هورمون های چاقی | چه عواملی باعث ایجاد مشکلات غدد و کبد می شوند؟Reviewed by Mehdi kh on May 9Rating: 5.0

من آزمایش های جالبی را با هدف پاسخ به این پرسش که چرا آمریکاییها چاق هستند، انجام دادم. در شمال ویرجینیا (محل آزمایش های من)، بیماران متفاوتی از همه جای جهان داشتم. پس از بررسی، متوجه شدم که تقریبا همیشه اضافه وزن شان از زمان نقل مکان به آمریکا شروع شده است. برخی از آنها به من گفتند که وقتی به خانه بر گشته اند، علیرغم مصرف بیشتر کالری یا چربی زیادتر در رژیم غذایی شان، وزن کم کرده اند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

این موضوع باعث شد تا من تفاوت ها و شباهت های آمریکا با کشورهای دیگر را بررسی کنم. بله، مردم در کشورهای دیگر غذاهای آمادهی کمتری مصرف کرده و بیشتر غذاهای طبیعی و تازه می خورند؛ با وجود اینکه به نظر هم نمی رسد غذاهایشان کم کالری یا کم چرب تر باشد؛ شاید به نظر برسد زیاد ورزش می کنند در حالیکه، آمریکایی ها با وجود ورزش زیاد بازهم، قادر به از دست دادن وزن نیستند. پس نمی توانیم همه را سرزنش کنیم که «شما زیاد غذا می خورید» یا «کم ورزش می کنید» یا «پیر شده اید».

چه تفاوتهای بزرگ یا الگوی مشترک واقعی ای وجود دارد؟

عامل قابل توجه دیگری که نیاز به مطرح کردن داشته باشد، وجود ندارد. در آمریکا گاوهاء مرغها و دیگر حیوانات توسط هورمونها فربه می شوند. به آنها استروژن و هورمون رشد میدهیم تا چاق تر شوند. حتی به ماهیهای پرورشی هم هورمون میدهیم. خب، اگر شما گوشت بوقلمونی مصرف می کنید که از بدو تولد به او هورمون خورانده شده است، به احتمال زیاد، مقداری از هورمون باقی مانده در بدن بوقلمون، وارد بدن شما می شود.

آیا هورمون هایی که علت چاق شدن بوقلمونها هستند، باعث چاق و چله شدن ما هم می شوند؟

با توجه به درصد هورمون های موجود در مواد غذایی، ما شاهد این خواهیم بود که دختران ما سینه های بزرگ تری داشته باشند و شروع چرخه ی قاعدگی آنها به طور فزایندهای در سنین کمتری اتفاق بیافتد. حتی پسران ما هم بافتهای سینه بیشتری خواهند داشت. تنها با توجه به همین یک موضوع می توان حدس زد که سطح استروژن مصرفی افراد در جامعه بالا است. تحریک جنسی بالای دختران ما نیز می تواند به دلیل استروژن موجود در غذا | باشد. به نظر می رسد هورمون رشد به کار برده شده در محصولات حیوانی مانند شیرهای تجاری، برای کودکان نیز اثراتی داشته است؛ به خصوص باعث برزگ شدن پاها می شود.

من زنانی را دیده ام که وقتی قرص ضدبارداری می خورند یا هورمون درمانی می کنند، نیز چاق می شوند. این موضوع باز هم در نتیجه مصرف استروژن است. استروژن، باعث تشکیل لایه های چربی در نقاط مختلف بدن زنان می شود. جالب است بدانید که سلول های چربی نیز استروژن تولید می کنند. استروژن مازاد می تواند عملکرد تیروئید و کبد را مهار کند. اوضاع از این هم بدتر است. سازمان حفاظت محیط زیست (EPA)، تحقیقات زیادی درباره اثرات سمومی به نام «مختل کننده های درون ریز» در انسان ها و حیات وحش انجام داده است.

نمونه هایی از مختل کننده های درون ریز عبارت اند از:

آفت کش ها: گیاه پزشکی

حشره کش ها: از بین برنده های حشرات

علف کش ها: از بین برنده های علفهای هرز

قارچ کش ها:از بین برنده های قارچها

پلاستیک ها

حلالها

فلزات سنگین  ۹۰-۹۵ درصد از باقیمانده آفت کش ها، در گوشت و فراورده های لبنی مصرفی ما وجود دارند. این مواد شیمیایی مانند هورمون ها عمل می کنند. آنها توانایی ایجاد تداخل در ارتباطات سیستم هورمونی را دارند. اگر هورمون ها را کلید و سلول ها را گیرنده سوراخ کلید فرض کنیم، مختل کننده های درون ریز این سوراخها را پر کرده و عملکرد هورمون ها را مسدود می کنند.

با گذشت زمان و به خاطر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی به صورت متمادی، این سموم در بدن تجمع می یابند؛ در نتیجه مواد شبه هورمونی به گیرنده هایی که وظیفه دریافت هورمون ها را دارند متصل شده و ارتباط هورمون ها با غده کاهش می یابد. این بررسی توضیح می دهد که چرا به تدریج هورمونها اثر خود را از دست داده و یا سلول ها مقاوم می شوند. نکته قابل توجه دیگر درباره مختل کنندگان درون ریز این است که حتی مقدار بسیار کمی از آنها می تواند آسیب قابل توجهی به هورمونها وارد کند. دائما مدارس، رستوران ها، زمین های گلف، حیاط خانه ها و غذاها با مواد شیمیایی شبه استروژن اسپری می شوند.

این سموم، اغلب در یک یا دو اندام تجمع پیدا کرده و انباشته می شوند. بین سالهای ۱۹۳۸ تا ۱۹۷۰، پزشکان استروژنی مصنوعی به نام دی اتیل استرول یا DES را برای جلوگیری از سقط جنین به میلیونها زن باردار تجویز می کردند.۳۰ سال بعد آزمایش ها پزشکی دریافتند که DES نه تنها باعث سقط جنین شده، بلکه موجب ابتلا به شکلی نادر از سرطان دهانه رحم و بسیاری مشکلات سلامتی و بهداشتی مرتبط می شود. یک دوره مصرف DES معادل با خوردن ۵۰۰۰ قرص ضد بارداری است DES هورمون رشد اصلی ای بود، که در همان زمان به حیوانات داده می شد. ddt ماده شیمیایی شبه هورمونی دیگری است که با وجود اعلام منع استفاده از آن در سال ۱۹۶۹، در سالهای اخیر (۲۰۰۴) مشخص شده در بافت چربی ۹۹ درصد از کودکان ذخیره شده است.

باید به این پرسش پاسخ داد که این ماده و اثراتش از کجا آمده است؟

می دانیم که ما مجوز فروش DDT به کشورهای جهان سومی مانند شیلی و مکزیک را صادر کرده ایم، پس بیایید یک حدس هوشمندانه بزنیم: ما در ماه های زمستان میوه و سبزیها را از کجا میخریم؟! باید توجه داشت که این مختل کننده های درون ریز، سرطان زا هم هستند . «سرطان» تاریخچه ی جالبی دارد. اولین نوع سرطان، سرطان پستان و رگهای خونی بود که در سراسر پستان شکلی شبیه پاهای خرچنگ پیدا کرده بود و توسط بقراط، پزشک یونانی کشف گردید. از همین رو لغت سرطان از کلمه یونانی خرچنگ گرفته شد. نداشتن اطلاعات درباره این موضوع به دلیل دشوار بودن اثبات آن است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =