کبد و سلامتی بدن | بهبود کبد |برنامه 14روزه قسمت اولReviewed by Mehdi kh on May 26Rating: 5.0

قدم اول در بهبود کبد صرف نظر از نوع بدنی، هر کسی باید کار خود را با برنامه بهبود کبد شروع کند. برنامه غذایی بهبود کبد، به سرعت بدن شما را به سمت چربی سوزی می برد. می دانیم با مصرف پروتئین و چربی، بدن فرد به مرحله کتوز (چربی سوزی میرسد؛ با این حال، طبق یافته های من، برنامه غذایی بهبود کبد بدون تحميل فشار ناشی از مصرف زیاد پروتئین و چربی، می تواند اثرات مشابه ای داشته باشد.

هر شش هورمون چربی سوز

کار ویژه خود را از طریق کبد انجام می دهند. به صورت دقیق تر، مثلا ۸۰ درصد از عملکرد تیروئید توسط کبد رخ میدهد. این قانون را به یاد بسپارید «با بهبود کبد، چربی بیشتری برای تأمین انرژی در دسترس بدن قرار خواهد گرفت». اما این برنامه چگونه کار می کند: شما باید حداقل ۱۴ روز این برنامه را کاملا رعایت کرده و با دقت اجرا کنید. از آنجا که طی این مدت سوخت بدن از قند به چربی تغییر می یابد، ۳ روز اول ممکن است برای افراد خاصی ناخوشایند باشد. اما بسیاری از افراد، به طور شگفت انگیزی، در پایان این قسمت احساس بسیار خوبی پیدا می کنند.

در این مدت، گیرنده های قند بدن شما دوباره متعادل می شوند. بعد از این دوران هم متوجه خواهید شد که بدن تان به قند کمتری نیاز داشته و در نتیجه کمتر هوس مصرف شیرینی به سرتان می زند. مطلب دیگر این است که قطع کردن کافئین می تواند کمی خستگی برایتان به همراه داشته باشد؛ به طور معمول این حالت بین ۱ تا ۲ روز طول می کشد. روز چهارم شرایط آسان تر خواهد شد؛ و به همین ترتیب روزهای بعد هم آسان تر از قبل خواهند بود. از آنجا که در نتیجه رعایت توصیه های دوران بهبود کبد، خواب شما عمیق تر می شود، سطح انرژی شما هم معمولا بهبود پیدا می کند. در پایان این دوره متوجه خواهید شد که دیگر مانند سابق گرسنه نیستید؛ اما با این حال، وعده های غذایی تان را حذف نکنید. مزایای دیگر ناشی از مراعات برنامه بهبود کبدی که باید به آنها اشاره کرد عبارتند از: کاهش وزن، کاهش سایز، کاهش درد، بهبود وضعیت پوست و ناخن؛ بعضی افراد هم افزایش میل جنسی را تجربه خواهند کرد.

بسته به نتایج حاصل از رعایت این برنامه ۱۴ روزه

ممکن است لازم باشد برای مدت طولانی تری برنامه بهبود کبد را ادامه دهید و یا از آنجا که به تدریج به رژیم غذایی تیپ بدنی خودتان وارد می شوید، شروع به اضافه کردن مقداری پروتئین حیوانی به هر وعده غذایی نمایید. این برای یک نوع بدن خاص یا بدن نوع ترکیبی صدق می کند. به عبارت دیگر، در پایان این ۱۴ روز، به طور خودکار به رژیم غذایی بعدی انتقال پیدا نخواهید کرد. در حقیقت، اگر به خوبی برنامه بهبود را رعایت کرده و در نتیجه وزن کم می کنید، ولعی برای مصرف پروتئین ندارید و خسته نمی شوید. توصیه می کنم تا زمان ممکن و پیش از ورود به مرحله بعدی، در برنامه بهبود کبد باقی مانده و از مزایای آن بهره مند شوید.

با این حال، برخی از مردم نیاز دارند که در طول دوهفته برنامه بهبود کبد، مقدار کمی پروتئین حیوانی مصرف کنند. راه سریع برای تشخیص اینکه آیا به پروتئین بیشتری احتیاج دارید، هوس خوردن پروتئین، سرگیجه، خستگی، سبکی سر، بی حالی و یا احساس سرما است. اگر هر کدام از این علائم را تجربه کردید، حتی در طول روزهای اول تا سوم، با آسودگی خاطر ۱۰ گرم پروتئین ماهی یا تخم مرغ را به برنامه روزانه افزوده (نه هر وعده غذا) و همینطور به اضافه کردن پروتئین ادامه دهید تا علائم برطرف شوند. نفخ و خستگی ناکارآمدی دستگاه گوارش با نظرسنجی دریافتیم که درصد کمی از مراجعه کنندگان، این برنامه را انجام داده و با خوردن سبزیجات خام، مبتلا به نفخ شده اند. با این وجود، افرادی بوده اند که سیستم گوارش شان توانایی ساخت آنزیمهای تجزیه کننده ی کربوهیدرات های پیچیده را از دست داده است و در نتیجه دچار نفخ، دل درد و گاز شده بودند.

اگر این اتفاق برای شما هم افتاد (حتی در روزهای اول)، دو انتخاب دارید:

اول اینکه آنزیم خاصی را به عنوان مکمل دریافت کنید؛ دوم اینکه به طور مستقیم به برنامه تخمدان/ آدرنال رفته و کمتر سبزیجات تولید کنندهی گاز مانند کنگر فرنگی، مارچوبه، لوبیا، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم، هویج، گل کلم، خیار، لوبیا سبز، فلفل سبز، کاهو، پیاز، تربچه مصرف کنید. اینکار شما را محدود می کند اما عملی و موثر است. لیستی از اینکه چه زمانی، چه چیزی می خورید و پس از آن چه حسی دارید، تهیه کنید. بدین ترتیب می توانید خوراکی هایی که هضم نمی شوند را شناخته و از همین ابتدای راه از مصرف آنها اجتناب کنید. درصد کمی از سایر افراد دیگر حساسیتی به سبزیجات ندارند، اما قند خون شان متعادل نمی ماند و مصرف کم پروتئین آنها را خسته و بی حال می کند. اگر این حالت اتفاق افتاد مقدار بیشتری پروتیین به مقادیر دریافتی روزانه تان بیفزایید (برای مثال یک تخم مرغ) و تدریجا این مقدار را تا زمانی که احساس خوبی پیدا کنید، بیشتر کنید.

بدن هر فرد متفاوت است و وزن متفاوتی هم دارد، بنابراین لازم است میزان مناسب تعیین شود.دید کلی از آنجا که هدف این برنامه کوتاه مدت، بازگرداندن عملکرد صحیح کبد است، یک فرآیند سم زدایی (پاکسازی محسوب نمی شود. به دلایل زیادی، یک کبد سالم می تواند به خوبی روند کاهش وزن را تسریع کند. بخش عمده ای از این برنامه شامل مواد غذاهای خام و مغذی و سبزیجات فیبردار با کمترین میزان غذاهای تصفیه شده، چربیهای تصفیه شده، چربی های ترانس و غذاهای نشاسته دار مثل سیب زمینی است.به یاد دارید که غذاهای ضد سرطان، سالم تر اند و شما را سریع تر به سلامتی می رسانند. به همین دلیل گام اول در برنامه بهبود کبد، مصرف سبزیجات خانواده کلم است. دلیل این امر هم خواص ضد سرطانی و وجود آنزیم هایی است که مواد سرطان زا را سم زدایی می کنند. جوانه ها به ویژه جوانه ی کلم هایی از نوع بروکلی – یکی از بهترین مواد مغذی و سرشار از آنزیم های فعال و مواد ضد سرطان هستند.

در حقیقت، این جوانه ها نسبت به بروکلی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر خواص ضدسرطانی بیشتری دارند. چربی های امگا-۳ روغن تخم کتان روغن ماهی و گردو) نیز خواص ضد سرطانی دارند. آجیل و دانه ها نیز سرشار از مواد مغذی هستند، همچنین باید ۳ تا ۸ اونس نوشیدنی زغال اخته (cranberry) در روز بنوشید. علاوه بر این، با مصرف مکمل های عصاره ی سبزیجات برای بهبود عملکرد کبد، ذخایر پتاسیم غنی ای فراهم سازید. در میان وعده ها، سیب به همراه مقدار زیادی آجیل خام و همچنین سایر میوهلاها و حبوبات بخورید. در طی این مدت پروتئین حیوانی را وارد برنامه نمی کنید، مگر اینکه قند خون تان به شدت افت کند که در این صورت هر روز مقدار کمی پروتئین را تا زمان رسیدن به شرایط مطلوب اضافه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =