهیه ی ماسک هم می توانیداز کفیر استفاده کنید .البته پوست برای زیبا و سالم بودن غیر از آب و رطوبت کافی به اسیدهای چرب ضروری هم نیاز دارد. ماست و دوغ کفیر خانگی با استارترهای خاصی تهیه می‌شوند که ترکیبی از باکتری‌ها و مخمرها هستند و حتی افراد حساس به لاکتوز هم می‌توانند بی‌مشکل از آنها استفاده کنند . خوب است توجه کنید که این محصولات را می‌توان از هر نوع شیری تهیه کرد، شیر بز، گاو، گوسفند؛ شیره سویا، برنج و نارگیل حتی می توانید کفیر را به همراه اب نارگیل مصرف کنید برای تهیه دوغ کفیر در خانه از ترکیب باکتری‌ها و مخمرهایی استفاده می‌شود که در اثر تماس با شیر، نوعی نوشیدنی تخمیری می‌سازند .این نوشیدنی را حتی افرادی که لاکتوز را هضم نمی کنند هم  می‌توانند بنوشند . می‌توان دوغ کفیر خانگی را از شیر گاو یا  گوسفند یا شیر سویا تهیه کرد. پروبیوتیک‌ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند . معروف‌ترین غذای پروبیوتیک در رژیم غذایی کشورهای غربی، ماست است، ولی خاصیت پروبیوتیک دوغ کفیر در طب سنتی از ماست هم بیشتر است .  برخلاف دوغ کفیر سایر محصولات لبنی تخمیری دارای هیچ مخمری نیستند و تنوع باکتری‌های مفیدشان بسیار کمتر است . باید بدانید که باکتری های داخل روده باید متعادل باشند زیاد بودن ان ها هم ممکن است مشکل ایجاد کند پس توجه داشته باشید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =