در رژیم لاغری آب میوه به همراه عصاره ی سبزیجات استفاده می شود شما می توانید به سرعت در سلامت کامل وزن کم کنید . در این مقاله ادعای این رژیم لاغری و مزایا و معایب ان را بررسی می کنیم .

رژیم لاغری آب میوه – مواد خوراکی که مجاز به مصرف هستید

رژیم لاغری آب میوه

باید بدانید که در رژیم لاغری میوه عصاره‌ی میوه‌های ارگانیک خام، ترکیب اصلی است. کسانی که کالری بیشتری نیاز دارند، اسموتی‌ها و برخی غذاهای سالم را می‌توانند به برنامه غذایی این رژیم اضافه کنند. برخی از افراد ممکن است فقط غذای خام یا وگان را انتخاب کنند. در حالی که دیگران ممکن است وعده‌های غذایی و میان وعده‌های بدون گلوتن داشته باشند.

اگر تازه با رژیم پاکسازی یا سم‌زدایی آشنا شده‌اید یا می‌خواهید تجربه‌ی مختصری داشته باشید، بهتر است به عنوان بخشی از برنامه‌ی سم‌زدایی از برخی غذاهای جامد و سالم استفاده کنید. آب ولرم یا با دمای اتاق را نیز می‌توان بین آب میوه‌ها یا وعده‌های غذایی مصرف کرد که باعث بهبود روند پاکسازی و سم‌زدایی می‌شود. در طول این رژیم به طور معمول فقط نوشیدن عصاره‌ی میوه‌ها یا اسموتی برای سم‌زدایی و پاکسازی بدن که به طور معمول یک تا سه روز طول می‌کشد، توصیه می‌شود. اما این که شما غذای جامد مصرف کنید یا نه به خودتان بستگی دارد.

مراحل پاکسازی در رژیم لاغری ابمیوه

رژیم لاغری آب میوه

مرحله ی اول آماده سازی است که  باید به مدت سه تا پنج روز قبل از پاکسازی، برخی از غذاها مانند قهوه، شکر تصفیه شده، گوشت، محصولات لبنی، گندم، الکل و نیکوتین را به تدریج کاهش دهید تا دچار سردرد، ولع و هوس خوردن نشوید. همچنین پیش از شروع پاکسازی میزان مصرف سبزیجات، میوه‌ها و مایعات تازه را افزایش دهید.درمرحله ی دوم برای پاکسازی واقعی از یک تا سه روز، حداقل یک لیتر آب میوه یا اسموتی بنوشید که حداقل نیمی از آن آب سبزیجات سبز باشد.

در مرحله ی سوم  بعد از سه روز پاکسازی پس از اتمام روزه، توصیه می‌شود به مدت چند روز غذای سبک بخورید و طی چند روز به تدریج مواد غذایی را اضافه کنید. اگر در این سه روز دائما گرسنه هستید و این موضوع برایتان ناراحت کننده است، آبگوشت سبزیجات یا یک میان وعده‌ی کوچک مانند هویج، کرفس، سالاد یا یک تکه میوه بخورید. برای افرادی که شرایط خاصی دارند توصیه می‌شود برنامه غذایی این رژیم را اصلاح و برای وعده‌ی نهار و شام سالاد میل کنند.

مزایای رژیم آبمیوه برای لاغری و کاهش وزن

رژیم لاغری آب میوه

می دانید که آب‌میوه‌های پاک کننده معمولاً فقط شامل مصرف آب‌میوه برای یک دوره‌ی خاص سه تا ده روزه است. طرفداران این رژیم می‌گویند که رژیم آبمیوه مزایای زیادی را به افراد ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود: میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند. نوشیدن آب‌میوه می‌تواند مواد مغذی اضافی را به بدن وارد کند تا سلامت کلی را بهبود ببخشد.

آب میوه‌ها سرشار از ترکیبات ضدالتهابی هستند که ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به فرد کمک کنند تا انرژی بیشتری داشته باشد. طراحان بسیاری از رژیم‌های سم‌زدا و به خصوص رژیم آبمیوه ادعا دارند عصاره‌ی میوه‌ها یا خود آب‌میوه‌ها توانایی سم‌زدایی و پاکسازی بدن را دارند. اما مسئله‌ی اصلی اینجاست که این طراحان به ندرت مشخص می‌کنند آب‌میوه‌ها کدام سموم را از بین می‌برد. آب میوه‌ها می‌توانند با معرفی آنزیم‌های سالم که باعث کارایی موثرتر روده می‌شوند، به بهبود هضم غذا کمک کنند. این مزایا بیشتر از طرف طراحان و کسانی که طرفداراین رژیم هستند تایید شده و شاید علمی بررسی نشده باشد .

رژیم لاغری آب میوه – معایب آن

این رژیم می تواند سلامتی شما را با خطراتی مواجه کند . یکی از این خطرات خطر سنگ کلیه است نوشیدن مقادیر زیادی آب ممکن است برای مبتلایان به اختلالات کلیوی مضر باشد. انواع خاصی از آب میوه‌ها حاوی اگزالات هستند. اسیدی که می‌تواند در ایجاد سنگ کلیه و سایر مشکلات کلیوی نقش داشته باشد. رژیم‌های پاک کننده معمولاً کم کالری هستند. کاهش کالری دریافتی ممکن است منجر به کاهش موقتی وزن شود اما این تغییر به ندرت طولانی مدت است.

اگر شخصی آبمیوه‌های غیرپاستوریزه مصرف کند یا درمان دیگری برای از بین بردن باکتری‌ها و ضدعفونی نداشته باشد، بیشتر در معرض خطر بیماری است. این امر به ویژه برای افراد بسیار جوان و مسن و همچنین کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، صدق می‌کند.

خطر تحریک روده‌ها اگر این عصاره‌ها شامل ملین یا محرک‌های دیگر روده باشد، ممکن است فرد مواد مغذی زیادی را از طریق مدفوع از دست بدهد. این امر منجر به کم آبی و عدم تعادل الکترولیت‌ها می‌شود.

مصرف کالری کم می‌تواند باعث ایجاد علائم افت قند خون در فرد شود، زیرا بدن انرژی کافی ندارد. از جمله این علائم می‌توان به غش کردن، ضعف، کم آبی بدن، سردرد و گرسنگی اشاره کرد. همچنین افراد باید نسبت به آبمیوه‌های مخصوص سم‌زداییِ آماده مراقب باشند. به خصوص انواعی که وعده‌ی بهبودی و سم‌زدایی سریع را می‌دهند. برای تایید این ادعاها معمولا دلیل عملی موثقی وجود ندارد .

جالب است بدانید که رژیم پاک کننده و سم‌زدا بیشتر شبیه نوعی روزه‌داری است تا یک رژیم غذایی. برنامه های مشابه این رژیم عبارتند از : رژیم لاغری گریپ فروت رژیم دیگری که نوید کاهش سریع وزن را می‌دهد رژیم گریپ فروت ده روزه است. رژیم گریپ‌ فروت خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت را با هر وعده‌ی غذایی تشویق می‌کند. رژیم لاغری سوپ کلم تمرکز اصلی رژیم سوپ کلم یک سوپ خانگی است که چندین بار در روز خورده می‌شود. این رژیم همچنین شامل غذاهای دیگری است که می‌توان در روزهای خاص مصرف کرد.

باید توجه کنید که رژیم آبمیوه موضوعی بحث برانگیز در جامعه‌ی پزشکی است، چرا که معمولاً راه حل‌های طولانی مدت برای کاهش وزن یا سلامتی ندارد. بیشتر متخصصان به جای رژیم لاغری اب میوه ، پیروی از یک رژیم متعادل و سالم را توصیه می‌کنند. اکثر شواهدی که از مزایای احتمالی رژيم آب میوه برای لاغری پشتیبانی می‌کند، پشتوانه‌ی علمی ندارداین رژیم باید برای مدت کوتاه اجرا شود و باید قبل از شروع ان حتما با پزشک مشورت کنید چون می تواند برای سلامت شما خطرناک باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *